Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rapor almak doğru mu yanlış mı
#1
Merhaba arkadaşlar,
dün akşamki feys tartışmasında kekemelik terapilerinin rehabilitasyon merkezlerinde veya devlet hastanelerinde sunulması ile ilgili şöyle bir cümle geçti...
Alıntı:Aslında devlet bu konuda sağlık güvencesi veriyor. Ama öncelikle raporu almanız gerekiyor ve bu rapor tüm resmi kayıtlara isleniyor. Ve ileride devlet memuru olmak isterse çocuğunuz önüne bu kayitlar çıkacağı icin çoğu aile çözümü kendi imkanlarıyla arıyor. Bizim başımızdan geçti ve raporu aldıktan sonra bu durumu öğrendiğimiz için raporu kullanmaktan vazgectik doğal olarak.
Bu veya benzer konular daha önce grupta dile getirildi. Örneğin birinin çocuğu okul tarafından terapiye katılmak için çağrılmış, anne-baba yine kayıtlara işlenir, ömür boyu kayıtlarda kalır diye reddetmiş.

Arkadaşlar, bu durumu anlamadım. Size Almanya'daki uygulamaları açıklamanın da bir anlamı yoktur.
Ama anne-babaların korkularını dağıtabilecek, bu konuya vakıf biri veya farklı, olumlu tecrübeleri olan birileri varsa lütfen gelsin bu konuyu açıklasın. Bence bu tüm anne-babaları ilgilendiren bir konudur ve açıklık getirilmeye değerdir.
İyi günler
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
Şöyleki rapor aldığınız zaman RAM yani açık adıyla Rehberlik Araştırma Merkezine gidiyorsunuz onaylatmaya.Hastane raporu 2 yıl geçici süreli fakat RAM tarafından sisteme girilen veriler kalıcı.Ayni zamanda RAM okuldanda bazı belgeler istiyor.Bunun sonucunda terapi almanız onaylaniyor.Sikintili olan taraf ise RAM kayıtlarının kalıcı olması,kaynastirma eğitimi almanız gerekebilir,ayrica bir bakmışsıniz engelli bir birey olarak eğitim almanız gerektiği söylenebilir.O yüzden imkanı olmayıp rapor alacak olanlar öncelikle bağlı oldukları RAM dan konu hakkında bilgi alıp okulu ona göre yönlendirsinler yoksa istemedikleri durumlar ileride karşılarına çıkabilir.Ayni zamanda terapi alınacak rehabilitasyon merkezinde terapiyi kimin vereceğini mutlaka arastirsinlar her yerde uzman dil terapisti olmayabilir.Ama dediğim gibi maalesef ülkemizde özel terapi ücretleri yuksek o yüzden bunları söylüyorum.
Ara
Cevapla
#3
Merhaba Ayhan bey,
ben bir sistem karşılaştırması yapmak istemiyorum, zaten bizim sistemimiz sizinkinden iyidir gibi bir şey kesinlikle iddia etmiyorum yani yanlış anlaşılmasın.

Sadece bilginiz olsun diye biraz açıklamak istiyorum.
Kekemelik bizde diğer bazı engeller veya dezavantajlar gibi özel koruma gerektiren bir şey olarak görülüyor. Benim çocukluğumda var olan 'konuşma bozukluğu olan çocuklar için özel okul' tipi okullar bizde birkaç yıldır çoğu yerde kalktı. Eskiden de gönderme zorunluluğu yoktu, herşey anne-babada biterdi. Örneğin babam beni göndermek isterken annem kesin kez karşıydı, o nedenle de gönderilmedim.

Ama diğer çocuklara göre bir çeşit dezavantajı olan çocuklar bizde rapor alırsa belli ödevlerden muaf tutulur, yerine yedek ödevler yaparlar. Örneğin kekeme bir çocuk sözlü sunum yerine yazılı bir sunum hazırlar veya sınıfta diğer çocukların yanında sesli okumak yerine evde kendi kendine okurken sesini banda kaydeder, hocasına verir. Veya bilindiği gibi kekemeler koro halinde konuşurken kekelemiyorlar, o halde kekeme çocuk hep bir veya iki sınıf arkadaşıyla birlikte sesli okuma yapar.

Yedek ödevlerin sınırı yoktur yani anlaşılan öğretmen çocuğu tamamen muaf tutmaz, sadece kekemelik dolayısıyla diğer çocuklarla yarışamadığı ödevlerde bir kolaylık sağlanır. Bu durum okul kayıtlarına geçer ama ileride hiçbir şekilde çocuğa olumsuz bir biçimde geri dönmez.

Bizde de birçok öğrenci rapor almaktan çekiniyor. Çekinmelerinin nedeni aslında sadece bürokrasidir. Git şu doktora görün, havale fişi al, filan kuruma git, standart testten geç vs. Ama 'böyle bir kanun vardır ve bize kolaylık sağlamazsanız oğlum/kızım için rapor alabilirim' demek bile isteksiz bir öğretmeni yola getirir.

Örneğin Kekemelik Federasyonu olarak katıldığımız Eğitim Fuarı gibi etkinliklerde hem öğretmenleri hem anne-babaları broşür dağıtarak bilgilendiririz çünkü her öğretmen veya veli böyle bir kanunun olduğunu bilmeyebilir veya bu kanunun sadece disleksi gibi konularda uygulandığını zannedebilir.

Rapor alan çocuklar genellikle uluslararası alanda kabul görmüş Stuttering Severity İnstrument testinden geçiyor. Yani uzman çocuklarla iki-üç cümle konuşarak 'evet bu çocuk kekemedir' veya 'bu çocukta bir şey yok' demez. Herşey tam standart bir testle belgelenir, zaten böyle bir test vasıtasıyla olası bir terapide elde edilen sonuçlar da daha iyi saptanabilir.

Eğer sorularınız varsa buyurun.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#4
Bu ram denilen şey "rehberlik araştırma merkezi" mi oluyor?
Oraya da gittim de (:

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cevapla
#5
Eğer bu sorunun cevabını terapi almak için soruyorsanız minimum %20 oranı olan engelli raporunuz olmalı. Bu rapor kekemelik raporu değildir, konuşma bozukluğu tanısı alırsınız. İşin saçma tarafı bu raporu alırken konuşma bozukluğu uzmanı tarafından değerlendirilmezsiniz. Psikiyatri, nöroloji, kbb vs bakar, biraz konuşturur sizi bu kadar. Bu rapordan sonra ücretsiz eğitim almak için bir de rehberlik araştırma merkezinden rapor çıkarmanız gerekir, orada da konuşma bozuklukları uzmanı tarafından değerlendirilmezseniz. Bütün bunlardan sonra ücretsiz terapi hakkınız olur(6 ay-1 yıl). Rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz terapi alabilirsiniz( ama hepsinden değil, sadece konuşma ruhsatı olanlardan) İyi bir rehabilitasyon merkezi bulmak ve gerçekten de konuşma bozukluğu uzmanı, dil konuşma terapisti olan bir kişiyle çalışmanız gerekir. Buna lütfen çok dikkat edin. Malesef alan dışı çok insan çalışıyor.
Hale HANÇER
Odyoloji, Konuşma, Ses Bozuklukları Uzmanı
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.dilkonusmaterapisiankara.com">www.dilkonusmaterapisiankara.com</a><!-- w -->
Ara
Cevapla
#6
Merhaba, rehabilitasyon merkezlerindeki dil ve konuşma terapisinden ücretsiz faydalanmak için öncelikle devlet hastanesinden heyet raporu almak gerekiyor bunun için göz, kbb, psikiyatri, ortopedi gibi bölümlere göründükten sonra yaklaşık 8 doktorun olduğu heyete giriliyor ve konuşma bozukluğu olduğuna dair sağlık raporu alınıyor. Engel oranının en az %20 olması lazım.. Rapor 6 ay veya 1 yıl süreli veriliyor, genellikle 1 yıllık oluyor.. Daha sonra rehberlik araştırma merkezine (RAM) gidilip dil konuşma güçlüğü eğitim planı alındıktan sonra rehabilitasyon merkezine kayıt yapılabiliyor. 30 yaşına kadar olan bireyler bu hizmetten faydalanabiliyor diye biliyorum.Haftada 2/ayda 8 saat eğitim hakkı veriliyor. Rehabilitasyon merkezinde genellikle yoğunluktan dolayı 2 saati konuşma terapistlerine vermiyorlar 1 saat konuşma terapisti diğer saat başka bir öğretmen derse alıyor.. Raporun zararlı olma konusu ise; zihinsel ve sürekli olan raporunun sicile işlendiği konuşma bozukluğu raporunun geçici olduğu için gelecek hayatı etkilemeyeceği söyleniyor ama kesinliği bilinmez..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi