Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şarkı söylerken neden kekelemiyoruz?
#1
Petra hanım siz her zaman kekemeliğin psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı olmadığını savunuyorsunuz ki bencede öyle, yapılan araştırmalar sonucunda beyinin bir lobunda kopukluk gibi birşey olduğu söyleniyor şimdi benim anlamadığım nokta şu madem beyinin bir lobunda kopukluk var neden şarkı söylerken hiçbir şekilde sıkıntı çekmiyoruz şakır şakır şarkı söylüyoruz bu benim kafamı kurcalıyor
Ara
Cevapla
#2
(28/06/2017, 22:28)manay_24 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Petra hanım siz her zaman kekemeliğin psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı olmadığını savunuyorsunuz ki bencede öyle,  yapılan araştırmalar sonucunda beyinin bir lobunda kopukluk gibi birşey olduğu söyleniyor şimdi benim anlamadığım nokta şu madem beyinin bir lobunda kopukluk var neden şarkı söylerken hiçbir şekilde sıkıntı çekmiyoruz şakır şakır şarkı söylüyoruz bu benim kafamı kurcalıyor

Merhaba manay_24,
öncelikle şunu vurgulamam lazım: Kekemelik özünde psikolojik bir sorun değildir, bilakis aynen söylediğin gibi beynin konuşmaktan sorumlu olan sol lobunda bir çeşit kopukluk yaşanıyor, sağ lobun da devreye girmesiyle karışık bir şey ortaya çıkıyormuş. (Beyin uzmanı olmadığım için bu şekilde özetlemem lazım.)

Buna rağmen kekemeliğin psikolojik boyutunu göz ardı etmemek gerekir çünkü birçok kekemede konuşma korkusu, utanç ve sosyal fobiye kadar varan diğer psikolojik sorunlar ham kekemelikten daha ağır basıyor. Yani kekemeliğin sonucunda gelişen psikolojik sorunlar vardır ama bunlar kekemeliğin nedeni değildir.

Şarkı söylemeye gelince... Bildiğim kadarıyla bunu da modern görüntüleme yöntemleriyle çözmüşler. Şarkı söylerken daha çok beynin sağ lobu devreye giriyormuş. Yani şarkı söylerken beynin farklı bölgeleri aktif oluyor.

Bazen 'söyleyeceği sözler belli olduğu için ve heyecanlı olmadığı için' gibi cevaplar duydum. Ama bunlar mantıklı değildir.
Kitap veya şiir okunurken de sözler biliniyor, buna rağmen birçok kekeme kitap veya şiir okurken kekeliyor. 

Bazen şarkı yarışmalarında da görüyoruz. Aday sahneye çıkıyor ve kekeme olduğu için adını bile söyleyemiyor (adının da ne olduğu bellidir). Ardından şarkı söylemeye başlıyor ve bülbül gibi akıcı söyleyebiliyor. Peki sahnede 1000 kişinin huzurunda şarkı söylerken heyecanlı olmuyor mu dersin? İnan ki çok heyecanlıdır ama şarkı söylerken beynin başka bölgeleri devreye giriyor da ondan kekelemiyor.

Gerçekten bunu anlamak çok zor. Ama bunun gerekçesini bulmuşlar.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi