Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulusal Kekemelik Farkındalık Haftası - Bildiri(1988)
#1
40.  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı:  1981 - 1989

Bildiri 5795 - Ulusal Kekemelik Farkındalık Haftası, 1988Düşünceleri konuşma yoluyla iletme konusundaki benzersiz insan yeteneği, fikirlerimizi olabildiğince çabuk, az bilinçli bir çaba ile paylaşmamızı sağlar. Ancak kekeme yapan üç milyondan fazla Amerikalı için konuşma mücadele ile ilişkilidir. Seslerin, uzun süreli sesli harflerin ve sözlü blokların hızlı ateş tekrarı, konuşmanın düzgün ve kolay akışını bozar ve kendiliğinden fikir ve duygu alışverişini sınırlar. Kekemelerin çoğu, zararlı duygusal strese yol açabilecek hayal kırıklığı ve utançtan muzdariptir.
Kekemelik kalıtımsal olma eğilimindedir ve dişilerden dört kat daha fazla erkek insanı etkiler. Çocuklar genellikle yetişkinliğe ulaşmadan önce kekemelikten daha fazla büyürler. Bozukluk yetişkinlerde devam ettiğinde veya başladığında, kronik olarak kabul edilir ve kontrol edilmesi çok zordur.
Kekemeliğe neden olan şey henüz bilinmemektedir, ancak araştırma ipuçları sunmaktadır. Normal konuşmada, beyin ve ses sisteminin 100'den fazla kasları akıcı sesler üretmek için birlikte çalışır. Larinks içinde, bir kas seti vokal kıvrımları ayırmak için büzüşür ve kıvrımların kapanmasına izin veren kaslar ile yakın koordinasyon içinde çalışır. Bununla birlikte, tıngırdaklı konuşmada, bu kas kümeleri, ses kıvrımlarının normal hareketini önleyen düzgün bir şekilde koordine etmez.
Bu özel arızaya odaklanarak, Ulusal Nörolojik ve İletişimsel Bozukluklar ve İnme Enstitüsü'ndeki (NINCDS) bilim adamları, ciddi kronik yetişkin kekemeleri için umut verici, ancak henüz deneysel bir tedavi geliştirdiler. Larinks enjeksiyonları, kaslardan birini geçici olarak felce uğratır, karşıt kaslar arasındaki yıkıcı savaş sırasını kolaylaştırır ve böylece konuşmayı geliştirir.
NINCDS, federal hükümetin, kendi laboratuvarlarında araştırmalar yürütmesinin yanı sıra, ülke çapında projeleri finanse etmek için kekemelik, araştırma çabalarına öncülük ediyor. Özel gönüllü sağlık kuruluşları tarafından desteklenen araştırmalar, büyüyen bilgi havuzuna katkıda bulunmaktadır. Bu özel kuruluşlar ayrıca kekemeler ve ailelerine paha biçilmez danışmanlık ve diğer hizmetler sunmaktadır. Birlikte Federal ve özel gruplar, halkın yardım edebileceği basit yöntemlere dikkat çekiyor; Örneğin, birçok kekemci, dinleyiciler sabırlı ve destekleyici olduklarını bildiğinde konuşmalarını geliştirir.
Kamusal kekemelik bilincini arttırmak için, Kongre, 100-263 sayılı Kamu Hukuku ile 9 Mayıs - 15 Mayıs 1988 tarihini "Ulusal Kekemelik Farkındalık Haftası" olarak belirledi ve Cumhurbaşkanı’nın bu olay.

Şimdi, bu nedenle, ben Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan, 9 - 15 Mayıs 1988 tarihlerini Ulusal Kekemelik Farkındalık Haftası Haftası olarak ilan ediyorum ve bunu gözlemlemek için Amerika Birleşik Devletleri halkını ilan ediyorum. uygun tören ve etkinliklerle hafta.
Tanık olarak, burada elimi Nisan ayının onüçüncü günü, Rabbimiz'in bin dokuz yüz seksen sekiz ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsızlığının iki yüz ve on ikinci yılı olarak belirledim.
resim

Translate ile çevirildiğinden dolayı bazı kelimeler farklı anlamsız olabilir.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi