Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Speech Easy cihazını bilen var mı?
#1
Merhaba arkadaşlar,

birkaç kez SPEECH EASY adlı bir cihazdan bahsedilmişti. Bu cihazın neyin nesi olduğunu merak ediyorsanız burada bir açıklama bulabilirsiniz.

Aynı zamanda anılan yazıdan da bir alıntı vereyim:
Alıntı:Çocukların (...) faydalandıkları ve işitme cihazına benzeyen bu cihaz, 50 küsür yıldan beri bilinen ve bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkan iki önemli etkiden yararlanıyor.
  1. Kekemeler koro halinde okurken veya konuşurken genelde kekelemiyor
  2. İşitsel geri bildirimin geciktirilmesi kekemeliği azaltıyor

Yani çocuklar sol kulaklarına taktıkları bu cihaz vasıtasıyla kendi konuşmalarını hem biraz gecikmiş olarak hem de başkaları konuşuyormuş gibi algılıyorlar. Bu da takılmalarını önemli derecede azaltıyormuş.

Bana daha önce de bu soruyu sorduğunuz için Alman forumunda da sordum ve şöyle bir cevap aldım:
Boller Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Huhu Big Grin
Hatte mal vor 5 Jahren so etwa das Teil benutzt eine zeitlang. Es soll aufgrund des Choreffekts wie du schon gesagt hast helfen. Das Gerät wird für das Ohr extra angepasst..wobei es zwei Typen gibt..außerhalb und im Ohr angebracht. Ohne jetzt auf die dahinterstehende Technik einzugehen...also so vom praktischem Nutzen aus meinen Erfahrungen her würde ich es eher als wenig bis mittelmäßig einstufen. Man hört seine eigene Stimme etwas verzögert und verzerrt. Man soll seine Aufmerksamkeit auch hierauf lenken. Damit soll es helfen.
Liebe Grüße
Gürcan

Türkçe tercümesi:
Selam Big Grin
Yaklaşık 5 yıl önce bir süre öyle bir cihaz kullandım. Senin de söylediğin gibi koro etkisinden dolayı yardımcı oluyormuş. Cihaz kulağın biçimine göre özel olarak uyarlanıyor... ancak biri kulağın dışında biri kulağın içinde olmak üzere iki tip cihaz var. Arkasındaki teknik gözetilmeksizin... pratik fayda açısından benim edindiğim tecrübelere göre faydası az veya orta derece diyebilirim. İnsan kendi sesini biraz gecikmeli olarak ve yabancılaştırılmış biçimde işitiyor. Zaten bunun üzerine dikkati odaklamak gerekiyormuş ve bu şekilde yardımcı oluyormuş
Selamlar
Gürcan

SPEECH EASY cihazının yanı sıra bir de DAF cihazı var. DAF'ta insan sadece kendi sesini gecikmeli olarak algılıyor ve bu da birçok insanda kekemeliği azaltıyormuş.

Eğer anılan cihazlarla tecrübesi olan arkadaşlar varsa lütfen bizi aydınlatın!
Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi