Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden Az ya da Çok Kekeleriz
#1
Bir kaç gün önce aklıma bir fikir geldi fakat ben bu fikrin doğruluğunu ispatlamaya çalışacak zamanı kendimde bulamadım grupta bazı yorumlar görüyorum ve geçmiş hayat birikimimde de şahit oldum ki kekemelik zamana ve şartlara göre çok farklı tepkiler verebiliyor misal ben annemle telefonda konuşmak zorunda kaldıgımda fazla blok ve tekrarlama yaşamazken yanımda babam olunca blok üstüne blok yaşıyorum ve vücudumdan terler akıyor ama kardeşlerim yanımda olunca
rahat oluyorum ve fazla blok yaşamıyorum belki diğer arkadaşlarda bu olayın tersi bir sonuç yada farklı bir durum yaşanıyor elbette bu kekemeliğimde saptadığım yeni bir olay değil fakat benim merak ettiğim acaba bunun nedeni nedir? ‘’bence bir yada bir kaç sebepten dolayı olaylara bilinçli ya da farkında olmadan(bilinç altı) farklı anlamlar yüklüyoruz’’ örnegin konuşacağımız zaman kimimiz eyvah şimdi ne yapacağım gibi düşünürken kimimizde gerçekte benim kekeme olduğumu biliyorlar ya da kendimi sıkmak ve germek kekemeliğimi arttırıyor neden kekemeliğimin artmasına izin vereyim diye düşünür bu şekilllerde olumlu veya olumsuz düşünmek kekemeliğin farklı tepkiler(blok yaşamakta artış ya da azalma tekrarlamada artış azalış gibi tepkiler) vermesine yol açıyor bence bu durumun nedeni ‘’bir yada bir kaç sebepten dolayı olaylara bilinçli ya da farkında olmadan farklı anlamlar yüklememizden kaynaklanıyor’’ başta da belirttiğim üzere bu fikrimin doğruluğunu ispatlayacak zamanı bulamıyorum belki bu fikir size mantıklı geldi ve evet bence nedeni bu olmalı diye düşünebilirsiniz bir şeyin doğruluğunu ya da yanlışlığını ispat etmek ile gelişi güzel düşünerek karar vermek arasında dağlar kadar fark olduğuna inanırım ben sözü Dil ve Konuşma Terapisti olan abilerim ve ablalarıma ve bilgi birikimi olan kimselere bırakıyorum
Cevapla
#2
Kekeme bireyler bazı dönemlerde çok, bazı dönemlerde az kekelerler bunun nedeni tam olarak ispatlanamamıştır ancak hipotezler sizin de düşündüğünüz gibi olaylara bilinçli ya da farkında olmadan farklı anlamlar yüklemekten kaynaklanıyor. Siz bu konuda çok iyi bir tespit yapmışsınız. Bu sadece olaylar, kişiler için geçerli değildir. Bazen kekemelik yaşayan kişiler bazı harflerden,hecelerden, sayılardan, mekanlardan korktuğu için belli başlı durumlarda bloklar yaşayabilirler, kekemelik gösterebilirler. Bununla birlikte bazen çok rahat oldukları dönemlerde, bazen çok stresli olduğu durumlarda kekemeliklerinde artış olabilir.
Hale HANÇER
Odyoloji, Konuşma, Ses Bozuklukları Uzmanı
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.dilkonusmaterapisiankara.com">www.dilkonusmaterapisiankara.com</a><!-- w -->
Ara
Cevapla
#3
Merhaba Mert,
geç cevap yazdığım için bağışla beni...
Mert Aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:[size=111]Bir kaç gün önce aklıma bir fikir geldi fakat ben bu fikrin doğruluğunu ispatlamaya çalışacak zamanı kendimde bulamadım grupta bazı yorumlar görüyorum ve geçmiş hayat birikimimde de şahit oldum ki kekemelik zamana ve şartlara göre çok farklı tepkiler verebiliyor misal ben annemle telefonda konuşmak zorunda kaldıgımda fazla blok ve tekrarlama yaşamazken yanımda babam olunca blok üstüne blok yaşıyorum ve vücudumdan terler akıyor ama kardeşlerim yanımda olunca rahat oluyorum ve fazla blok yaşamıyorum belki diğer arkadaşlarda bu olayın tersi bir sonuç yada farklı bir durum yaşanıyor elbette bu kekemeliğimde saptadığım yeni bir olay değil fakat benim merak ettiğim acaba bunun nedeni nedir?
Senin bu yaşadığın olay gayet normal ve her kekemenin edindiği bir tecrübedir. Bence bunun tek bir nedeni olmayabilir ve nedenleri kekemeden kekemeye de farklı olabilir.
Annenle telefonda konuşurken fazla blok yaşamaman annenin sana karşı hoşgörülü olmasından kaynaklanabiliyor. (Bilmiyorum, hoşgörülü mi?)
Örneğin eğer annen senin konuşmana çok fazla müdahale etmiyorsa, sana akıl vermiyorsa ve seni sürekli dinliyorsa annenin yanında rahat olabilirsin.
Baban daha az anlayışlı ise, seni sürekli düzgün konuşmaya teşvik ediyorsa sen de onu hayalkırıklığına uğratmamak için kendini sıkıyorsan babanın yanında aynı rahatlığı yaşamazsın. Veya bu iş senden de kaynaklanabilir. Baban belki anlayışlı ama sen onun yanında çok iyi, mükemmel olmaya çalışıyorsun, babandan takdir istiyorsun veya kardeşlerini senden daha çok sevdiğini düşünüyor olabilirsin.
Bence özellikle daha önce edindiğin tecrübeler senin şu anki ruh halini belirliyor. Ruh halin (gergin veya rahat) ise kekemeliğin derecesini belirliyor. Zaten kekemelikte ilerleme kaydetmek için ruh halinin kekemeliğe, kekemeliğin de ruh haline etkisi olmamasını sağlaman gerekir.

Bunun için öncelikle kendini ve kekemeliğini çok iyi tanıyıp tanımlaman lazım. Şimdi bize yansıttığın gerçekleri not al, durum ve ortamları analize et, kekemeliği bir nesne gibi ele almaya çalış. Zaten kekemeliği nesneleştirebildiğin oranda kekemelikle ilgili duygulardan da soyutlanabilirsin.

Ben sadece kendi açımdan şunu söyleyebilirim:
Ben eskiden ilk kez gördüğüm insanlarla konuşurken hemen ilk cümlede fena takılırdım. Bunu kekelememeye veya en azından kekemeliğimi gizlemeye çalıştığıma bağlıyorum.
Kekemeliğimi kabullendikten ve açıkça dile getirmeye başladıktan sonra kim olursa olsun ilk tanışmada (ilk cümlede) takılmıyorum hatta kısa sohbetlerde kekemeliğim hiçbir şekilde dışa yansımıyor ve beni de etkilemiyor.
Eskiden resmi ortamlarda blok yaşar o yüzden resmi ortamlardan kaçardım.
Kekemeliği kabullendikten sonra özellikle resmi ortamlarda neredeyse mükemmelim, blok hiç gelmez, olası ufak tefek takılmaları önceden sezer etkin tekniklerle (örneğin kendime dur deyip yeniden nefes alarak) kontrol ederim.
Eskiden tanımadığım insanlarla muhatap olurken hep iki seçenek hazır bulundururdum, örneğin 'Affedersiniz, saat kaç?' ve 'Bakar mısınız? Saatiniz var mı?' gibi. Plan B olunca Plan A çoğu zaman işliyordu. Plan B olmayınca istediğimi hiçbir şekilde söyleyemiyordum.

Bu durumlar artık eskinin tam tersidir. Ama bugün hala kekemeliğimi fazla hissettiğim bazı ortamlar vardır, örneğin:
  • Benden o anda önemli olan bir konuda daha deneyimli, daha iyi, uzman bir kişiyle özel sohbet ettiğim zaman
  • Haksız yere suçlandığım veya kendimi haklı çıkarmam gerektiği zaman
  • Benim gibi aynı işi yapan ama ukala davranan birisiyle rekabete girdiğim zaman
  • Bir iş arkadaşımı vekaleten onun işini yaptığım ve kendimi ispatlamak zorunda kaldığım zaman
Beni tek kurtaran 'ben kekeme olduğumu her yerde söyleyebilirim' bilincidir. Genellikle söylemeye gerek yok ama müthiş bir rahatlık verir.

Kekemeliğin kişiden kişiye ve ortamdan ortama değiştiği bence bu tür kişisel deneyim ve yaklaşımlara bağlıdır. Ayrıca her kekemenin gözlemlediği, ruh halinden bağımsız olarak kekemeliğin bazı zamanlarda daha az, bazı zamanlarda daha çok olduğudur.
Ayrıca kekemeliğin dilden dile de değiştiğini birden çok dil bilen birçok kekeme biliyor. Kimisi ana dilinde daha az, kimisi yabancı dilde daha az kekelediğini söylüyor. Hatta bu da zamanla değişebilir, belki dile hakim olma derecesine bağlı olarak yabancı dilde önce çok, sonra az, belki önce az, sonra çok kekeleyebilir.
Bu tür konulara ilişkin birçok bilimsel çalışma da yapılmış. Ama tek tespit edilebilen, durumun böyle olduğudur. Gerekçeler tamamen bireyseldir.
İyi günler
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi