Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemeliğin Hiperaktif Beyin Alanı
#1
Kekemeliğin Hiperaktif Beyin Alanı
[Resim: credit-MPI-CBS-632x474.jpg]

Yeni bir çalışma, beynin sağ ön kısmındaki hiperaktif bir ağın, en sık konuşma bozukluğu olan kalıcı gelişimsel kekemelikte çok önemli bir rol oynadığını keşfetti.

Almanya'nın Leipzig'teki İnsan Bilişsel ve Beyin Bilimleri Enstitüsü'ndeki Max Planck Enstitüsü ve Göttingen Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki bilim insanlarına göre, bu ağ konuşma hareketini planlamayı ve yürütmeyi engelleyerek konuşma akışını engelliyor.
Araştırmacılara göre, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 1'i ve çocukların yüzde 5'i kekelendiriyor. Önceki çalışmalar, iki beyin hemisferin akıcı konuşmacılara kıyasla kekemeli insanlarda dengesiz aktivitesini buldu: Sol ön beyindeki bir bölge hipoaktifken, sağ hemisferdeki karşılık gelen bölge hiperaktiftir.
Ancak, bu dengesizliğin nedeni belirsizdir. Daha az aktif olan sol yarım küre bir disfonksiyonu yansıtıyor mu ve sağ tarafın bu başarısızlığı telafi etmesine neden oluyor mu? Yoksa hiperaktif sağ yarımkürede başka bir yol var mıdır ve sol yarımkürede aktiviteyi baskılar ve bu nedenle kekemelik yapmanın asıl nedeni bu mu?

Yeni çalışma bilim adamlarının çok önemli bilgiler edinmesine yardımcı oldu. Sağ yarımkürenin bölgelerinde hiperaktivitenin kekemelik için merkezi göründüğünü söylüyorlar.
Max Planck Enstitüsünde bir nörolog olan ve yeni çalışmanın ilk yazarı olan Dr. Nicole Neef, “Sağ alt ön salgının parçaları özellikle el veya konuşma hareketleri gibi eylemleri durdurduğumuzda etkindir” dedi. “Bu bölge aşırı aktif ise, hareketlerin başlatılması ve sonlandırılmasıyla ilgili diğer beyin alanlarını engeller. Kekemeli insanlarda, konuşma hareketlerinden sorumlu beyin bölgeleri özellikle etkilenir. ”
Bu alanlardan ikisi, konuşma hareketlerinin planlanmasını işleyen sol alt ön gyrus ve gerçek konuşma hareketlerini kontrol eden sol motor korteksidir.
“Bu iki süreç düzensiz bir şekilde engellenirse, etkilenen kişi akıcı konuşamıyor” dedi.
Çalışma için, bilim adamları çocukluktan beri kekeleyen yetişkinlerde manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullandılar. Katılımcılar kendilerini ayların isimlerini söyleyerek hayal ettiler.

Araştırmacılar, gerçek konuşma hareketlerinin hassas MRI sinyallerini engellememesini sağlamak için bu hayali konuşma yöntemini kullandıklarını açıkladı.
Sinirbilimciler daha sonra aşırı aktif sağ yarım küre bölgelerinde modifiye edilmiş lif izleri için taramayı yapan katılımcılarda beynini analiz edebildiler.
İşte buldukları şey: Hiperaktif sağ ağda etkilenen kişilerde konuşma bozukluğu olanlara göre çok daha güçlü olan bir lif yolu.
“Öndeki aslant yolu ne kadar güçlü olursa kekemelik o kadar şiddetli” dedi. “Önceki çalışmalardan bu lif(sinir) yolunun hareketleri engelleyen ince ayar sinyallerinde çok önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Bu ağdaki hiperaktivite ve onun güçlü bağlantıları, kekemelik nedenlerinden birinin konuşma hareketlerinin sinirsel inhibisyonunda yattığını düşünebilir.

Çalışma Brain dergisinde yayınlandı.

Rf:
#2
iyi de bu kadar bilimsel araştırmanın sonucu? Hala bunun tedavisini bulamıyorlar. Bakıyorsun zeka geriliği olan birisi bile nasıl düzgün konuşuyor. Bu da bizim çilemiz.
#3
Maalesef birçok hipotez var ama herhangi bir ameliyatı ve ilacı yok.Karmaşık olduğu için sorunun tam ana kaynağıı yok.Bir çok bağlantıda sorun olduğu için direk şu bölgeye ilaç yapma söz konusu olmuyor.Bir Türk beyin sinir uzm var.Tourette,distoni ve parkinson için yüzlerce beyin pili (deep brain) ameliyatı yapıyor.Kekemelik için beyin pili olmuyormuş.Çünkü derin olduğu için riskli oluyor ve faydası olmuyormuş.Bir de kolay geçeceğini düşündükleri için üstüne fazla düşmüyorlar.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi