Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sen Olsan Ne Yapardın (Kekeme Garson)
#1
https://www.youtube.com/watch?v=xAboQlho-q0

Halkımız bu videoda kekeme kıza karşı gayet hassas davranıyor.
Ara
Cevapla
#2
Merhaba Mücahit,
öncelikle bu filmi paylaştığın için teşekkür ederim.

Bence farkındalık açısından bu tür çalışmalar faydalı olabilir ama beni şahsen rahatsız eden bazı noktalar var (yani yapanlar tarafından acemice yapılan, daha doğrusu pek inandırıcı olmayan).
  1. Lokanta sahibi olarak eğer kekeme bir garsonu çalıştırırsam arkasında dururum. Yani terbiyesiz davranan bir müşteri varsa o müşteriyi kaybetme pahasına müdahale ederim (madem başka müşteriler de rahatsız oluyor)
  2. Kekeme biri garsonluk yapmaya cesaret ederse genellikle kendisiyle barışıktır demek. Laf yiyebileceğini hesaba katar gereken cevabı verir.
  3. Kendisiyle barışık olmayan bir kekeme genellikle garsonluk yapmaya cesaret etmez, belki lokantada çalışır ama arka planda kalır. Haydi diyelim bir personel kıtlığı nedeniyle mutfakta çalışan bir eleman garsonluk yapmaya gönderilir, patrona karşı çıkmaya cesaret etmez, ama o zaman en geç müşteri kendisiyle alay etmeye kalkınca pes eder.
  4. Filimde gösterilen kız kendisiyle barışık bir tipe benzemiyor. Tüm tavrı ve davranışları ürkek, özgüvensiz, müşteri kendisinden saçma sapan şeyler isteyince kuzu kuzu bekler ve müşterinin söylemesini istediği tekerlemeleri söylemeye çalışır. Bu inandırıcı değil. Normal davranışlar sergileyen bir insan o tür anlarda oradan ayrılır, durmaz.
Beni en çok rahatsız eden - ki doğrudan kekemelikle alakası yok - başkalarının bir insanın huzurunda onun hakkında konuşmaları. Sanki anlamıyor veya dinlemiyormuş gibi hakkında tahmin yürütür, tartışırlar. Bu davranışa Türk toplumunda çok tanık oldum. Bir insanın arkasından konuşulmasın deniyor ama insanın yanında bu insan hakkında konuşmak çok daha aşağılayıcı oluyor. Hem dinliyorsun hem de satışa sürülen bir koyunmuşsun gibi seni yokluyorlar. Bence çok ayıp bir şey. Özellikle kız / kadın / çocuklarla ilgili şahit oldum. Ne diyorsunuz?
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Youtube'da gördüm.Burada da yabancı versiyonu var.
https://www.youtube.com/watch?v=MOHFS10q2ms

Alt yazıyı türkçe yaparak izleyebilirsiniz.(otomatik düzelt diyerek)
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi