Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik şiddetinin artması
#1
Merhaba arkadaşlar. Çok ağır bir kekemelik sorunum yok ama geçtiğimiz senelere nazaran bu sene içinde bloklarımın ve tekrarlarımın arttığını bariz şekilde hissediyorum. Son 2 sene içinde kekemeliğimde bir ilerleme söz konusu. Bu ilerlemeyi benim gibi yaşayanlarınız var mı? Bu konu hakkında düşünceleriniz neler? Nedeni ne olabilir ve bu ilerleme devam eder mi acaba?Bu arada konuşma terapistine gidiyorum yavaş yumuşak konuşma üzerine çalışmalar verdi ama malesef üzerine çok düşemedim.
#2
Merhabalar,
1- Geçtiğimiz sene sizi olumsuz etkileyen psikolojik bir olay başınızdan geçti mi ?
2- Yaşınız kaç ?
3- Yaşam düzeninizden bahsedebilir misiniz ? (Uykunuz, beslenmeniz vs.)
4- Son zamanlarda hayatınızda değişiklik yaptınız mı ?

Böyle durumlar hepimizin başından geçebiliyor. Ama spesifik bir durumdan kaynaklı olup olmadığını öğrenmeye çalışıyoruz.
#3
Psikolojimi etkileyecek bi olay yaşamadım, yaşım 23, beslenmeme dikkat ederim uyku düzenim çok bozuk, hayatımda keskin bi değişiklik yapmadım. Ama eskiden daha pozitif bi insandım şimdiyse daha karamsarım sanırsam bundan ötürü olsa gerek. Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu şekilde artış yaşayan var mı diye merak ediyorum sadece ben olamam sonuçta. Siz de yaşadınız mı?
#4
(20/08/2019, 03:14)Mustafa7 demiş ki: Psikolojimi etkileyecek bi olay yaşamadım, yaşım 23, beslenmeme dikkat ederim uyku düzenim çok bozuk, hayatımda keskin bi değişiklik yapmadım. Ama eskiden daha pozitif bi insandım şimdiyse daha karamsarım sanırsam bundan ötürü olsa gerek. Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu şekilde artış yaşayan var mı diye merak ediyorum sadece ben olamam sonuçta. Siz de yaşadınız mı?

Almanya’nın ünlü terapistlerinden (ağır bir kekeme olup çok iyi yönetebilen) Andreas Starke diyor ki “kekemelik borsa gibidir bir çıkar bir düşer ama neden çıkıp düştüğünü ancak sonra belirleyebilirsin”.
Bazen tedirgin isen fazla kekelersin, bazen rahat iken daha fazla kekelersin.
Bu durum kekemeliğin doğadında var.
Kendini biraz izle, istersen ne zaman hangi ortamda/kişide daha fazla kekelediğini takip et.
Sonuçta en önemli olan şey kendinle barışık olman ve kekemeliğini gizlememeye çalışman, o zaman kekemelik de sana dokunamaz ve çoğu kez azalır.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
#5
İniş çıkışları evet bizde yaşıyoruz. Uyku düzeninizin bozuk olması bunu tetiklemiş olabilir, Petra Hanım'ın dediği gibi kesin bir teşhis koymak mümkün değil. 11.30'dan geç uyumamaya çalışın ve sabah da Melisa gibi sakinleştirici etkisi olan bir bitki çayı için. Bu bende nispeten rahatlama yaratan bir yöntem.
#6
Bende de sebebini bilmediğim bi şekilde artış meydana geldi bu son haftalarda. Eskiden bu kadar cook kekelemezdim benimde uyku düzenim bozuk ve kekemeliğin şiddetinin artması beni iyice içe kapanık yapiyo kimseyle konuşma hevesi kalmıyor. Kendi başıma konuşurken dahi kekemelik şiddetleniyor tam bi kısır döngü napcam bilmiyorum. Çay kahve biraz fazla içiyorum acaba bunların etkisi olabilir mi


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi