Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zihinde devrim nasıl yapılır?
#1
Dün başımdan geçen bir olay bana kekemeliğimi hatırlattı ve o yüzden bu makaleyi yazmaya karar verdim.

Geçen hafta ben yokken titiz kızım gidip arabamı yıkatmış, pırıl pırıl bir halde kapının önüne bırakmış. Evden çıkıp arabama binmek istediğimde motor kapağının üzerinde komuşumuzun kedisinin pati izlerini gördüm. Yüzümü bir gülümseme sardı, tatlı kediciği düşünerek 'vay seni gidi pis Sammy, yakaladım seni!' diye aklımdan geçti. Sonra duraksadım. Ya kedi düşmanı biri olsaydım ne yapardım. Herhalde kıyameti koparır, belki komuşumla mahkemelik olurdum.

Peki aradaki fark ne? Durum aynı. Gerçek şu: tertemiz arabanın motor kapağında pati izleri. Aradaki tek fark algı ve zihniyet.
Birinde kabul edici ve hoşgörülü bir yaklaşım, diğerinde reddedici ve hor görülü bir tutum.

Kekemeliğimde de geçmişte yaşadığım değişim buna benziyor.
Çocukluğumda kekemeliğime karşı reddedici ve hor görülü bir tutumum vardı. Neredeyse şöyle bir düşünceye sahiptim: bu beden benimdir senin burada ne işin var? İkimiz bu bedeni paylaşamayız birimiz bunu terk etmeli!
Hatta kekemelik çoğu kez beni iyice teslim aldığı için onu benden güçlü görüyor ve o yüzden korkuyordum! Uzun süre bu düşüncenin sadece bana ait olduğunu düşünüyordum meğer çok yanılmışım. Bu kadar kekemeyle bire bir konuştuktan sonra hepsinin hemen hemen aynı algıya sahip olduğunu fark ettim. Bu bile insanı mutlu ediyor, yalnız olmadığını hissettiriyor.

Daha sonra zihnimde bir değişim yaşadım. Buna da başka bir kekeme sebep oldu. Kekemeliğiyle öylesine barışıktı ki hiç bir yerde hiç kimseye karşı onu gizleme ihtiyacı duymuyordu.
Korkularımı atmaya karar verince bunun hangi sonuçlara yol açacağını bilmiyordum. Doğrusu kekemelik hakkında yaşadıklarım dışında hiçbir şey bilmiyordum. Sadece korkmamaya ve kekemeliğimi gizlemekten vazgeçmeye karar verdim. Evet KARAR verdim. Bu kendimin kendimle aldığı bir karar idi. Ve bu karar hala geçerlidir.

Ta ortaokul zamanında bir kere şöyle bir şey düşündüğümü hatırlıyorum. Yabancı dil meraklısıydım ve kendime acıyordum: 'Bu kadar yetenek hep boşuna' diyordum. 'Keşke bu kekemelik olmasa. Keşke biri bana sihirli bir formül gösterse de bu kekemelik yok olsa...'

Kekemeliği yenmenin onu kabul etmekten, onunla boğuşmak yerine barışmaktan geçtiğini bilmiyordum. Çok büyük bir tesadüfle bu formülü buldum. Ve hala o sihirli formülü bulan arkadaşa minettarım. Onunla karşılaşmasaydım hayatımın bu kadar başarılı geçeceğini sanmıyorum.

Artık kabul edici ve hoşgörülü bir tutuma sahibim. Bu kekemeliğim için ve komşumun kedisi için de geçerlidir. Doğru yol da buymuş. Kabul etmek kekemeliğe teslim olmak anlamına gelmiyor. Kabul etmek kekemelikle sulh yapmanın, onu kontrol altına almanın başlangıcıdır. Çünkü kekemelik belli bir yaştan sonra şu veya bu şekilde kalıcıdır. Ama onu büyük oranda kontrol edebilmek bizim elimizdedir.
Size iyi pazarlar dilerim
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
İyi pazarlar Petra hanım.Bizleri bilgilendirdiğin için çok teşekkürler.Ben hala insan önünde serbestçe kekeleyemiyorum.Blok oluştuğunda yani yani gibi ikinci davranışlarla geçiştirmeye çalışıyorum.Bakalım ne zaman rahat rahat kekelemesini öğrencem.Gerçekten uygulamak çok zor.Selamlar...
Ara
Cevapla
#3
(07/05/2017, 15:04)muhsin coşkun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi pazarlar Petra hanım.Bizleri bilgilendirdiğin için çok teşekkürler.Ben hala insan önünde serbestçe kekeleyemiyorum.Blok oluştuğunda yani yani gibi ikinci davranışlarla geçiştirmeye çalışıyorum.Bakalım ne zaman rahat rahat kekelemesini öğrencem.Gerçekten uygulamak çok zor.Selamlar...

Selamlar  Muhsin Bey,

Bu istikrar isteyen bir süreç;
*Öncelikle en yakınlarına bu konuyu açıp istemli kekeleyebilirisin
*ardından seni tanımayan bir insana gidip kekelyebilirisin (alış verişte vs)
 
bu şekilde hayatın sonu olmadığını göreceksin.
Mantıksal ve ahlaki olarak kekelediğinde utanmak ve akıcı konuştuğunda övünmek için hiç bir sebep yoktur.
Ara
Cevapla
#4
Bu sorunla baş etmek için ilk önce kabul etmemiz gerekir.Belli bir yaştan sonra düzelmesi zor gibi.Ama bunu kontrol etmek bizim elimizde.İlk önce zihnimizde ben şimdi nasıl konuşacağım,ya takılarsam,utanırsam gibi düşünceleri çıkarmamız gerekir.
Ara
Cevapla
#5
(08/06/2017, 20:35)kyaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu sorunla baş etmek için ilk önce kabul etmemiz gerekir.Belli bir yaştan sonra düzelmesi zor gibi.Ama bunu kontrol etmek bizim elimizde.İlk önce zihnimizde ben şimdi nasıl konuşacağım,ya takılarsam,utanırsam gibi düşünceleri çıkarmamız gerekir.

Aynen!
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#6
Bugün bi kaç yeri arayıp istemli kekemelik yapayım dedim. Başlangıçta iyi yaptım ama sonraki seferlerde istemli kekemelik hep gerçeğe dönüştü. Mesela üç  diyemedim bi türlü.  Blok geldiğinde bloktan çıkmak ise çok zor. Insan bazen istese de istemli olrak kekeleyemiyor blok yüzünden.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi