Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"R"harfini dogru soylemek
#1
Salam. Petra Hanima yardim ve onerileri icin cok tesekkur ediyorum.Benim bir sorum var,ben r harfini de soyleyemiyorum,ģ gibi soyluyorum.Kekemeliyi idare ediyorum ama bu durumu idare etmek icin r harfli kelimelerden uzak durmaya calisiyorum.Bunun icin de  bir oneriniz varmi 
Tesekkurler
Ara
Cevapla
#2
Merhaba Nafe...

Türkçedeki R harfi dilin ucunda üretilir. R harfine en yakın diğer harfler D harfi ve L harfidir. Hatta Ş harfi de bazen (kelimenin sonunda BİR, GELİR, GİDER kelimesinde olduğu gibi) R harfine çok yakındır. Yani çalışma yapacaksak bu 'yedek harfler' üzerinden yapmamız gerekecek.

Almancanın çoğu şivelerinde Türkçedeki R harfi yoktur. Ben eskiden Türkçe dersi verirdim ve bir sürü öğrencim Türkçeyi telaffuz ederken R harfini telaffuz edemediklerinden şikayetçiydi. Yalnız bu insanların başka herhangi bir konuşma problemleri yoktu tek kendi anadillerinde olmadığı için (Almancanın da R harfi sert bir Ğ gibi okunur) R harfini söyleyemiyorlardı.

Ben de onlara birkaç tane egzersiz verirdim ve bu egzersizler sayesinde çok kısa zamanda R harfini öğrenebiliyorlardı hatta bazıları 1 dakika içinde 30 yılda öğrenemedikleri R harfini çözüyordu:

T ve R harflerinin yan yana olduğu kelimelerden başlardık. Örneğin Türkçede 'trik trak trik trak olur mu hiç çalışmamak' diye bir çocuk türküsü vardı. Ben de onlara derdim ki siz bunu şöyle söyleyeceksiniz:

Tıdik tıdak tıdik tıdak... 

Hatta şu şekilde de olur:

tılik tılak tıdik tıdak tılik tılak tıdik tıdak... (yank L ve D yer değişerek)

Bunu da yavaştan başlayıp git gide hızlanarak söylediğinizde D'ler ve L'ler zamanla R'ye dönüşebilir.

R harfini bu şekilde yakaladıktan sonra TR'nin yan yana olduğu başka kelimeler aranabilir örneğin
TRabzon, TRaktör, TRen, anTRenman vs.

(Araya bir I sıkıştıracaksanız bunun mümkün olduğunca kısa olmasına dikkat edin!)

Bundan sonra R nin iki sesli harf arasında buluduğu kelimelere geçmenizi öneririm:

aRaba, baRınak, baRi, buyuRun vs.

Diliniz iyice dönüyorsa bundan sonra R nin bir sesli harften sonra ama başka bir sessiz harften önce bulunduğu kelimeler arayın.  Burada R harfini hafiften çiğneyip Ş'ye dönüştürebilirsiniz.

aRkadaş, haRf, BaRtın, BeRkan, FuRkan gibi...

En sonunda da R harfi ile biten kelimelere geçin. (Burada da Ş sesine yakın bir ses çıkmalı)

biR, dolaR, karaR, geliR, arkadaşlaR vs.

Başka herhangi bir artikülasyon sorunu olmayan insanlar (kekemeler de dahil) bu egzersizlerle R harfini genelde kısa zamanda öğrenir. Ancak sizin bu yaşa kadar R harfini öğrenmemiş olmanız başka bir sorundan kaynaklanabilir. O yüzden bahsettiğim egzersizlerle bir ilerleme kaydetmezseniz bir dil ve konuşma terapistine başvurmanızı öneririm.

Başarılar dilerim
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Ben de küçükken söyleyemiyordum.Sürekli bir arkadaşımın ismini tekrarladım.Sonra kendi kendine düzeldi.
Ara
Cevapla
#4
Ben hala söyleyemiyorum
R-G-H harfi bir araya geldi mi zorlanıyorum
Babam da da varmış aynı sorun ama.onun ki sonradan düzelmiş
Ara
Cevapla
#5
Ayna karşısında egzersizler yapın.Yani hangi harf nasıl çıkıyor onun alıştırmasını yapın inşallah düzelecektir.Bu sırada diksiyon eğitimlerinde yapılan kalemi ağza alarak konuşma yöntemini uygulayabilirsiniz,faydası olacaktır.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi