Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sempatik sinir sistemi ve parasempatik sinir sistemi
#1
sempatik sinir sistemi ve parasempatik sinir sistemi ile kekemelik bağlantısı var mı
Ara
Cevapla
#2
Otonom sinir sistemi, vücudumuzda isteğimiz dışında çalışan organların işleyişini idare eden sistemdir.
Parasempatik ve sempatik sistem olarak ikiye ayrılır. Aşırı kaygı, stres gibi durumlarda sempatik sistem aktifleşirken, aşırı rahat durumlarda parasempatik sistem devreye girer. Mesela sempatik sistem harekete geçtiğinde adrenalin denen madde açığa çıkmakta ve kalp hızı artması, kan basıncı yükselmesi, solunumda, idrar yollarında ve bağırsakta hızlanma, ter bezlerinde aşırı çalışma, kaslarda gerilme yaşanmaktadır. Parasempatik sistem harekete geçtiğinde ise bu belirtilerin tam tersi ortaya çıkmaktadır.

Kekemelerde otonom sinir sisteminde beklenti anksiyetesi nedeniyle otonom sinir sisteminin hem sempatik hem parasempatik kısmı birlikte aktive olur (Freezing Theory) (Alm 2004)

Bu konu hakkında makale var ama ulaşamıyorum bir türlü.Ulaşırsam eklerim.

Amaç: Otonom sinir sistemi konuşmanın motor düzenlenmesinde önemli rol oynar. Gelişimsel kekemelikte sempatik ve parasempatik sistemler arasında bir dengesizliğin söz konusu olabileceği varsayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı ısrarcı gelişimsel kekemeliği olan genç yetişkinlerde tilt testi (TT) sonuçlarının değerlendirilmesidir.

Yöntem: Çalışmaya ısrarcı gelişimsel kekemeliği olan 27 hasta ile yaş olarak eşleştirilmiş 22 normal konuşan sağlıklı kontrol alındı. Kekeme denekler bir dil-konuşma terapisi uzmanı tarafından Kekemelik Şiddet Ölçeği ile derecelendirildi. Sonrasında denekler otonom sinir sistemi tilt testi ile değerlendirildi.

Kaynak - (İngilizce)

İngilizce halini translate ile çevirdim.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi