Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toastmasters - konuşmacılık kursları
#1
Merhaba arkadaşlar,

Kendi deneyimlerimden değil de bir arkadaşımın deneyim ve youtube filimlerinden toastmasters olayıyla tanıştım.
Arkadaşın anlatımlarına göre toastmasters kursları bir nevi spikerlik veya konuşmacılık kursları olarak düzenlenir.

Evet, topluluklara karşı konuşma korkusu sadece kekemelere ait bir korku değildir. Birçok normal konuşan insan da kürsüye çıkıp büyük bir insan kitlesinin önünde konuşmak zorunda kaldığında korku ve ter içinde kalır.

İşte kendini bu tür olaylara alıştırmak amaçlı toastmasters kursları vardır. Orada etkili bir konuşmanın nasıl tasarlandığı ile birlikte spikerlikte / konuşmaclıkta vurgu, nefes, ara vermek gibi kurallar da öğretilirmiş.

Kekemelerin de bu tür kurslara katılması gayet normal bir şey ama öz yardım bağlamında da çok faydalı ve öz güven kazandıran bir yöntem.
Grupta bu tür çalışmalar yaptığınızda çeşit çeşit konuşma egzersizleri yapabilirsiniz. Örneğin arkadaşlar yapacakları sunumu önceden evde hazırlayarak grupta (kağıda bakmadan) ve spikerlere ait mimik ve jestler kullanarak okuyabilir, dinleyicilerden yapıcı bir feedback alabilir.

Ama doğaçlama konuşma egzersizleri de yapılabilir. Burada dinleyici kitlesinden biri kürsüdeki arkadaşa bir konu verir (örneğin köpek besleme, bisiklete binme, bilgisayar çalıştırma vs. gibi) ve arkadaş daha fazla düşünmeden serbest bir konuşma uydurmak zorunda kalır.

İmkan varsa konuşmaları kamerayla da çekebilir, daha sonra da değerlendirebilirsiniz.

İngilizce olan bir toastmasters örneğini burada görebilirsiniz. Size iyi dinlemeler!

İyi akşamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
Merhabalar,

Toastmasters daha çok hitabetin gelişimi odaklı kişisel gelişim kulübü. Uygulayarak Öğrenmek ise, benim oldukça sevdiğim ve benimsemiş olduğum sloganları.

Toastmasters kulübünde 2 tip konuşma var: Birincisi; hazırlıklı konuşma, bir diğeri ise doğaçlama konuşması.

Hazırlıklı konuşma, o hafta için bir önceki haftadan görev verilmiş konuşmacılar tarafından yapılır. 3-4 tane hazırlıklı konuşma olur. Toastmasters'ın benim gördüğüm kadarıyla ana hedefi işte bu hazırlıklı konuşmalardır. Toastmasters'ın 'lisans' seviyesi bu şekilde yapılan ve gitgide zorlaşan toplam 10 adet projeyi içerir. Her bir projede amaç ve dikkat edilmesi gerekenler farklıdır. Örneğin, ilk proje Buzkıran olarak adlandırılan konuşmadır. Bu konuşmada kişi, üyelere kendini tanıtır. İkinci proje; Konuşmanın organize edilmesi, üçüncü proje;konuşmacının ulaşmak istediği genel ve özel amaçlara konuşmada ulaşması gibi görevleri içerir. Beşinci konuşma; beden dilinin eklenmesi vb. devam eder. Konuşma yapan kişi 5-7 dakika arasında süren bir konuşma yapmak durumundadır. 5. dakikaya gelindiğinde, süreyi tutmakla görevlendirilen üyelerden biri yeşil kartı gösterir. sırasıyla 6. ve 7. dakikalarda sarı ve kırmızı kartlar gösterilir konuşmacıya. Konuşmacı Kırmızı kartı gördükten sonra 30 sn içinde konuşmasını tamamlamak zorundadır. Eğer bunu başaramaz ise konuşması başarısız sayılır. Ve tabi 5 dakikadan erken bitirirse de.

Doğaçlama konuşmasında O hafta için belirlenmiş konuda görev verilmiş bir kişi çıkar konuşma yapar ve konuşmasında ara ara dinleyicilere sorular sorar. Soruya cevap veren kişi sahneye davet edilir ve kendisine 2-3 dk arası süre verilir. 2 dakikadan az ve 3 dakikadan fazla konuşmamalıdır. Eğer konuşması bu süre zarfının dışına çıkarsa, süreyi iyi kullanamadığından, konuşması başarısız sayılır. Bu şekilde 4-5 kişi davet edilir ara ara sahneye.

Doğaçlama sonrasında her bir hazırlıklı konuşmacı için ayrı ayrı değerlendirme görevi verilen üyeler, konuşmacıları değerlendirir. Bu değerlendirme Toastmasters kulübünün belirlemiş olduğu kurallara göre yapılması gerekir.

Bu şekilde Toastmasters kulübüne katılım sağlayan kişi hem hazırlıklı konuşmayı topluluk önünde sunma becerisi kazanır hem de hazırlıksız olarak yani doğaçlama yaparak bir konu hakkında görüşlerini toparlayıp sunma becerisini kazanmış olur. Her hafta, çeşitli kategorilerden birinciler seçilir. En iyi hazırlıklı konuşmacı, en iyi doğaçlama konuşmacısı ve en iyi değerlendirici kategorilerinde birinciler seçilir.

Şimdilik bu kadar,

İyi Akşamlar,
Onur
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi