Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Müzik ve Kekemelik
#1
Konuşma Terapisi Aracı Olarak Müzik

Hepimiz beynin gizemli şekillerde çalıştığını biliyoruz, ancak her zaman ne kadar büyülü olduğu hatırlatılıyor. Bu, özellikle konuşma bozukluğu olan konuşma bozukluğu olan dil bozukluğu olan popülasyonlarda müziğe verdiği yanıtı incelediğimizde böyledir .
Şimdiye kadar, Amerikan Idol yarışmacısı Lazaro Arbos'un seçmelerinin bu videosunu görmüş olabilirsiniz.Müzikte bu kadar özel olan ne?
Lazaro, şarkı söylemenin dil zorlukları konusunda yardımcı olabileceğini bulamayan ilk kişi değil . Melodik Tonlama Terapisi Uzun yıllar Konuşma Patologları için faydalı bir tedavi tekniği olmuştur ve son zamanlarda Kongre Üyesi Gabby Gifford’un toparlanmasının önemli bir bileşeni olarak vurgulanmıştır . Müzik, Otizm, kekemelik , prematürite ve beyin hasarı hastalarını içeren gelişimsel ve kazanılmış hastalıkların tedavisinde kullanılır .
Göre Amerikan Müzik Terapisi Derneği (AMTA), müzik terapi “onaylanmış bir müzik terapi programını tamamlamış bir credentialed profesyoneli tarafından terapötik ilişki içinde bireyselleştirilmiş hedefleri gerçekleştirmek için müzik müdahalelerin klinik ve kanıta dayalı kullanımıdır.”

Müzik Terapisi Nedir?

Müzik Terapisi, onaylanmış bir müzik terapisi programını tamamlamış olan bir sertifikalı profesyonel tarafından terapötik bir ilişki içinde kişiselleştirilmiş hedeflere ulaşmak için müzik müdahalelerinin klinik ve kanıta dayalı kullanımıdır.

Müzik Terapisi, bireyin fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal ihtiyaçlarını gidermek için terapötik bir ilişki içinde müziğin kullanıldığı bir sağlık mesleğidir. Her bir müşterinin güçlü yönlerini ve ihtiyaçlarını değerlendirdikten sonra, nitelikli müzik terapisti müzik oluşturma, şarkı söyleme, taşınma ve / veya müzik dinleme dahil olmak üzere belirtilen tedaviyi sağlar. Terapötik bağlamda müzikal katılım sayesinde, müşterilerin yetenekleri güçlendirilir ve yaşamlarının diğer alanlarına aktarılır. Müzik terapisi ayrıca kendilerini sözcüklerle ifade etmekte zorlananlara yardımcı olabilecek iletişim yolları sunar. Müzik terapisindeki araştırmalar birçok alanda etkinliğini destekler: genel fiziksel rehabilitasyon ve hareketi kolaylaştırmak, insanları artırmak.

Müzik ve Beyin Unsurları

Müziğin beynin farklı alanlarını heyecanlandıran özel nitelikleri olduğunu biliyoruz. Bunlardan bazıları dile oldukça benziyor ve proze, stres, zift ve çarpışmayı içeriyor. Bu nedenle, müziğe girdiğimizde ya da duyduğumuzda, beynin birçok kısmı birlikte çalışmalıdır.

Müzik şunları uyarır:
  • İşitsel korteks (notalar, melodi, hız, şarkıdaki frekanslar)

  • Serebrum (sözleri hatırlayarak, belleği kullanarak)

  • Beyincik (vücut hareketlerini ve kasları koordine etmek)

  • Limbik sistem (şarkı sözleri veya melodilerdeki duygular)
resim

Şarkı söylemek, uzun fonlama süresi (uzun süre bir ses tutmak), tonlama sağlar ve konuşma ile paylaşılan bir işitsel-motorlu yola sahiptir. Müziğin benzersiz bir özelliği ritmidir - şarkıda bulduğumuz ritim doğal olarak tahmin edilebilirdir ve bir sonraki şeyin ne olduğuna işaret edebilir.


Özellikle Lazaro gibi kekeleyen insanlar için bu zamanlama işareti çok önemli bir bileşen olabilir. Ritim yapılandırılmış olduğundan ve onu tahmin edebileceğinizden, konuşma üretiminin zamanlamasını ve koordinasyonunu kolaylaştırabilecek ipuçlarını sağlamaya yardımcı olur.

Bir şarkı ile, kelimeler ve melodi sabittir, asla değişmez. Öte yandan, konuşma sürekli değişiyor ve çoğu insan tam olarak ne söyleyeceklerini planlayamıyor. Ezberleme ve şarkıların hatırlanma rolü, aynı zamanda kendiliğinden konuşma yapma zorunluluğunu ve stresini hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Bunların hepsi, tekniklerin tipik olarak nefes desteği ve konuşma için oral-motor koordinasyonunu geliştirmeyi ve güçlendirmeyi içerdiği kekeme olan kişiler için bir tedavi programına yardımcı unsurlardır.resim
Bu bir tedavi olabilir mi?
Ne yazık ki kekemelik için bilinen bir “tedavi” yoktur. Araştırma literatürü bu tekniklerin faydalarını yalnızca kısa vadeli etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, terapide şarkı ve canlı müzik kullanmak rahatlamayı teşvik etmede, konuşma hızını azaltmada (pacing) ve konuşmada pratik yapmak ve güven duymak için rahat bir ortam sağlamakta yardımcı olabilir. Kekemeliksiz şarkı söylemenin güven artırıcı bileşeni, gerilemeyle ilgili endişe veya sıkıntı çeken hastalar için güçlü bir yol olabilir. American Idol klibinin, kekeliklerini çevreleyen özgüven veya endişe ile mücadele edebilecek çocuklar için bir ilham kaynağı olmasına izin verin. Müzik, bu çocuklar için Lazaro gibi kapılar açabilir.

MEMPHIS, Tenn. (28 Ocak 2013) - American Idol umutlu Lazaro Arbos'un son başarısı tüm ülkenin şarkı söyleme ve kekemelikten bahsetti.

Stuttering Vakfı yayınlarının yazarı Vermont Üniversitesi'nden Barry Guitar, “Sonunda kekemeliği çarpıcı biçimde azaltan şeyin ne olduğunu anlamak, sonunda kekemeliği daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir” diyor. Şarkı söyleyerek ve kekemelikle ilgili şu yorumları sunar:

• Artık beynin şarkı söylemek için konuşmakta olduğundan farklı bir şekilde çalıştığına dair kanıtlar var .

• Şarkı söylerken vokal akorlarımızı, dudaklarımızı ve dilimizi konuştuğumuzdan farklı bir şekilde kullanırız.

• Şarkı söylerken zaman baskısı yoktur ve iletişim baskısı yoktur.

• Şarkı söylediğimizde, genellikle şarkının sözlerini ezbere biliriz. "Kelime alımı" veya kelimeleri aramak kekemelikte rol oynayabilir.Translate ile çevrilip bazı kaynaklardan bilgiler alınmıştır.
Kaynaklar

Diğer ilgili konular
http://kekemelikforum.com/konu-kekeme-in...liyor.html - Kekeme İnsanlar Nasıl Takılmadan Şarkı Söyleyebiliyor?


 
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi