Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 587
» Son Üye: AşkınŞk
» Toplam Konular: 495
» Toplam Yorumlar: 1,649

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 9 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 9 Ziyaretçi

Son Aktiviteler
kekemeliğin fizyolojiye e...
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: PetraS
20/03/2019, 19:30
» Yorumlar: 1
» Okunma: 79
Yaşıt Akrabalar Tarafında...
Forum: Okul, iş hayatı ve kekemelik
Son Yorum: PetraS
19/03/2019, 20:38
» Yorumlar: 4
» Okunma: 175
kekemeligini düşünmemek ...
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: Ishtar
19/03/2019, 16:22
» Yorumlar: 13
» Okunma: 350
Kabullenme ne demek
Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler
Son Yorum: kyaman
17/03/2019, 22:28
» Yorumlar: 1
» Okunma: 134
Kekemelikte ilaç tedavisi
Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler
Son Yorum: kyaman
16/03/2019, 18:03
» Yorumlar: 5
» Okunma: 3,697
Öz terapi - Kekelememek i...
Forum: Öz terapi ve öz yardım
Son Yorum: Ishtar
12/03/2019, 19:32
» Yorumlar: 2
» Okunma: 2,172
Kekemeler Derneği 4. Türk...
Forum: Kamuoyu ve farkındalık çalışmaları
Son Yorum: kyaman
11/03/2019, 23:37
» Yorumlar: 0
» Okunma: 219
Duyarsızlaştırma Çalışmal...
Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler
Son Yorum: alkantenik
05/03/2019, 10:33
» Yorumlar: 3
» Okunma: 276
Sesli kitap okumanın fayd...
Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler
Son Yorum: kyaman
04/03/2019, 13:33
» Yorumlar: 12
» Okunma: 18,952
Mücadeleyi Kucaklamak
Forum: Kamuoyu ve farkındalık çalışmaları
Son Yorum: kyaman
03/03/2019, 13:33
» Yorumlar: 0
» Okunma: 114

 
Thumbs Up kekemeliğin fizyolojiye etkileri
Yazar: serdar - 19/03/2019, 22:42 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorumlar (1)

vücut gerginliği kasılmalar rahat olamama  titremeler süphesiz vücudun kekemelik sorununa vermis olduğu tepkilerden bunlari en aza belkide bitirmek için neler tavsiye edersiniz ?

Bu konuyu yazdır

  Kabullenme ne demek
Yazar: PetraS - 16/03/2019, 20:14 - Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler - Yorumlar (1)

Bugün İngilizce Stuttering Community grubunda şu yazıyı gördüm, sizinle paylaşmak istedim. Fırsat bulunca Türkçeye çevireceğim.

resim


Gesendet von iPad mit Tapatalk

Bu konuyu yazdır

  Yaşıt Akrabalar Tarafından Dışlanmak
Yazar: Ishtar - 12/03/2019, 18:26 - Forum: Okul, iş hayatı ve kekemelik - Yorumlar (4)

Merhaba arkadaşlar, siz de yakınlarınız tarafından dışlandınız mı hiç?

Benim mesela fazla arkadaş çevrem olmadı hiçbir zaman çok şiddetli bir kekemeliğim olmasa da. Belki kekeme olmasaydım da fazla olmazdı diye düşündüm; ama kekemeliğin verdiği çekingenlikle kişinin karakterinin bir parçası olan çekingenlik farklı olmalı.

Aile içerinde yaşıtım olan kişiler tarafından ise dışlandığımı fark ediyorum. Açık açık olmasa da beni kendi denkleri olarak görmediklerinin fakındayım. Birbirleri ile buluşmak istiyorlar ve aralarında hiçbir zaman olmadım. Hepsi çok espirili konuşkan bense içimdekini rahat bir şekilde yansıtamıyorum. Kekemeliği sorun etmesem bile bu bir gerçek hiçbir zaman rahat bir şekilde istediğimiz kelimeleri istediğimiz tonda kullanamayacağız.

Açık söylemek gerekirse ben bundan çok yoruldum ve üzülüyorum. Çünkü ömrüm boyunca hiç sevilmedim ve normal bir insan gibi muamele görmedim. Bazen şiddetli kekemelik yaşamadığım zamanlarda anlaşılmyacak kadar daha iyi konuşuyorum. Ama galiba geçmişte yaşanan her şey kalıcı bir iz bırakmış, her şey iyi olduğunda bile garip bir iletişimsizlik ve özgüven sorunu yaşıyorum. Ve artık kendim hakkında iyi hiçbir şey düşünemiyorum.

Bu konuyu yazdır

  Kekemeler Derneği 4. Türkiye Konferansı
Yazar: kyaman - 11/03/2019, 23:37 - Forum: Kamuoyu ve farkındalık çalışmaları - Yorum Yok

Kekemeler Derneği 4. Türkiye Konferansı

resim

Kekemeler Derneği'nin kuruluşunun 2. Yılı olması dolayısı ile 4. sünü gerçekleştireceğimiz Kekemeler Derneği Türkiye Konferansımız 7 Nisan 2019'da gerçekleştirilecektir.
Yer: Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi / İstanbul
Tarih: 07.04.2019 saat 13.00
Kontenjanımız sınırlı olup katılım formu doldurulması gerekmektedir.


Katılım formu için tıklayın

Bu konuyu yazdır

  kekemeligini düşünmemek için neler yapılmalı
Yazar: serdar - 10/03/2019, 09:51 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorumlar (13)

kekemeligini düşünmeden gündelik işlerini yerine getiren varmidir bunu cok merak ediyorum çünkü ne zaman düşünsem ve o duyguya odaklansam sorun yaşıyorum o duygudan uzaklasmam lazim önerileriniz nelerdir

Bu konuyu yazdır

  Mücadeleyi Kucaklamak
Yazar: kyaman - 03/03/2019, 13:33 - Forum: Kamuoyu ve farkındalık çalışmaları - Yorum Yok

MÜCADELEYİ KUCAKLAMAK
MichaelAttardi1_fall2018.jpg
Eski bir NFL oyuncusu ve ödüllü bir yazar, yönetmen ve film yapımcısı olan Michael Attardi, bir kekemenin sizi geride tutması gerekmediğinin kanıtı. Şimdi Orlando'nun hemen dışında Florida Sporting News adlı kendi başarılı spor yayınını yürütüyor. Michael üç oğluna ve kekemelik topluluğuna ilham kaynağı. Başarısını tüm danışmanlarıyla paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyor.
İlk kekemeye başladığın zamanı hatırlıyor musun?
Bir Katolik okulunda anaokulunda olduğumu ve öğretmenimin bana bağırdığını hatırlıyorum. “Sözlerini kekemeyi bırak!” Çok fazla kavga nedeniyle okuldan atıldım. Biri benimle dalga geçerse, onları kovalayacaktım. Alay edilmek istemedim ve genç yaşta kendime ayağa kalktım. Ailemin bana öğrettiği şey buydu. 70'lerde, hiç kimse bugün yaptığımız gibi cevap veya yardım alamadı. Şiddeti sevmedim. Her kavgadan sonra hatırlıyorum, kazanacağım ve eve ağlayarak yürüyeceğim çünkü kavga etmek istemedim.   
Tedavi mi istedin? Yardımcı oldu mu?
4. sınıfta, okulda bana bir konuşma terapisti gördüm. Harika biriydi ama sorunu daha da kötüleştiriyordu. Sözlerimi tekrar etmemi rica etti. Howard Cosell ve John F. Kennedy gibi konuşmam gerektiğini bile söyledi. Konuşma sorunları vardı ve yavaş konuşma süreçleri işe yarayabilir. Howard Cosell gibi konuşmaya başlamamın bir yolu yoktu. Daha fazla alay ve kavgaya davet edildi.
Bize bir çocuk olarak kekemelik deneyiminizden bahsedin.
Bekleyebileceğiniz gibi, kendimi korumak için zorbalık yapıyorum ve her zaman savaşmak zorunda kalıyordum. Ailem beni Karate ve boks derslerine soktu ve kendimi nasıl koruyacağımı öğrendim. Çocuklar, eğer benimle dalga geçerlerse, onlardan sonra geleceğimi biliyorlardı. Dördüncü sınıfa kadar savaştığım çocuklar en iyi arkadaşlarım oldu ve alay durdu. 70'li yıllarındı. Bugün, durumları daha barışçıl bir şekilde ele almayı destekliyorum. İnsanların gözüne bakıyorum ve konuyu ele alıyorum. Çoğu insan kendini kötü hissediyor ve özür diliyor.   
Kekemeliğin, sen gençken beri daha da kötüleşti mi? Nasıl?
Konuşma engelim çok daha iyi hale geldi. Sorunlarımı nasıl kontrol edeceğimi öğrendim. Yavaşladığımda ve söyleyeceklerime konsantre olduğumda konuşma akıcı ve doğal. Yorgunken, uykuya ihtiyaç duyduğumda karım kekemelik yaptığını hatırlatıyor. İşin sırrı bol bol dinlenmek ve söylediklerinize odaklanmak. 
Büyümeni nasıl etkiledi?
Büyümek, birçok insanın “Bunu Yapamazsın!” Derdim ve “Evet Yapabilirim!” Derdim. Her zaman imkansız olanı elde ettim. hiç kimsenin inanmadığı kişi olmak. Beni daha da güçlü kılan şey, onu daha da özel kılan şeydi. Hayatımda herhangi bir hedefe ulaştığımda, başarıma aykırı olan insanlara teşekkür ettim. bu da tüm zorluklarla başa çıkmamda bana yardımcı oldu.Birçok yönden, bir konuşma engeliyle mücadele edenlere yardım etmek için bir elçi olduğumu hissediyorum. 
MichaelAttardi2_Fall2018.jpg

Kekemelik sizi oyuncu / girişimci olarak nasıl etkiledi?
Lisede, Kolejde ve NFL'de, futboldaki takım arkadaşlarım bana asla bir dışkı gibi davranmadı. Ben onların takım arkadaşıydım ve yapacak bir işim vardı. Her zaman “Eylemler sözcüklerden daha yüksek sesle konuşur!” Dedim. Asla alay etmedim, farklı davranmadım ya da koçlarım ya da takım arkadaşlarım tarafından gülünç olmadım. Bir aile gibiydik ve herkes bana ve mahremiyetime karşı çok koruyucuydu.  
Size araştırma / yazma konusunda neler ilham verdi? Neden bir otobiyografi yazmaya karar verdin?
Kitabımı yazmanın asıl amacı deneyimlerimi kekemelik ve disleksi ile sunmaktı. Küçük bir çocuk olarak konuşma ve okuma engelli oldum. Stammered, stuttered ve kelimeleri geriye doğru okudum. Düşünce sürecimin konuşma ve okuma sürecimden çok daha hızlı olduğunu öğrendim. Ben, diğer binlerce çocuk ve genç gibi, sorunlarım nedeniyle de zorbalık yaşadım. Hatta bu iki konudaki eğitim eksikliğinden dolayı eğitimcilere sorunlarıma inanmadılar ya da anlamadılar. Bu yüzden öğretmenlerim tarafından hiçbir zaman bir şey ifade etmeyeceğimi söylemiştim. 
Öğretmenlerinin çoğunun yardımcı olmadığını söyledin mi? Bununla ne demek istedin?
Sorunlarım için kimseyi suçlamıyorum. 1970'lerde yetişen çoğu eğitimci, özel ihtiyaçları olan çocuklar hakkında eğitilmedi veya öğretilmedi. Onların çözümü, tüm özel ihtiyaçları olan çocuklara bir sınıfta sahip olmaktı. Berbat bir fikirdi ve başarısız oldu. Sadece 1980'lerde benim gibi insanlara yardım etmenin yollarını keşfetmeye başladıkları zamanlar. Çocukken eğitimciler, arkadaşlar ve diğer yetişkinler bana güldüler ve hayallerimi takip edemediğimi söylediler.
Kitabını okudum ve gülmeyi ve ağlamayı bırakamadım. Bir Forrest Gump türünde bir yaşamın var.
Hikayemi açık yürekli bir şekilde sunmanın önemli olduğunu düşündüm. Bu yüzden kekemelik hakkında yazmaya karar verdim, ama aynı zamanda Long Jersey, New Jersey'de büyümekle ilgili maceralarım ve komik hikayelerim hakkında da yazdım. Otobiyografimde daha komik bölümler yazmaya devam ettim. Küçülsem de, beni bir erkek olarak tanımlamasına izin vermedim. Kendimi gerçek bir beyefendi ve herkesin arkadaşı olarak ele aldığım şekilde tanımlanıyordum. Kekemelik, farklı olanları daha şefkatli ve anlayışlı olmamda bana yardımcı oldu.
Genç hayatında 3 kez ölümünü yendiğinin üstesinden gelemem. Dokuz canı olan bir kedi gibi mi hissediyorsun?
Kekemelik benim tek savaşım değildi. Ayrıca kolejdeyken menenjit, 24 yaşında kanser ve bir diğer hayatı tehdit eden hastalık ile savaştım. Otobiyografim, hayatımda üstesinden gelmek zorunda kaldığım şeyler yüzünden sahip olduğum olumlu yollara ve kazanımlara bakıyor. Çok mizah ve macera dolu.
Kekemeliğin bugün nasıl? Bir şey varsa onu kontrol etmek veya yönetmek için ne yaparsınız?
Konuşma sorunlarımı kontrol edebilirim. Bir kalabalığın önünde, kusursuzum. İki kişinin önünde biraz mücadele edebilirim. Bekçimin düşmesine ve konsantre olmayı bıraktığı zamandı. Yıllarca disleksik olmakla da savaşmak zorunda kaldım. Kelimeleri geriye doğru okumak. Tanrıya şükür bu savaşta savaşmama yardım eden güçlü bir annem vardı.  
Kekemeliğin size sunduğu en büyük zorluklar nelerdir?
Çok fazla insanın önünde akıcı olmama rağmen, birebir toplantılar zor. Bu yüzden asla bir menajer sağlamadım. Yetenek ajanları bana hiç şans tanımadı. Üstüme geçiyorlar. Bunun konuşmam nedeniyle olduğunu biliyorum ve birçoğu bunu doğrudan yüzüme söyledi. Onlara dürüst oldukları için saygı duyuyorum ama iş adamları olarak onlara saygı duymuyorum. Benim yaptığım gibi cesaretleri olsaydı, açık olanı görecek ve mücadeleye katılacaklardı. Her zaman insanlara yardım ettim. Birbirimize yardım etmek için hepimiz buradayız. 
Kekemelik konusunda en büyük başarınız nedir?
Ben lisedeyken, çoğunlukla herkes konuşur ve lise müzikalimizin başrolü olduğum gerçeği üzerine gülerdi. Tükenmiş bir kalabalıktı. “Frank Sinatra” gibi şarkı söylerken ve “James Dean” gibi konuşurken, herkes şok oldu. Ayakta bir alkış aldı ve o gece inananlara karşı birçok nefret duydum.    
MichaelAttardi3_fall2018.jpg

Deneyimlerinize dayanarak, kekeleyen çocuklara ne söylemek istersiniz?
Kendine inan! Hedeflerin için bir plan yap! Eğitim, kimsenin sizden alamayacağı bir şeydir! İnsanlara daima, tedavi edilmek istediğiniz şekilde saygı gösterin. Akıl hocalarını bul ve aileni sev. Kahkahaların çok güçlü ve ilham verici bir araç olduğuna inanıyorum. Ayrıca okul sisteminde çocuklara müzik, sanat ve sporu öğrenme ve deneyimleme fırsatı vermenin önemine inanıyorum. Bu fırsatlara sahip olmasaydım bugün olduğum adam olmazdım. Bu seçmeli derslerin her zaman okullarda öğretilmesi gerekir. Bunun birden fazla tavsiye olduğunu biliyorum, ancak dünyayı yaratması 6 gün sürdü. Bir değil.
Michael Attardi'nin kitabı, bunu yapamazsın! Evet yapabilirim! , şu anda amazon.com adresinden satın alınabilir.

2018 Sonbahar Bülteninden - Amerika Kekemelik Vakfı

Bu konuyu yazdır

  Duyarsızlaştırma Çalışmalarımın İkinci Günü
Yazar: Ercan E - 24/02/2019, 11:30 - Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler - Yorumlar (3)

2.gün


Daha önceki yazımda Duyarsızlaştırma çalışmalarının 1.gününde neler yaptığımdan bahsetmiştim. http://kekemelikforum.com/konu-duyarsizl...nleri.html  Şimdi ise 2.gün , hem yabancı dilde hem Türkçe olarak kekemelik yapalı deyip Sultanahmet e gittik. Kahvaltı için mado ya gittik. Kahvaltı tabağı isterken çeşit çeşit kahvaltı tabakları var. K k k ve t t t harfi ben de zor çıkıyor. Klasik kahvaltı tabağı isteyelim dedik. Güzelce kekeleyerek isteyeceğimizi istedik. Karşı taraf zaten sizin kekeme olduğunuzu anladığı için bekliyor. Kahvaltımızı yaptıktan sonra doğruca Sultanahmet meydanına oturan turistlere. Burada hem İngilizce konuşmakla ilgili bir kaygı hem de kekemelik kaygısı. İkisiyle de mücadele adına bir şeyler yapabilir miyiz dedik ve ilk 2 li bankta oturan turistin yanına gittik. Klişe sözün ing haliyle. Ya gerçekten ing yapmak daha zormuş. Çünkü 2 kaygıyla mücadele ediyorsunuz. İlk deney örneklerimiz kibarca reddettikten sonra sıra geldi ikincisine, bir adam ve yanında bir kadın. Dedik herhâlde turist bunlar. Arkadaşım girişi yaptıktan sonra adam Türkçe konuş Türkçe deyince biz tabi gülümsedik. Sonra adama türkçe egzersizlerimiz yaptıktan sonra yanındaki bayan ing bildiği için ona da ing birşeyler okuyarak egzersizlerimizi yaptık. Yabancı olan bayan çok iyi karşıladı bizi. En son ayrılırken doğru yolda gidiyorsunuz devam edin dediler bizlere. . Sonrasında çinli bir gencin yanına gittik. Çok iyi ing bilmiyor, olsun dedik, önemli olan kekelemek, kekelemeyi nasıl kontrol altına alırımı test etmek ve göz kontağı.  Onunla o şekilde devam ettikten sonra bir bayan ve 2 erkeğin oturduu bir banka gittik. günün ilk ciddi olumsuz tepkisini alıyoruz şimdi. Girişi yaptıktan sonra yaşı ileri olan adam “Okuyacaksan kendin evde oku, kendin dinle” dedi. Aaa aaa aama şöyle bö bö yle deyip açıklama yapmaya izin vermeden laf kesmeler bölmeler, derken ayrıldık. Yapacak bir şey yok. İnsanlar sizi üzemez. O onun karakteri. Herkes karakterinin gereğini yansıtır deyip yolumuza devam ettik. Aslında bunları yaşamak da bizim adıma birer fayda. Neden diyeceksiniz. Kekemelikle mücadele ederken kekemelik tamamen geçecek diye bir şey yok. Hele yetişkinlikte çok zor. Kekeleme için Tolerans payı vermek lazım. Diğer insanların hata yapma esnekliği gibi. İlerde gerçek ortamda kekelediğin zaman kendini üzme, duygusal olarak kendini yıpratma diye telkinler verilir ya. Onu bizzat yaşayarak o duyguya karşı da duyarsızlaşmış oluyorsunuz. Çünkü siz ayıp bir şey yapmıyorsunuz, utanç verici bir şey yapmıyorsunuz. Sadece kekeliyorsunuz. Bu suç değil. Sonra topkapı sarayının önünde bankta oturan tursit görünümlü bir bayanın yanına gidiyoruz. İngilizce başlıyoruz, bayan ben turist değilim diyor türkçe olarak. Smile Smile  Başlıyoruz türkçe egzersize. Sonra o şekilde devam ederek 1 kaç saat geçiriyoruz burada. Sonra ver elini yine Kadıköy moda. Kadıköy de dün yaptığımız gibi aynı yerde sahil boyunca kekemeliğe devam. Dikkat çekenleri anlatmaya çalışayım. Bu sefer elimizde tekerlemeler var. Özellikle zor çıkardığımız harflerle ilgili olarak tekerleme okuyoruz. Otobüs durağında bekleyen 4 tane adamın yanına gittim. Klişe giriş ve baktım adamlardan 2 tanesi yere bakıyor. Diğer 2 si bana bakıyor. Yere bakanlar muhtemelen bizlerin bu durumu ayıp, bunlara daha da bakıp daha fazla rezil olmasınlar. Haa ha ha ha . Yav kardeşim ben kendimden utanmıyorum sen benden niye utanasanız ki. Tabi bu düşünceyi kendime aşılmaya çalışıyorum. Zaten bu yüzden duyarsızlaştırma yapıyoruz ya.. Neyse özellikle bana bakmayanların gözlerinin içine içine baktım. Bu sefer adamlar utanmaya başladılar. Zaten sus pus olmuşlar. Sonra diğer 2 adamla konuşmaya başladık. Bir tanesi, “Hocam sizi tebrik ederim, ben kekeme olsam bu şekilde dışarı çıkıp bunu yapamam” deyip güzel geri dönüşümler alarak devam ettik. Başka bir örnek , yerde oturan 1 kız 2 genç muhtemelen müzik grubu gbi birşeydi. Me Me Me rhaba ben kekemeyim giriş ve sonrasında bilerek kekeleme. Kız hafif hafif tebessüm ediyor. Ama sempatikliğe gülüyor. Alay için değil. İnsanın alaycı gülmesi zaten belli olur bakışlarından. Bu öyle değil. Onlarla uzun uzun sohbet yola devam. Sonrasında Onur ile ayrılarak tek başımıza yapalım dedik. Parkın ortasında oturan 3 lü grup. Klişe giriş, biz türk değiliz, ama dedim türkçe konuluyorsunuz, bi gürcüyüz anlamıyoruz..Peki dedik yola devam..Sonrasında bir kız bir erkek sevgili oldukları uzaktan belli.. Giriş ve kibarca reddediliş..Smile  Sonrasında bir bankta oturana 2 tane bayan ve tane bay. Yaşları ileriydi. Dünden kalan yaşları ileri amca ve teyzeden aldığımız refuse ları eliminite etmek için iyi bir şey olur dedik ve klasik giriş baktık iyi gidiyor. Hatta bayanlardan birisi ben tekerlemeleri okumayı başarınca, bu tekerlemeleri biz bile zor okuyoruz senin okuman gerçekten çok güzel bir şey.” Dedi. Hatta tekerlemeleri okurken ben 3 kelimede bir takılarak aralarda nefes alıyordum. Daha da estetik bir şekilde kekeleyince onların da hoşuna gidiyordu. Arkadaşlar insanlar gerçekten sizin kekemeliğinize takılmıyorlar. Sadece kekeleyin ama değişik yüz ve değişik semptomlar göstermeyin (Belki başta istemli blok olabilir). Ben bunu bizzat yaşayarak test ettim . Tescillenmiştir Sonrasında yerde oturan bir genç ve yetişkin erkekler grubu. Yine aynı.. Başta ürkek bir karşılama ve güzel bir uğurlama. Sonra, kaykay yapan gençler. Gençler tam bir matrak. Tekerleme çıktısında birsürü tekerleme vardı. Elemanlar sürekli bana “abi sunu okur musun, bunda ben bile zorlanıyorum” ama gerçekten hoş bir muhabbetle. Kesinlikle dalga veya alaylama yok. Çünkü sadece kekeliyorum.  Yani hece tekrarı yapıyorum. Negatif algı yaratacak gibi bir izlenim vermiyorum. Sonrasında abi sen iyisin ya, birşeyin yok ya “ “ arkadaşlar diyorum konuşurken kekeledim ya diyorum” “ abi sıkıntı değil bunlar, sende bir şey yok. Onlar önemli değil” dedi. Hatta gençlerden bir tanesi dedi ki” Abi bence kekemelik bir kekemeyi daha fazla sempatik gösteriyor, hatta benim bir kız arkadaşım vardı, bbb leri söyleyemiyordu. Öyle sempatik geliyordu ki bana, sırf o kızla o sempatikliği yüzünden çıkıyorum” dedi. Ben şok Smile Smile Onlarla da uzunca muhabbetten ayrıldıktan sonra 1 kaç saat daha yaparak akşam 5 gibi egzersizleri bitirdik.
 

Bu konuyu yazdır

  Almanya Eğitim Fuarı DİDACTA
Yazar: PetraS - 23/02/2019, 23:33 - Forum: Kamuoyu ve farkındalık çalışmaları - Yorum Yok

Geçen yıllarda da olduğu gibi bu yıl da Köln şehrinde düzenlenen 5 günlük eğitim fuarına Almanya Kekemelik ve Özyardım Federasyonu olarak katıldık.

İlgili öğretmenler, eğitmenler ve anne-babalara kekemelikle ilgili kitap ve broşür dağıtıp okuldaki özel haklarıyla bilgilendirme yaptık. Ayrıca geliştirdiğimiz soru-cevap tablet uygulamasını ilk kez geniş bir şekilde kullandık.

Fuardan görüntüler
resimresimresimresim


Gesendet von iPad mit Tapatalk

Bu konuyu yazdır

  Kekemelikte Farelerin Araştırılması
Yazar: kyaman - 23/02/2019, 19:53 - Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar - Yorum Yok

KEKEMELİKTE FARELERİN ARAŞTIRILMASI

Yeni bir çalışmada(2016'da), bilim insanları, insanlarda kekemelikle ilişkili bir gende mutasyona sahip bir fareler dizisi türetmiş ve mutant farelerin seslendirmede benzer problemleri olduğunu bulmuşlardır. Gelecekte, bu çalışmanın sonuçları, hayvan modellerinde insan kekemeliği ile ilgili daha ayrıntılı bir çalışma için kullanılabilir.

Uzun süredir kekemelik tamamen psikolojik temeli olan bir hastalık olarak kabul edildi, ancak son zamanlarda bilim adamları kekemelik vakalarının% 16'sının genetik bir temele sahip olduğunu öğrendiler. İkinci bir sinyalleme sisteminin, yani konuşmanın mevcudiyeti, yalnızca bir insan özelliği olmasına rağmen, konuşmayı daha küçük parçalara parçalayarak, aynı zamanda hayvanların karakteristiği olan modeller de bulunabilir. Yeni çalışmada, bilim insanları Gnptab genindeki mutasyonun insanlarda kekemeye neden olan etkisini incelemeye karar verdiler . 

Kekemeliğin karakteristik bir özelliği, konuşmanın düzgün akışını kesen tereddütlerin varlığıdır. Bu özellikleri 3-8 günlük farelerde incelemek için bilim adamları, yaptıkları seslerdeki duraklamaları analiz etmek için bir algoritma geliştirdiler. Daha sonra aynı algoritma, kekeme ve kekeme olmayan kişilerin konuşma kayıtlarını analiz etmek için kullanıldı. "Konuşma" farelerinin analizine ek olarak, genel durumlarını değerlendirmek için bir dizi teste tabi tutuldu. 

Bütün farenin Gnptab'da bir mutasyona sahip olduğu ortaya çıktı.Seslendirme ile ilgili sorunların yanı sıra, sağlıklı erkek kardeşlerinden de farklı değildiler. Üretilen ses kalıplarının analizi iki ana özelliği ortaya çıkardı: birincisi, yapılan sesler arasında yapılan mutant farelerin ortalama olarak daha uzun sürdüğü duraklamalar. İkinci olarak, “kekemelik” fareler tarafından yapılan ses dizileri (ve bunların frekansları) yanlışlıkla değildi. Yani, fare çoğu zaman aynı sesi tekrar eder - tıpkı konuşma ile ilgili problemleri olan insanlar gibi. 

Mutant farelerin bir kekemelik ile "gizlice" nasıl olduklarını dinleyebilirsiniz 

Yazarlar, Gnptab genindeki mutasyonun şaşırtıcı olduğunu buluyorlar.Proteinlerin hücre içi bozulmasına karışan spesifik olarak konuşmayı etkiler. Bu işlemlerin mekanizması hala belirsizdir ve fare modellerinde yapılan çalışmalar bu görevi basitleştirebilir. Benzer bir yaklaşım tıbbi araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır: bugün bipolar bozukluğu olan bir fare dizisi bile geliştirilmiştir .

Kemirgenlerin ses aygıtının açıklaması, kekemelik de dahil olmak üzere insan konuşma bozukluklarının incelenmesi için bir model oluşturmaya yardımcı olacaktır. 
Current Biology dergisinde yayınlanan bir grup Amerikalı uzman tarafından yürütülen bir çalışmanın sonuçları .
Araştırma sonuçları

Kaynaklar
https://chrdk.ru/news/izuchenie_zaikaush..._cheloveka
https://chrdk.ru/news/mice_and_ultrasound

Bu konuyu yazdır

  Müzik ve Kekemelik
Yazar: kyaman - 22/02/2019, 21:26 - Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar - Yorum Yok

Konuşma Terapisi Aracı Olarak Müzik

Hepimiz beynin gizemli şekillerde çalıştığını biliyoruz, ancak her zaman ne kadar büyülü olduğu hatırlatılıyor. Bu, özellikle konuşma bozukluğu olan konuşma bozukluğu olan dil bozukluğu olan popülasyonlarda müziğe verdiği yanıtı incelediğimizde böyledir .
Şimdiye kadar, Amerikan Idol yarışmacısı Lazaro Arbos'un seçmelerinin bu videosunu görmüş olabilirsiniz.Müzikte bu kadar özel olan ne?
Lazaro, şarkı söylemenin dil zorlukları konusunda yardımcı olabileceğini bulamayan ilk kişi değil . Melodik Tonlama Terapisi Uzun yıllar Konuşma Patologları için faydalı bir tedavi tekniği olmuştur ve son zamanlarda Kongre Üyesi Gabby Gifford’un toparlanmasının önemli bir bileşeni olarak vurgulanmıştır . Müzik, Otizm, kekemelik , prematürite ve beyin hasarı hastalarını içeren gelişimsel ve kazanılmış hastalıkların tedavisinde kullanılır .
Göre Amerikan Müzik Terapisi Derneği (AMTA), müzik terapi “onaylanmış bir müzik terapi programını tamamlamış bir credentialed profesyoneli tarafından terapötik ilişki içinde bireyselleştirilmiş hedefleri gerçekleştirmek için müzik müdahalelerin klinik ve kanıta dayalı kullanımıdır.”

Müzik Terapisi Nedir?

Müzik Terapisi, onaylanmış bir müzik terapisi programını tamamlamış olan bir sertifikalı profesyonel tarafından terapötik bir ilişki içinde kişiselleştirilmiş hedeflere ulaşmak için müzik müdahalelerinin klinik ve kanıta dayalı kullanımıdır.

Müzik Terapisi, bireyin fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal ihtiyaçlarını gidermek için terapötik bir ilişki içinde müziğin kullanıldığı bir sağlık mesleğidir. Her bir müşterinin güçlü yönlerini ve ihtiyaçlarını değerlendirdikten sonra, nitelikli müzik terapisti müzik oluşturma, şarkı söyleme, taşınma ve / veya müzik dinleme dahil olmak üzere belirtilen tedaviyi sağlar. Terapötik bağlamda müzikal katılım sayesinde, müşterilerin yetenekleri güçlendirilir ve yaşamlarının diğer alanlarına aktarılır. Müzik terapisi ayrıca kendilerini sözcüklerle ifade etmekte zorlananlara yardımcı olabilecek iletişim yolları sunar. Müzik terapisindeki araştırmalar birçok alanda etkinliğini destekler: genel fiziksel rehabilitasyon ve hareketi kolaylaştırmak, insanları artırmak.

Müzik ve Beyin Unsurları

Müziğin beynin farklı alanlarını heyecanlandıran özel nitelikleri olduğunu biliyoruz. Bunlardan bazıları dile oldukça benziyor ve proze, stres, zift ve çarpışmayı içeriyor. Bu nedenle, müziğe girdiğimizde ya da duyduğumuzda, beynin birçok kısmı birlikte çalışmalıdır.

Müzik şunları uyarır:
  • İşitsel korteks (notalar, melodi, hız, şarkıdaki frekanslar)

  • Serebrum (sözleri hatırlayarak, belleği kullanarak)

  • Beyincik (vücut hareketlerini ve kasları koordine etmek)

  • Limbik sistem (şarkı sözleri veya melodilerdeki duygular)
resim

Şarkı söylemek, uzun fonlama süresi (uzun süre bir ses tutmak), tonlama sağlar ve konuşma ile paylaşılan bir işitsel-motorlu yola sahiptir. Müziğin benzersiz bir özelliği ritmidir - şarkıda bulduğumuz ritim doğal olarak tahmin edilebilirdir ve bir sonraki şeyin ne olduğuna işaret edebilir.


Özellikle Lazaro gibi kekeleyen insanlar için bu zamanlama işareti çok önemli bir bileşen olabilir. Ritim yapılandırılmış olduğundan ve onu tahmin edebileceğinizden, konuşma üretiminin zamanlamasını ve koordinasyonunu kolaylaştırabilecek ipuçlarını sağlamaya yardımcı olur.

Bir şarkı ile, kelimeler ve melodi sabittir, asla değişmez. Öte yandan, konuşma sürekli değişiyor ve çoğu insan tam olarak ne söyleyeceklerini planlayamıyor. Ezberleme ve şarkıların hatırlanma rolü, aynı zamanda kendiliğinden konuşma yapma zorunluluğunu ve stresini hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Bunların hepsi, tekniklerin tipik olarak nefes desteği ve konuşma için oral-motor koordinasyonunu geliştirmeyi ve güçlendirmeyi içerdiği kekeme olan kişiler için bir tedavi programına yardımcı unsurlardır.resim
Bu bir tedavi olabilir mi?
Ne yazık ki kekemelik için bilinen bir “tedavi” yoktur. Araştırma literatürü bu tekniklerin faydalarını yalnızca kısa vadeli etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, terapide şarkı ve canlı müzik kullanmak rahatlamayı teşvik etmede, konuşma hızını azaltmada (pacing) ve konuşmada pratik yapmak ve güven duymak için rahat bir ortam sağlamakta yardımcı olabilir. Kekemeliksiz şarkı söylemenin güven artırıcı bileşeni, gerilemeyle ilgili endişe veya sıkıntı çeken hastalar için güçlü bir yol olabilir. American Idol klibinin, kekeliklerini çevreleyen özgüven veya endişe ile mücadele edebilecek çocuklar için bir ilham kaynağı olmasına izin verin. Müzik, bu çocuklar için Lazaro gibi kapılar açabilir.

MEMPHIS, Tenn. (28 Ocak 2013) - American Idol umutlu Lazaro Arbos'un son başarısı tüm ülkenin şarkı söyleme ve kekemelikten bahsetti.

Stuttering Vakfı yayınlarının yazarı Vermont Üniversitesi'nden Barry Guitar, “Sonunda kekemeliği çarpıcı biçimde azaltan şeyin ne olduğunu anlamak, sonunda kekemeliği daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir” diyor. Şarkı söyleyerek ve kekemelikle ilgili şu yorumları sunar:

• Artık beynin şarkı söylemek için konuşmakta olduğundan farklı bir şekilde çalıştığına dair kanıtlar var .

• Şarkı söylerken vokal akorlarımızı, dudaklarımızı ve dilimizi konuştuğumuzdan farklı bir şekilde kullanırız.

• Şarkı söylerken zaman baskısı yoktur ve iletişim baskısı yoktur.

• Şarkı söylediğimizde, genellikle şarkının sözlerini ezbere biliriz. "Kelime alımı" veya kelimeleri aramak kekemelikte rol oynayabilir.Translate ile çevrilip bazı kaynaklardan bilgiler alınmıştır.
Kaynaklar

Diğer ilgili konular
http://kekemelikforum.com/konu-kekeme-in...liyor.html - Kekeme İnsanlar Nasıl Takılmadan Şarkı Söyleyebiliyor?


 

Bu konuyu yazdır