Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Öz yardım gruplarından işbirliği teklifi
#1
Merhaba arkadaşlar,

ÖZGÜRCE KEKELE gruplarınız için de faydalı olabilecek bir projeden bahsetmek istiyorum. (Bizde bunlar uzun süreden beri uygulandığı için nasıl yapılabileceğini anlatmak isterim.)

Bulunduğunuz şehirde / ilde terapist eğiten bir üniversite varsa oradaki hocalarla irtibata geçip özyardım projenizden bahsedebilirsiniz. Kekemelikle ilgili bir ders esnasında randevu alıp kendinizi ve grubunuzu tanıtabilirsiniz. Oradaki terapist adaylarını grubunuza davet edebilirsiniz.

Terapist okullarıyla işbirliği yapmanın ne gibi faydaları olabilir?
  • Kendinizi özgüvenli ve davasına sahip çıkan kekemeler olarak tanıttığınız zaman kafalardaki zavallı kekeme imajı yıkılır
  • Siz kekeme olarak kekemelik uzmanı veya uzman adaylarına kekemeliğin gerçek yüzünü gösterdiğiniz zaman sadece birer danışan değil, aynı zamanda danışman olduğunuzu ispatlamış olursunuz
  • Madem üniversitelerde henüz duyarsızlaşmanın önemi üzerinde fazla durulmuyor, terapistleri siz bilgilendirebilir, duyarsızlaştırma çalışmaları sonucunda yaşadığınız ilerlemeyi bizzat gösterebilirsiniz
Bilimsel çalışmalara katkı

Bilmiyorum sizde nasıl ama bizde genellikle okulun bitiminde her öğrenci bir tez hazırlamak zorundadır (master tezi, doktora tezi gibi). Kekemelik özyardım grupları sayesinde terapist adayları her zaman belirli bir bilimsel iddiayı doğrulamak veya çürütmek için yeteri kadar denek bulabilir. Kekemeler bu vesileyle kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalara destek olabilirler.

Yeni üye kazandırmak

Sedece terapist okulları değil, terapi merkezlerine de kendinizi tanıtabilirsiniz. Bizde terapi merkezleri özyardım gruplarını rakip olarak değil, destek grubu olarak algılayarak aktüel danışanlarını terapinin sonunda (veya uzun bir terapi ise eş zamanlı olarak) öz yardım gruplarına yönlendirirler.

Hatta geçen yıl Almanya'da yapılan bilimsel bir çalışma sonucu, öz yardım gruplarına katılan kekemelerin kekemeliğiyle daha barışık ve daha gerçekçi bir bakış açısına sahip olduğu ortaya çıktı.
(Zaman bulursam size çalışmanın sonuçlarını yansıtan makaleyi çeviririm.)

Şimdilik bu kadar. Hoşça kalın
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi