Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sesli harflere girmekte zorlanırsanız...
#1
Merhaba arkadaşlar,
Merhaba SABURCU!
bir arkadaşın kendini tanıtırken sorduğu soruyu burada biraz daha uzun cevaplamak istiyorum.
Suburcu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...evet ben kekemeyim bunu kabullendim ama yinede bu durumla bi turlu barisamiyorum.yeni tanistigim kisilerin benim kekeme oldugumu bilsinler istemiyorum bu kotu bisey degil bunu biliyorum benim kekeme olmam beni kotu bi insanda yapmiyo ama insanlarin o yuzundeki saskin ya da acima duygusunu gormek istemiyorum..
Bu arada McGuire sorumlusu arkadaşın sözleri aklıma geliyor, belki bu sözler senin kekemeliğini kabullenmen için daha cazip gelebiliyor. Diyor ki
Alıntı:Ben kendimle barışığım. Kekemeliği de tenis karşılaşmasındaki bir rakip gibi görüyorum. Yani sporuna onunla uğraşıyorum ama biliyorum ki tehlikeli bir rakip değildir çünkü onu hep yenmişim
(Aklımdan alıntı yaptım, tam ne dediğini merak ediyorsan http://kekemelikforum.com/konu-kekemelik...k-ile.html tıkla! Dakika 13 sonrası)

Şimdi de yeni tanıştığın kişilere gelelim. Sen kekemeliğini ne kadar gizlersen kekemelik de o kadar seni teslim alır. Benim şöyle bir yaklaşımım var: kekeme olduğumu söylemeye gerek duymuyorum çünkü söylediğim zaman büyük ihtimalle hiç takılmam, bana 'neden böyle bir şey iddia ediyorsun, ilgi mi istiyorsun' gibi suçlamada bulunmalarını istemiyorum. Ama için için kekeme olduğumu her an söylemeye hazırım. Yani bir defa takıldım... iki defa takıldım... yanlış anlamasınlar, olmadık yorumlar yapmasınlar diye O ZAMAN bir parantez açarım derim ki 'Arkadaşlar kekemeliğim tuttu. Bu ara sıra oluyor çünkü kekemeyim.' Şaşkın bakışlara alışman lazım, onlar olur ve olacak da. Ama açıklaması SENDEN olmalı!

Bunu böyle öz güvenle anons ettiğim zaman kimse ne bana acır ne de tuhaf bakar. Çünkü kendilerini bir GERÇEK konusunda bilgilendiriyorum. Bir suç itiraf etmiyorum, acımalarını da istemiyorum. Önemli olanı onu öz güvenle boynunu eğmeden söylemek.
Suburcu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Benim kabusum ünlü harfler.örneğin bi A harfini söylerken ağzımı o kadar çok aciyorum ki o görüntü beni rahatsız ediyor..ağzımı fazla acmayıp aaa aaraba desem belki bu kadar sorun etmem ama işte olmuyo.ayna karşısında sürekli konuşmam mi lazım yada başka bişey mi yapmam lazım bilmiyorum...benimle tecrübelerini paylaşmak isteyen arkadaşları dinlemek isterim
Ünlü harfler benim de eskiden en büyük kabusum idi. Hem de ünlüleri söyleyemeyince ağzımdan çıt çıkmazdı. Yani a-a-a-a-araba da diyemiyordum. Hiç ses çıkmıyordu. Örneğin 'ben bugün arabaya bindim' diyeceğim, 'ben bugün... ben bugün... ben ııııı.... ben bugün... ben bugün... ben bugün arabaya bindim' filan diyordum, bazen de hiç kurtulamıyordum, başkaları tamamlıyordu ve ben de utanıyordum...

Ben kekemelik korkusunu atlattıktan sonra bunlar kendiliğinden geçti. Yani yüzde 90 diyebilirim takılmam, takılmamak için de herhangi bir yöntem devreye sokmam. Takılsam bile bu artık estetik bir sorundan başka birşey değil.
Yani en önemlisi takılma korkusunu yenmek... Şayet takılırsam - ki o da yüzde 10 kadar daha oluyor - şöyle bir izlenim yaptım:

Geçenlerde ALİNA ismine takıldığımı hatırlıyorum. Eskiden A'dan korkardım ama şimdi - kekemeliğimi izleyip inceledikten sonra esas sorunun A değil de ismin içindeki Lİ hecesi olduğunu iyi biliyorum. Yani Lİ'yi söyleyemeyeceğim için hemen A'ya takılıyorum. Ve ben de şunu gördüm:

A demek için ağzımı açıyorum, ses gelmeyince ağzım gitgide daha fazla açılıyor, yine ses gelmeyince an oluyor ki A'yı söylemek artık - herhalde fiziki olarak - mümkün değildir. O yüzden senin tarif ettiğin olayı ben de biliyorum.

Öncelikle ayna karşısında kendini izlemen, ne yaptığını görmen iyi olur. Özellikle de şu iki şeyi birbirinden ayırman önemli:
  • Ben ne yapıyorum? (aktif)
  • Bana ne oluyor? (pasif, edilgen)
Sen kendin de diyorsun ki 'ağzımı o kadar çok aciyorum ki...' Yani bunu aktif olarak SEN yapıyorsun. SEN yaptığına göre bunu değiştirmen de mümkündür. A'yı söyleyememe korkusunda ağzını açman büyük ihtimalle artık otomatikleşmiş bir eylem. Bunu değiştirmek için bilinçli olarak müdahale etmeye çalış.
Ünlülerle baş etmek için bazı güzel modeller var. Örneğin: ilgili ünlüden önce nerdeyse duyulmayacak kadar hafif bir sesle bir 'h' veya 'y' harfi söylemek.

Yani ALİ diyeceğine hALİ dersin veya ÜNİVERSİTE yerine yÜNİVERSİTE dersin.
Önceki kelimeyle birleştirmek de güzel bir yöntem olabilir. Diyelim:
Adım EMİNE diyeceksin, adımmEMİNE diye birleştirirsin.
Bazen ünlü harfin içine girince sanki biri nefesini kesiyor gibi oluyorsa, önce nefes al, ağzını çok az aç, biraz nefes ver ve ondan sonra ALİ veya ÜNAL de.
Tabii çok etkin bir yöntem de gönüllü kekemelik. Gerisi gelinceye kadar A-A-A-A-A... diye tekrarlamak.

Umarım sana biraz yardım edebilmişimdir. Daha fazla bilgi için şu yazılar senin için enteresan olabilir:
http://kekemelikforum.com/konu-kekemelik...milik.html
http://kekemelikforum.com/konu-oz-terapi...bilir.html
http://kekemelikforum.com/konu-kahnemann...melik.html
Sana iyi günler ve başarılar dilerim
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi