Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik ve Stres
#1
NEDEN BAZI KEKEMELER GERGİN OLDUKLARINDA KEKELERLER?

Kekemelerde stres ve konuşma bozulması şüphesiz ilişkilidir (ör. Craig, 1999 ). Aslında, stres kekemeyi kışkırtabildiğinden veya ağırlaştırabildiğinden nedensel olarak ilişkili olabilir; bu durum, kekemeye utanç hissi veya kontrol kaybı nedeniyle daha fazla strese neden olabilir. Bu da daha fazla kekemelik yaratabilir ve dolayısıyla konuşmayı fena halde bozabilecek aşağı doğru bir spiral veya kısır bir döngüye ( Schwartz, The Stuttering Child ) yol açabilir.

Stres oluşumunun nedenini oluşturan temel fizyolojik temel, Weber & Smith, (1990 ) tarafından ele alınmıştır . Konuşmanın otonomik aktiviteyi arttırdığını (yüksek kan akımı, artan kalp atış hızı, terleme) ve bu sempatik uyarılmanın kekemelerde artan kekemelik davranışlarıyla ilişkili olduğunugöstermektedir.
 İlginç bir şekilde, kekemelerin sempatik uyarılmasının kontrol aralığının dışında olmadığı bulundu. Yazarlar, sempatik aktivitenin kekemelerde konuşma akıcılığını neden bozabileceği konusunda bazı hipotezler ortaya koymuştur:
  • Artan otonomik aktivite, konuşmayı etkileyebilecek düzensiz solunum ile ilişkilendirilmiştir.
  • Stres hormonu adrenalinin salınması, kas tremorunu ve konuşma üretimini etkileyebilecek spazmları tetikleyebilir.
  • Duyusal reseptörlerin (Kas iğleri ve mekanoreseptörler) duyarlılığının afferent kontrolünün sempatik düzenlenmesi motor, laringeal ve solunum sistemi konuşma motor süreçlerini etkileyebilir.
  • Konuşma yapan kas sisteminde yer alan refleks kemerlerin (geri bildirim) kazanımı, konuşma akıcılığının olumsuz etkilendiği şekilde modüle edilebilir.
           Bu işlemler kekemelerin ( Büchel ve Sommer ) altta yatan patolojisini şiddetlendirebilir ve bu nedenle stres altında daha belirgin kekemeliklere yol açabilir.

Referanslar:
Buchel & Sommer, PLoS Biol 2004; 2(2): e46
Craig, J Speech Hear Disorders 1990; 55: 290-4
Schwartz, The Stuttering Child, Coping With Stuttering
Sommer et al., Movement Disorders 2003; 18(7): 826*30
Weber & Smith, J Speech Hear Res 1990;33(4): 690-706
#2
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ama bu kadar bilimsel açıklamalardan sonra önemli olan kalıcı bir tedavi. İnşallah yakın zamanda bunu da duyacağız. Haydi hayırlısı bakalım
#3
Stres altında kalınca daha fazla kekemelik ortaya çıktığı kesin. Hatta normal konuşan insanlar dahi baskı altında kalınca yada otorite karşısında konuşma zorluğu ortaya çıkıyor bi nevi kekemelik. Ruh haliylede bazen artma yada azalma olabiliyor bende çok oluyor bu.  Tedavisi nin bulunmasını umut etmekten başka yol yok maalesef çünkü her insan duyarsizlasma kavramına kendini veremiyor


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi