Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Nasıl Kekeme Oldunuz ? Ersin
#1
Ben Manisa'lıyım babam ruh hastası (çok seviyom şimdi iyi) ozamanlar aile içi şiddet vardı ben 6 yaşında falandım ve 7 yaşında kekeme oldum balıkesire ziyarete gitmiştik orda bu çocuk çok güzel konuşuyo falan demişler annem babaannemler falan nazarla oldu dedikleri için beni kekemeliğin geçmesini en yatkın olduğu zamanlar hocaya götürmüşler 12 yaşında falan izmire gittim ama faydası olmadı şimdi 18 yaşındayım ve aşırı sosyal değilim ama idare ediyoz sizin hikayenizide merak ediyom hayatımız çok zor tedavi öneriniz varsada yazabilirsiniz
Ara
Cevapla
#2
Merhaba Ersin,
kızımın yaşında olduğun için müsaadenle sana sen diye hitap edeyim olur mu?
Öncelikle kekemelik forumuna hoşgeldin! Forumu açmamızın sebebi, kekemelik hakkında hem Türkiye'de (kitap eksikliğinden) pek bilinmeyen ama Avrupa'da ve ABD'de yaygın olan bilgileri paylaşmak, hem de kişilerin özel sorularına mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde cevap vermek, anlaşılan sizlere yardımcı olmaktır. Bütün bunlar tabii ki bizim tarafımızdan gönüllü ve ücretsizdir.
ersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Ben Manisa'lıyım babam ruh hastası (çok seviyom şimdi iyi) ozamanlar aile içi şiddet vardı ben 6 yaşında falandım ve 7 yaşında kekeme oldum
Aile içi şiddet kekemeliğin tetiklenmesine bir neden olabilir. Fakat yapılan tüm bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre kekemeliğin doğrudan sebebi olamaz. Kekemeliğin sebebi genetik (kalıtsal) bir yatkınlıktır ve bu bağlamda kekemelik çocuklukta gelişim süreci içerisindeki herhangi bir dengesizlik bağlamında tetiklenir.
ersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:balıkesire ziyarete gitmiştik orda bu çocuk çok güzel konuşuyo falan demişler annem babaannemler falan nazarla oldu dedikleri için beni kekemeliğin geçmesini en yatkın olduğu zamanlar hocaya götürmüşler
Senin bu anlatımların Türkiye için tipik bir olay. Eski insanlar kekemeliğin niçin ve neden geliştiğine bir anlam veremedikleri için ülkeden ülkeye değişen farklı inanışlar oluşmuştu. Çocuğu ansızın etkileyen bir korku olayı tespit edemedikleri zaman başka bir gerekçe arıyorlardı. Türkiye'de de genellikle nazar diyorlardı.
Batı Avrupa'da nazar olayı bilinmediği gibi nazardan dolayı kekelemeye başlayan çocuklar da yoktur. Big Grin
Gerisi artık senin takdirine kaldı.

Terapi bağlamında kekemeliğin hangi olaya bağlı olarak geliştiği her hangi bir rol oynamaz. Sadece kekeleyen kişinin yaşı önemlidir. Ergenlik çağından önce kekemeliğin geçme olasılığı yüksektir (yaş ilerledikçe ve kekemelik devam ettikçe azalır), ergenlik çağından sonra kekemeliğin ömür boyu devam edeceği var sayılır. Burada kekemeliğin sıklığı ve şiddeti yine değişken olabilir ama genel anlamda hangi terapiyi yaparsan yap kekemeliğin kalıcı olduğunu kabul etmen gerekir. Aksini iddia eden terapi merkezlerinden sakınmanı tavsiye ederim.
ersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:12 yaşında falan izmire gittim ama faydası olmadı
İzmir'e gittim faydası olmadı dediğin olayı anlamadım. İzmir'de mi hocaya götürüldün yoksa başka bir yere de mi gittin, tedavi gördün...?
ersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:1şimdi 18 yaşındayım ve aşırı sosyal değilim ama idare ediyoz sizin hikayenizide merak ediyom hayatımız çok zor tedavi öneriniz varsada yazabilirsiniz
Tedavi önerisinde bulunmak için seni aslında daha iyi tanımam gerekir, özellikle de nasıl konuştuğunu duymuş olmam gerekir. 18 yaşında olduğuna göre kekemeliğin kendiliğinden tamamen geçmesi artık pek olası değildir. Tedavi konusunda şunu belirtebilirim:
 • Gerçekçi yaklaşan bir terapist sana kekemeliğin geçeceği sözünü vermez.
 • İyi bir terapist danışanlarının memnuniyetiyle ölçülebilir.
 • Danışanların memnuniyeti de verilen söz ile elde edilen tedavi sonucunun birbirini tutup tutmadığına bağlıdır.
 • İyi bir terapist sana referans olarak tedavi ettiği bazı kişiler gösterebilir.
 • İyi bir tedavi, terapi öncesi-sonrası videoları ile değil de bir-iki yıl sonraki durumla ölçülebilir.
 • İyi bir terapist, kekemeliğin terapi sonrası tekrar şiddetlenmesi halinde 'yeterince çalışmadın, suç sende' demez, bunun doğal olduğunu bilir ve sana ek bir program / tazeleme kursu sunar.
 • Türkiye'de Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği vardır, herşeyden önce onlara başvursan seni iyi eğitilmiş bir terapiste yönlendirebilirler.
 • Türkiye'de McGuire programı Eylül ayında ilk defa sunulacaktır, o program hakkında (facebook grupları vardır) bilgi edinmen faydalı olabilir.
Benim hikayemi şurada bulursun.
http://kekemelikforum.com/viewtopic.php?f=3&t=5
Hikayeni paylaştığın için teşekkürler, eğer daha başka soruların varsa buyur!
Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Merhaba Ersin,
önceki yazıma parallel olarak biri İsrail'de, biri ABD'de olmak üzere kekemelik örgütlerinde aktif olan iki kekeme arkadaşa nazar olayını sordum. Yani tam olarak İsrail'in Yahudi ve Arap toplumlarında kekemelik bağlamında nazar olayının bilinip bilinmediğini ve ayrıca Amerika'da belki Latin Amerika kökenli vatandaşların arasında kekemelik - nazar bağlantısının bulunup bulunmadığını sordum.

Aldığım cevap bağlamında kekemelik - nazar bağlantısının sadece Türkiye'deki bir inanış olduğunu öğrendim. Yani Araplarda her türlü nazar boncuğu ve nazar inancı varmış da kekemelik bağlamında ilgili arkadaş (ki oradaki kekemelik örgütünün yetkililerinden) nazarı hiç duymamış. Amerika'daki bayan da bu olayı daha duymamış. Yani eğer bu iki arkadaşı referans olarak alabilirsem (şimdiye kadar elde ettiğimiz bulgulara göre) kekemeliğin nazara bağlı olabileceğine inanan tek toplum Türk toplumudur.

Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi