Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deneyimler
#1
Arkadaslar bu kekemelik benim gözüm de tamamen psikolojik gibi bisey ben alkol aldıgım zaman kendimi rahat hissediyorum ve karsımda kim olursa olsun onunla sabaha kadar konusup istedigim sekil de kendimi ifade edebiliyorum hızlı yavas makaralı dertli harbi show yapar gibi konusuyorum herkesi kendime dinlettirebiliyorum bazen bulundugum ortamlarda en cok ben konusurum hatta beni hayranlıkla izliyen kisileri bile görebiliyorum karsımda ama sabah kalkarım yine kekelemeye devam alkolü övdügümden veya iyi bisey oldugunu anlatmaya calısmıyorum ama normalde böyle konusabiliyosam sabah kalkınca baska bi kisilige bürünmüyorum yine aynı kisiyim o yüzden tamamen gecicegine inanıyorum ama aklımın her anına herkesin de oldugu gibi kekelicek miyim düsüncesini kaldırırsak bence de bütün sorun bu bu sorun yüzünden aksam alkollüyken vır vır konusan cocuk sabah kalkınca aklına söylicebilcek kelime bile gelmiyo  saka gibi ama gercek petra ablayı kendime idol olarak seciyorum ve onun ilerdigi yol gibi rahat bi sekil de ilerlicem bügün ilk defa aileme kekemelikle ilgili doktora gittigimi söyledim telefonda ev de konusu acılmadı ama adımı ben attım ikinci adımı yine ben acıcam onlar benim rahat oldugumu görünce onlarında fikirlerini merak ediyorum ve konusmak icimi dökmek istiyorum ne sıkıntıları cektigimizi biz biliyoruz insanların sizin üstüne gelmesine izin vermeyin neler yasadıgınızı bilsinler ki herses ona göre davransın siz sıkıntı cekmeyin ceken onlar olsun Hepimize bu yolda basarılar
#2
Kekemeliğin tamamen psikolojik olmadığı kanıtlanmış bir gerçektir. Ama psikolojik etkenlerin kekemeliği artırabildiği de ortada.
Alkol içtikten sonra kekemeliğin azalması bireyden bireye farklıdır.

Ben alkol aldıktan sonra daha fazla kekeleyen bireylerdenim. Bunun açıklanması daha çok tahminlere dayalıdır.
1 - insan alkol aldıktan sonra gevşer, rahatlar ve o yüzden kekemeliği umursamaz hale gelebilir. Kekemeliği boşverip ağzına geldiği gibi konuşur bunun da kekemeliğe olumlu etkisi olur.

2 - kekemeliği zaten umursamayan ve kekelemekten korkmayan bir insan ise alkolün gerçek etkisine maruz kalır (kontrol kaybı) o yüzden o tip insanların kekemeliği alkol aldıktan sonra artar.

Ama alkol kesinlikle çözüm değildir, çözüm olmamalı. Mesele senin alkol aldıktan sonra girdiğin ruh halini alkolsüz de yakalamaktır.

Ben çocukken keyfim yerindeyken, rahat ve neşeliyken kekemeliğimin azaldığını farketmiştim. O yüzden ister ortam ciddi olsun ister neşeli, her yerde kendimi neşeli ve şakacı olmaya ZORLARDIM.
Sonuçta senin alkolle yaşadığın etkinin aynısı ama malum bir çocuk olarak alkol almak insanın aklının ucundan bile geçmez, anne baba da zaten bizi korurdu.

Bunun etkisi tabii ki bir yere kadar. Çünkü sınıf ortamında neşeli veya şakacı olmak hoş karşılanmaz. Öğretmen (bunun sebebini bilmediği için) ister istemez azarlardı ama buna tahammül etmeye bile razıydım. Yeter ki kimse kekeme olduğumu farketmesin veya DAHA KÖTÜSÜ yüzüme vurmasın.

Ama Türklerin çok güzel bir deyimi vardır: zorla güzellik olmaz.
İnsan kendini rahat ve neşeli olmaya zorlayamaz. Ya rahat ve neşelisin ya da değilsin. En azından otantik değilsin kendini zorladığın zaman.

Sen alkol alırken ne değişiyor? Kekemeliği umursamaz mı oluyorsun? Öyleyse alkol almadan da umursama. Boşver! Kekeleyeceğini farkettiğin zaman 'vay be yine kekemeliğim tuttu' deyip geç! İnsanların yüzüne bakarak, gülümseyerek 'kekemeyim' de.
Bunu özgüvenli bir şekilde yapabildikten sonra için de rahatlar ve alkol altındaki etkinin aynısını alkolsüz de yaşarsın.

Hayatında ilerlemek için alkolü terketmen gerekir. Tabii ki işten sonra bir bira, bir bardak şarap, bir kadeh rakı senin hakkındır (eğer dini inanç olarak bir sakınca görmüyorsan). Ama kekemeliğin azalması için alkol alıyorsan çok tehlikelidir. Bağımlı olur dengeyi tamamen kaybedersin.

Bak Almanya'da yaşayan biri olarak sana şunu söyleyeyim: sizin oradaki 'çay bahçeleri' bizim burada 'bira bahçeleri'dir. İnsanlar bira bahçesine gidip bira içerler. Bu çok sıradan bir şeydir. Buna rağmen bizim kekemelik özyardım grubumuzda alkolik olan tek bir birey yoktur. Alkol aldıktan sonra konuşması neredeyse normalleşen bazı arkadaşlar var ama iş hayatlarında kesinlikle alkol almazlar (konuşmalarının düzeleceğini bildikleri halde).

Ayrıca profilinde Kocaeli'nde yaşadığını gördüm. Sen İstanbul'daki özyardımla irtibata geç, onların buluşmalarına (ara sıra da olsa) katılmaya çalış belki de ayrı bir Kocaeli grubu var. http://kekemelerdernegi.com

Sana başarılar dilerim
#kekelemek #kekemelik #vanriper
#3
Ben de okul zamanlarında okulun en haylaz en yaramaz en konuskan cocuguydum o zamanlar alkolu nadir alırdım sınıfta hep ben konusurdum en son okuldan atıldım baska bitane sınıfa gittim sessiz mod fazla konusmuyodum sonra yine kendi arkadaslarımın bulundugu bi etüt merkezine gittim yine kızlı erkekli herkesle ugrasıyodum sanki kekeme onlar ben normalim cok rahattım alkol almıyordum ama eve geliyordum babamın karsısında aynıydım bilmiyorum degisik bisey bu kekemelik katılmaya calısıcam abla tessekkur


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi