Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Haftalık Kekemelik Çalışması Araştırması
#1
 8 Ağustos 2012'de Amerikan Nöroloji Akademisi tıp dergisi olan Neurology 'nin çevrimiçi sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, sadece bir haftalık konuşma terapisi beyni yeniden düzenleyebilir ve kekemeliğin azaltılmasına yardımcı olabilir .

Çin çalışması, araştırmacılara kekemelikte farklı beyin bölgelerinin rolü hakkında, yetişkinlerin yaklaşık yüzde birini etkileyen yeni bilgiler vermektedir.

Çalışmaya kekeme sorunu yaşayan 28 kişi ve kekemeliği olmayan 13 kişi dahil edildi. Kekemeli kişilerin 15'i günde üç seans ile bir haftalık tedavi gördü. Diğer kekemeliler ve kontrollere hiç tedavi verilmedi. Terapi, katılımcılara kendileriyle konuşulan iki heceli kelimeleri tekrar etmelerini ve daha sonra kendilerine görsel olarak sunulan kelimeleri okumayı içermiştir. Her iki görevde de zaman sınırı yoktu. Kekemelik testlerinde ortalama puanlar ve kekemeli hecelerin yüzdesi, tedaviyi alan kişiler için iyileşti. Terapi almayan kekemelerin skorlarında değişiklik yoktu.

Çalışmanın başlangıcında ve sonunda tüm katılımcılar için beyindeki serebral korteksin kalınlığını ölçmek için beyin taramaları kullanıldı. Ayrıca istirahat halindeyken dinlenme durumu fonksiyonel bağlantısı olarak adlandırılan beyin bölgeleri arasındaki etkileşimleri de ölçtüler. Konuşma ve dil üretiminde, kekemeli olanlar için pars opercularis adı verilen önemli bir alanda etkileşimlerin kalınlığı ve gücü kontrollere kıyasla azaldı. Kekeme sorunu yaşayanlar için serebellumda kontrollere kıyasla artan etkileşim gücü bulunmuştur.

Tedaviyi alan kişiler için serebellumdaki fonksiyonel bağlantı, kontrollerle aynı seviyeye düşürüldü. Beynin pars opercularis bölgesinde değişiklik olmadı.

Çin'deki Pekin Normal Üniversitesi'nden PhD araştırmacısı Chunming Lu, “Bu sonuçlar, beynin terapi ile kendini yeniden düzenleyebildiğini ve beyincikteki değişikliklerin kekemeyi telafi eden beynin bir sonucu olduğunu gösteriyor. “Ayrıca, kekeme sorunu yaşayan insanlarda beynin pars opercularis bölgesinin yapısının değiştiğine dair kanıtlar sağlıyorlar.”

Araştırmaya eşlik eden bir başyazı yazmış olan Almanya'nın Frankfurt kentindeki Goethe Üniversitesi'nden Dr. ”

Çalışma Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı tarafından desteklendi.


Eski bir araştırmadır.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi