Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blok mekanizması tıbbi olarak nasıl işler?
#7
[quote pid='2008' dateline='1569932970']
Ya da Van Riper’in sözleriyle: “sana düzgün konuşmayı öğretmeme gerek yoktur onu zaten biliyorsun. Sana öğretebildiğim daha cazip kekelemektir.”
[/quote]

Maalesef buna katılamıcam.

Kendimde ve diğer kekeme videolarında gördüğüm hataları mr videosu ile 
kıyaslama yapmam sayesinde düzelttim. Spikerlerde dil ucu asla görünmüyor, çünkü mr 
videosunda olduğu gibi sürekli yukarlarda ve çok altif. Dil ucu görünüyor, hatta bazılarında
dili hafifçe dışarı çıkaranlar bile var.Şimdi bu insanlar doğru olanı bilse neden yapmasın?

Youtube da gördüğüm videolarda belli harfleri ,benim de eskiden yaptığım gibi
yanlış şekilde çıkardığım için, sürekli takılanlar var.

Harfleri doğru şekilde çıkarmayı öğrenince çok fazla rahatlama elde edilebilir.

Diğer taraftan dil ve konuşma terapistlerinin işlerinden biri kas koordinasyonunu sağlamak, 
yani harfleri doğru şekilde çıkarmayı öğretmek. Elinde çubuklarla çocukların diline
doğru yeri öğretmeye çalışan terapist videoları var.

Canten Kaya yı tanırsınız.Youtube da onun metodunu uygulayanlar var.
Tamamen özgüvenliyiz, korkmuyoruz mesajı veriyorlar, ama mekanik hata yüzünden
belli harflerde sürekli takılıyorlar.Canten Hocanın metodunda mekanik hatalar için bir yol ya da yöntem yok.

Sonuç olarak doğru konuşmayı biliyor olsam da yıllar süren bloklar sırasında oluşan spazmlar
yüzünden unutmuştum.Mr videosu ile doğrusunu öğrendim.En azından bu harflerde , doğrusunu
öğrenmiş olmamın verdiği özgüvenle , artık eskiye oranla %90 daha az takılıyorum.Geri kalan %10 luk
sebebi de bulmak için çabalıyorum.
#8
Tabii ki Van Riper terapisinin önemli bir kısmı aynanın önünde veya kamerayla tüm olumsuz davranışları tespit edip neyin yanlış yürüdüğünü tanımlamaktır.

Ama olumsuz hareketler genelde kekelememe çabası sonucunda gelişir. İlk dönemde faydalı iken artık faydasız olup alışkanlık haline gelir.
Hata deyince sanki dili çıkarmak veya nefesi kesmek kekemeliğe yol açarmış gibi bir izlenim bırakılıyor ki o doğru değildir. Kekemeliktir ki bu olumsuz davranışları körükler.

Bütün bunlar tanımlama aşamasında yapılır ve kekeme birey farkındalık kazanır.
Sonra akıcı konuşma esnasında nasıl olması gerektiği bilince çıkarılır. Buna rağmen blok anında dilini gereksiz yere çıkaran kekemeler de kendi kendine konuşurken düzgün konuşabilirler. Olumsuz ve dinleyiciyi şaşırtan davranışlar sadece blok anında ortaya çıkar.

O yüzden demiş “düzgün konuşmayı öğretmeme gerek yoktur...”
Çok ağır vakalar hariç çoğu kekeme konuşmasının büyük kısmını akıcı konuşur.
Kekeleme anında kontrolü ele geçirmek için bilinçli müdahalelerde bulunmak zorundalar.

O nedenle Van Riper veya Joseph Sheehan gibi görünürde akıcı konuşan kişiler de halen kekelediğini kabul ediyor kekemeliğinin geçmediğini söylüyorlardı.
Kekelediklerini sen ben belki fark edemeyiz ama onlar neler yaptıklarının bilincindeler.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
#9
https://youtu.be/bAMUFdDJGMI


Gesendet von iPad mit Tapatalk
#kekelemek #kekemelik #vanriper
#10
Benim bahsettiğim dil ucunun görünmesi blok anında değil, kişi konfor bölgesinde
akıcı konuşuyorki hali için.Yani akıcı olduğu zaman , yani nefes nefese kalmadığı zaman
bu şekilde akıcı olabiliyor.Fakat stres anında bu şekilde konuşmaya çalışırsa bloklar başlıyor.Çünkü stres altında artan nefes yükü dil o konumdayken sistemin çalışmasına engel oluyor.

Sürekli aynı SESSİZ harflerde takılan kişilerin hareketlerinde spikerlere göre bariz hatalar gördüm.Şan dersi verenler şarkı söylerken ağzı açın derler.Sessiz harflerde takılan çoğu kişi de ağız ve çene kapalı. Akıcı konuşurlarken de kapalı. O yüzden zaten harf ve sesler boğuk.

Diksiyon dersine gidip de konuşma hareketlerini tekerleme vs gibi alıştırmalarla ciddi oranda azaltanlar var.Spiker Defne Sarısoy un bir videosunda yanlış diksiyon hareketi ile konuşanlarda belli yükler altında teklemeler olacağı söyleniyor. Örnek olarak orta derece zorluktaki bir tekerlemeyi sokaktaki akıcı konuşan insanlara okutuyorlar, bir çoğu hep aynı yerde takılıyor. Çünkü birbiri ardına gelen iki harfi söyleyebilmek için önceki harfte dil, dudak ve çenenin sonraki harfe geçişe imkan verecek konumda olması gerekiyor. Tekerlemeleri o hızda ancak normal konuşmasında mükemmel diksiyona sahip olanlar hatasız okuyabiliyor. Youtube da ' bir mor vampir' yazıp aratın.Akıcı insanların hepsi r den v ye geçerken takılıyor.Çünkü v harfi için alt dudağın  üst dişlerin altına hızlı gidebilmesi için "o" harfinde çenenin açılması lazım.o harfinde çeneyi az açanlar hızlı şekilde 10 defa "bir mor vampir" derken takılıyorlar.

Herkesin çocukluktan mükemmel diksiyonla konuşmayı öğrenmesi maalesef mümkün değil. Eğer böyle birşey olsaydı herkes mükemmel tekerleme söyleyebilmeliydi.

Sonuç olarak yüksek stres seviyesinde de akıcı olmak için ,aynı hızlı tekerleme okumada
gerekli olduğu gibi ,çok düzgün bir diksiyon gerekir. Diğer türlü normalde akıcı konuşan insanların
hızlı tekerlemelerde takılmaları gibi kekemelerde takılmaların olması doğaldır. Tekerleme okuyarak çalışma yapan ve diksiyonunu düzeltenler önceden okuyamadıkları tekerlemeleri hatasız okuyabilirler. Çalışma yapmayanlar ise tekerlemede hala takılırlar.

Doğru diksiyon, kekemelik için sadece faktörlerden birisi. Bence diksiyonu düzgün olmayan
orta streste dahi, diksiyon hatalarından dolayı takılır. Aynı hızlı şekilde " bir mor vampir" diyemeyen akıcı insanların takıldığı gibi...
#11
Selamlar. Ben 21 yaşında bir erkeğim. Üniversite 4.sınıfım. Genetik olarak hızlı konuşmaya sahibim. Fakat ilkokuldan beri asosyal olduğum için insanlarla çok az konuştum. Telaffuz, vurgulama ve tonlama, harf-hece yutma gibi sorunlar baş gösterdi ve ardından birkaç travma ile kekemeliğim ortaya çıkmaya başladı. Şuan blok şeklinde 30 kelimede 1 takılma şiddetinde kekemelik oluyor. 
Sizce kekemelik dışındaki diksiyon sorunlarımı düzeltirsem kekemelik şiddetimde bir azalma olur mu?
#12
(08/02/2020, 02:04)SosyalÇalışmacı01 demiş ki: Selamlar. Ben 21 yaşında bir erkeğim. Üniversite 4.sınıfım. Genetik olarak hızlı konuşmaya sahibim. Fakat ilkokuldan beri asosyal olduğum için insanlarla çok az konuştum. Telaffuz, vurgulama ve tonlama, harf-hece yutma gibi sorunlar baş gösterdi ve ardından birkaç travma ile kekemeliğim ortaya çıkmaya başladı. Şuan blok şeklinde 30 kelimede 1 takılma şiddetinde kekemelik oluyor. 
Sizce kekemelik dışındaki diksiyon sorunlarımı düzeltirsem kekemelik şiddetimde bir azalma olur mu?

Bu konuda kesin bir fikir geliştirmek çok zor.
Hızlı konuşma problemi kalıcı olmakla birlikte bilinçli bir telaffuz ve bazı diksiyon kurallarına uymak suretiyle en azından önemli durumlarda en aza indirgenebilir. Normal sohbetlerde muhtemelen aynen devam edecektir çünkü bir insan sürekli hitabet ve diksiyon kurallarına - çok yorucu olduğu için - uymak durumunda değildir.
Kekemelik 30 kelimede bir çıkarsa çok büyük bir problem gibi görünmüyor. Kekemeliği kontrol altına almak için ilk adımlardan biri kendi kekemeliğini incelemek ve kaçındığını farkettiğin anda kelime değiştirmek yerine kelimeyi kaçınmadan kekeleyerek bitirmek. Bu arada kötü hisler ortaya çıkarsa bu kötü hislere tahammül edip bunlar azalıncaya kadar devam etmek. (Kötü hisler zamanla otomatikman azalır.)
Başarılar dilerim
#kekelemek #kekemelik #vanriper


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi