Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tarihin kekeme kralları
#1
resim

Bu yıl 12 dalda Oscar ödüllerine aday gösterilen ‘Zoraki Kral’ filmi kekemeliği tekrar gündeme taşırken 6. George kekeme derneklerince kahraman ilan edildi. Roger Daltrey’in kekeleyerek söylediği “Why don’t you all f-f-f-fade away” de sembol şarkıları oldu. Hazreti Musa’dan Halit Kıvanç’a, geçmişten günümüze ünlü kekemeler..

BATIL inançlarda kekemeliğin ilacı ‘Kanarya suyu’dur. Kanaryanın kabındaki su kekemeye içirilir ki, konuşurken teklemeyi bırakıp kanarya gibi bir başladığında duraksamadan konuşabilsin. Kaderin cilvesi olsa gerek, tarihte hitap ederek, vaaz vererek üne kavuşanların çoğunluğu kekemelerden çıkmış.
Hazreti Musa kekemeydi. Bu bir rivayet değil. Her ne kadar Museviler bunu inkar etseler de Taha süresindeki 25-28’inci ayetler bunu kesinleştirir. Bu ayetlerde Hazreti Musa der ki “(25) Rabbim benim göğsümü aç (Göğsümü genişlet)- (26) Benim işimi kolaylaştır – (27)- Dilimden düğümü çöz (28) Ki söyleyeceklerimi kavrasınlar.”

Çiçero büyük hatipti. Ama çocukluğunda kekemeydi. Roma yakınlarındaki Ostia’da denize gider ağzına çakıl taşları koyarak bağıra bağıra konuşmaya çalışırdı. 21 yaşındayken en hızlı konuşan hatiplerden biri oldu.

Frigyalı Kral 2. Mihail iki kelimeyi bir araya getiremez, sonra sinirden köpürerek, kendi ağzına tokat atardı.

Darwin dalga geçerdi

Roma İmparatoru Klavdi kekemeliği ortaya çıkmasın diye nadir konuşurdu. Halkla bir araya gelmekten çekinirdi. Yunanlı filozof Aristo kekemeliğini saklamak için az konuşur daha çok yazardı.

Büyük deha Albert Einstein da ciddi bir kekemeydi. Bu yüzden okul çağında psikolojik sorunlar yaşadı. Matematik notları kötüydü. Üniversiteyi zar zor bitirdi. Tedavi gördü ve ancak 35 yaşlarında kekelemeden konuşabildi.

İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin de önce peltek sonra ciddi bir kekeme hastası oldu. Ama bunu kendisine dert edinmedi. Hatta kendi kendine alay konusu yaptı. ‘Alis Harikalar Diyarı’nın ünlü yazarı aslen matematik uzmanı İngiliz Lewis Caroll da gerekmedikçe konuşmayanlardandı.

Puro ile kamufle etti

Sovyet devriminin mimarı Vladimir Lenin günlük hayatında kekemeydi. Ama halkın önüne çıktığında sanki bülbül kesilirdi. Bunun için de şarkı söyler gibi konuşurdu.

İngiltere Başbakanlarından 2. Dünya Savaşı’nın kilit lideri Sir Winston Chirchill kekemeydi. Bunu kamufle etmek için sürekli ağzında puro varken konuşur böylece bu özelliğini bir ölçüde gizlemeye çalışırdı.

Ünlü sarışın yıldız Marilyn Monroe da kekemeydi. Yönetmen Billy Wilder sayesinde genelde psikolojik destekle filmlerde rol alabiliyordu.

Kahraman ilan ettiler

‘Zoraki Kral’ filminin kahramanı VI. George, ağabeyi VIII. Edward yasak aşk nedeni ile tahtan feragat edince, ağır kekemeliği yüzünden krallığı kabul etmemek için adeta çırpındı. Değil toplum önünde, kendi kendine bile iki lafı bir araya getiremiyordu. Kraliçe Elizabeth’in babası bir logopedist sayesinde bu tabuyu yenebildi ama 59 yaşında amansız hastalıktan öldü. Oscar’a 12 dalda aday film yüzünden dünyadaki kekemelerle ilgili dernekler 6. George’u kahramanları seçti. Bu arada ‘Who’ topluluğunun solisti Roger Daltrey’in kekeleyerek söylediği “Why don’t you all f-f-f-fade away” da onların sembol şarkısı oldu.

ÜNLÜ TÜRKLER

TÜRKİYE’de kekeme diyince akla gelen ilk isim ünlü gazeteci ve büyük spiker Halit Kıvanç’tır. Halit Kıvanç çocukluğunda bol miktarda kanarya suyu içirilenlerden. Kendi iradesi ve azmi ile bunu yendiği gibi ülkemizin diksiyonu en iyi, en düzgün konuşanları arasında bulunuyor. Müzeyyen Senar’ın da şarkı söylemediği zamanlarda teklediği görülmüştür. Ve futbolcu Hamit Altıntop. Tıpa tıp ikizi Halil Altıntop’la arasındaki tek fark Hamit’in ciddi boyuttaki kekelemesi.

Kaynak : <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.hurriyet.com.tr/tarihin-kekeme-krallari-17077065">http://www.hurriyet.com.tr/tarihin-keke ... i-17077065</a><!-- m -->
"ya kendini ifade et ya da kargo olarak yoluna devam et"
Lon L. Emerick
#Kekemelik #VanRiper #Stottern
Ara
Cevapla
#2
Alıntı:Hazreti Musa kekemeydi. Bu bir rivayet değil. Her ne kadar Museviler bunu inkar etseler de Taha süresindeki 25-28’inci ayetler bunu kesinleştirir. Bu ayetlerde Hazreti Musa der ki “(25) Rabbim benim göğsümü aç (Göğsümü genişlet)- (26) Benim işimi kolaylaştır – (27)- Dilimden düğümü çöz (28) Ki söyleyeceklerimi kavrasınlar.”
Bildiğim kadarıyla Hazreti Musa kekeme değildir peltektir çoğu kişi kekeme sanır oysa Hazreti Musa çocukken firavuna tokat atması sebebiyle firavunun bu çocuk bunu kasten mi yaptı düşüncesine kapılarak onu test etmesi sonucu dilinin ucunu ateş koru yakmış ve r harfini söyleyemez olmuştur
Cevapla
#3
Merhaba arkadaşlar,
öncelikle İsmail'e yukarıdaki paylaşımdan dolayı teşekkür etmek istiyorum.
Aslında çok önceleri bu konuda cevap yazmak istemiştim. Hz. Musa konusunda çıkan tartışmayla ilgili bir iki şey eklemek istedim.

Hz. Musa'nın kekeme olduğu Hıristiyan kaynaklarda da geçiyor. Hatta tarihin ilk kaçınma davranışının, Hz. Musa'nın belli bir konuşma görevini kardeşine devrettiğinde belgelenmiş olduğunu da söylüyorlar.

Ancak bu konu tartışılmaya değmez. Çünkü ölmüş olan insanlara artık soramayız. Bu durum Charles Darwin (bir arkadaşım tanınan doğa bilimcisi Charles Darwin'in değil de adaşı ve kuzeni olan başka bir Charles Darwin'in kekeme olduğunu araştırmış) ve niceleri için de geçerlidir. Bir ara Alman forumunda Demosthenes'in gerçekten kekeme olup olmadığı tartışıldı. Bu tür tartışmalar boş tartışmalardır çünkü ölmüş insanlara artık sorulamaz. Eski yazılardaki ip uçları da çoğu zaman yetmiyor çünkü 'kekemelik' kavramı için kesin bir ifade yoktu.

Gerçek payından ziyade bu tür öykülerin mesaj olarak değeri önemlidir. Yani bakın, kekeme olup da koca bir halka kırallık etmiş, bilimde öncü olmuş söz sahibi insanlar da vardır. Kekeme olmak ünlü olmanın, lider olmanın önünde engel değildir.
İyi akşamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi