Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Uygulamalar taktikler
#1
Merhaba arkadaşlar,
aranızda yeniyim 4 yaşında Kekemelik başlamış bende 27 yaşındayım 2 çocuğum var.
Size uygulamalar taktikler hakkında kendi yaptığım terapilerimi anlaticam.
Bizim için önemli olan ilk harfler. Dil damak taktiği var örneğin kelimemiz Kastamonu şimdi ( K ) harfini nasıl takılmadan konusucaz. Dilinizi alt damaginiza deydirin ve konuşun. Bu metodu sio diye bi kursda ogrenmisdim diğer harfleri kendi kendimize ayna karşısında çalışabilirsiniz. Ayna önemlidir ayna karşısında çalışmak size öz güven verir..
2. Taktik ilk harfleri uzatarak konuşma
İlk zamanlar ayna karşısında nefes alip nefesle birlikte konuşmak. Örneğin kelimemiz Kastamonu şimdi direk Kastamonu diyemiyoruz ya kkkkkkkkkkkkkastamonu diye ayna karşısında soyluyecegiz. İlk zamanlar böyle alıştırma yapacağız, ilerliyen zamanlarda bi ortamda aile ortamı arkadaş ortamında bu sefer nefes alıp aldığımız nefesle kkastamonu...
Size anlatmak istediğim nefes alıp ilk harfleri nefesimizle uzatarak konuşmak.

Yardimci olabildiysem ne mutlu bana!

Bu arada Erzurum luyum. Boşuna tedavi merkezlerine gitmeyin ben ve arkadaşlarım gittikde ne oldu sadece duygularimizla oynadılar.
Düzelme olmadı şarkı söyle gibi bi ortamda konuşulmaz
Bu Kekemelik geçmiyor sadece bizim kendimize sahip çıkmamız kendimizi kontrol altına almamız lazım.
Ara
Cevapla
#2
Merhaba Aykut bey,
kekemelik forumuna hoş geldininz.
Müsaadenizle yukarıdaki paylaşımınıza daha net bir düzen verdim ki okuma açısından biraz daha iyi anlaşılır olsun Big Grin

Forumu açmamızın üç nedeni vardır:
 1. Yaptığımız iyi / kötü tecrübeleri başkalarının da faydalanması (veya uyarılması) için kalıcı bir biçimde paylaşmak
 2. Karşılıklı tamamen ücretsiz ama vasıflı soru sorma ve cevap alma
 3. Bizi gerçek anlamıyla anlamayıp ama terapi adı altında bize neyi yanlış yaptığımızı anlatmaya kalkışan terapistlerin burada paylaştığımız düşünceler vasıtasıyla empati yapmalarını ve kendilerini geliştirmelerini sağlamak
Belki biraz çok iyi niyetli, belki safım ama bu tür umutlarım vardır gerçekten.
Aykutkaya Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Size uygulamalar taktikler hakkında kendi yaptığım terapilerimi anlaticam. (...)
Örneğin kelimemiz Kastamonu şimdi direk Kastamonu diyemiyoruz ya kkkkkkkkkkkkkastamonu diye ayna karşısında soyluyecegiz. İlk zamanlar böyle alıştırma yapacağız, ilerliyen zamanlarda bi ortamda aile ortamı arkadaş ortamında bu sefer nefes alıp aldığımız nefesle kkastamonu...
Size anlatmak istediğim nefes alıp ilk harfleri nefesimizle uzatarak konuşmak.

Yardimci olabildiysem ne mutlu bana!
Verdiğiniz öneriler için çok teşekkür ederim. Bu bağlamda bir sorum olacak. kkkkkkkkkkkkastamonu deyince gerçekten 'K' harfini kekelercesine tekrarlamamızı mı istiyorsunuz yoksa 'K'yi uzatma adına mı o kadar çok K yazdınız?
Size böyle yapmak stresli ortamlarda da yardımcı oluyor mu?
Aykutkaya Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Düzelme olmadı şarkı söyle gibi bi ortamda konuşulmaz
Bu Kekemelik geçmiyor sadece bizim kendimize sahip çıkmamız kendimizi kontrol altına almamız lazım.
Bu tespit çok doğru bir tespit. Ama ne tür bir düzelme bekliyordunuz ki? Yani gerçekten merak ettiğim bir şey: sizdeki terapistler hakikaten kekemelik geçer, düzelir diye söz veriyorlar mı?
Bu bizim Avrupa'da farklıdır. Bizdeki terapistler senin kişisel kekemeliğinin (ve buna bağlı olan negatif duyguların, endişelerin vs.) çok detaylı bir analizini yapar ve bireysel çalışırlar. Bu arada kekemelik kesin geçmez ama önemli oranda azaltılabilir diye hemen ilk başta anons ederler.

Şarkı söylercesine konuşmak bizim öz yardım gruplarında bazı kişiler tarafından çalışılıyor ama herkes bunun normal ortamlarda, mülakatlarda, iş yerindeki toplantılarda filan mümkün olmadığını söylüyor. Yani insan orada kendisi olmak istiyor, herhangi bir role girmek istemiyor.

Kendimizi kontrol altına almak deyince aslında kendimizi değil, kekemeliğimizi kontrol altına almamız lazım. Genellikle negatif duygular azlatılarak sıfırlandıktan sonra geriye kalan kekemelik semptomlarına karşı etkin yöntemler geliştirebiliriz. O konuda sizin bahsettiğiniz yöntemler faydalı olabilir.

Paylaşımınız için tekrar teşekkürler, hoşça kalınız
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
tabikide k harfini uzatmanizi istiyorum ama zamanla uzatmalari kisacaksiniz ilerleyen zamanlarda hiç uzatmicaksiniz
Şarkı söyler gibi konuşmak tabikide olmaz alay ederler ben buna karşıyım size bir film önericem sıkılmadan lütfen izleyin ZORAKİ KRAL Belki izlemeyen vardır aramizda bu filmde kekeme bir kral var tavsiye ederim ayna karşındaki konuşması hareketleri falan
Ara
Cevapla
#4
Merhaba Aykut bey,
Aykutkaya Adlı Kullanıcıdan Alıntı:tabikide k harfini uzatmanizi istiyorum ama zamanla uzatmalari kisacaksiniz ilerleyen zamanlarda hiç uzatmicaksiniz
Şarkı söyler gibi konuşmak tabikide olmaz alay ederler ben buna karşıyım size bir film önericem sıkılmadan lütfen izleyin ZORAKİ KRAL Belki izlemeyen vardır aramizda bu filmde kekeme bir kral var tavsiye ederim ayna karşındaki konuşması hareketleri falan
Sorumun nedeni şudur: bizim etkin bir yöntem olarak kullandığımız 'gönüllü kekemelik' var.
O yöntemde İSTEYEREK kekelenir. Yani
Alıntı:be-be-ben dö-dö-dört tane ek-ek-ekmek istiyorum
filan denir. Belki siz de benzer bir şekilde K harfini kekeleyerek söylememizi istiyorsunuz diye sordum.

K harfinin uzatılmasına gelince... Eğer fonetik / fonoloji ile ilgilenmişseniz K, T, P harfleri (sessiz) ve G, D, B harflerinin (sesli) patlamalı harfler olduğunu okumuşsunuzdur.
Alfabede gerçekten uzatılabilen harfler vardır. Örneğin V, M, L, N, R vs. Ve tabii ki sesli (ünlü) harfleri (A, I, O, U, E, İ, Ö, Ü) istediğiniz kadar uzatabilirsiniz (nefesiniz tükeninceye kadar).

Ama K harfi bir defalık bir patlamayla çıkar biter. Bu da kekemeliğe yansır. Yani K ile başlayan kelimeler kekemeler tarafından takılma anında ya
 • K_________astamonu ya da
 • K-K-K-K-K-Kastamonu
diye söylenir.

Doğrusu K'nin uzatılmasının nasıl olacağını tam anlamış değilim.

Ancak K harfini yumuşatarak konuşma yöntemini biliyorum. Tabii ki bunu yazarak göstermek biraz zor.
Ama yumuşak bir K söylemek için bilinçli olarak ağız hafiften açık tutuluyor, kasılma olmasın diye dikkatlice ve sessizce K söyleniyor ve arkasındaki 'astanomu' (gitgide sesi yükselterek) şu şekilde söyleniyor:

K-haaastamonu
gibi.

Yani işi tersten alırsak her bir harfi yumuşak (uzatılarak) söylemek mümkündür, tek patlamalı harflerde (bir seferde patlayıp bittikleri için) bunu yapmak mümkün değildir.

Kendi kekemeliğiniz üzerinde çalışma yaptığınızda öncelikle en fazla takıldığınız harfleri tespit edip ondan sonra bu harflerde hangi modifikasyonların mümkün olduğunu tespit etmeniz gerekir. Tabii ki işin en zor tarafı: Gerçek takılma anında onları uygulamak.

Size iyi çalışmalar ve iyi günler
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi