Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 629
» Son Üye: tuğçe
» Toplam Konular: 534
» Toplam Yorumlar: 1,733

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 4 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 4 Ziyaretçi

Son Aktiviteler
Kekemelik ve Alışkanlık İ...
Forum: Kekemelikle İlgili Faydalı Bilgiler
Son Yorum: PetraS
22/07/2019, 18:29
» Yorumlar: 2
» Okunma: 332
kekemelik ve douple think
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: Misafir34
21/07/2019, 22:24
» Yorumlar: 0
» Okunma: 25
kekemelik ve hassasiyet
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: Misafir34
21/07/2019, 22:12
» Yorumlar: 0
» Okunma: 17
Kekemelerde laringeal(gır...
Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar
Son Yorum: kyaman
18/07/2019, 11:48
» Yorumlar: 0
» Okunma: 130
Aerobik egzersizlerin kek...
Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar
Son Yorum: kyaman
18/07/2019, 11:15
» Yorumlar: 0
» Okunma: 34
kekemelikte özgüven eksik...
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: PetraS
17/07/2019, 19:32
» Yorumlar: 1
» Okunma: 76
kekemelik kararlılık kara...
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: PetraS
17/07/2019, 19:31
» Yorumlar: 1
» Okunma: 62
duyarsızlaştırma eksikler...
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: PetraS
16/07/2019, 16:35
» Yorumlar: 1
» Okunma: 68
toplumun biz kekemelere v...
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: PetraS
16/07/2019, 16:04
» Yorumlar: 1
» Okunma: 64
kekedaşları arıyorum (ka...
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: Misafir34
14/07/2019, 17:17
» Yorumlar: 0
» Okunma: 65

 
  kekemelik ve douple think
Yazar: Misafir34 - 21/07/2019, 22:24 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorum Yok

hem biz kekemelerde douple think olayı hemde toplumda olduğunu düşünüyorum
yani 


  • ynı anda iki zıt inanışı benimsemek. İkisinin de doğru olduğuna inanmak.

  • Doğru olmadığını bildiğiniz halde yalanlara kasten inanmak.
yani 
toplum gözünde hem kekemeligimizi kabul etmemizi istiyorlar hemde akıcı konuşmamızı istiyorlar
biz de kekemelerde 
hem kekemeligi kabul etmeyi istiyoruz hemde kekemeligi saklamayı
ne düşünüyorsunuz.

bilgi kaynağım
http://barisozcan.com/hepimizin-ihtiyac-...r-yetenek/

Bu konuyu yazdır

  kekemelik ve hassasiyet
Yazar: Misafir34 - 21/07/2019, 22:12 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorum Yok

biz kekemelerin diğer insanlara oranla daha hassas ve daha kırılgan olduğumuzu düşünüyorum bunu da kekemeliğin bir sonucu olduğunu düşünüyorum

Bu konuyu yazdır

  Kekemelerde laringeal(gırtlak) hareketler
Yazar: kyaman - 18/07/2019, 11:48 - Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar - Yorum Yok

Kekemelerde laringeal(gırtlak) hareketler

Amaç: Kekemelik etiyolojisi bir bilmecedir. Anormal laringeal hareketlerin birçok araştırmacı tarafından kekeme nedeni olduğu varsayılmıştır. Kekliklerin larengeal fonksiyonlarını elektroglottogram (EGG) kullanarak ve formant frekans analizi kullanarak vokal kanal fonksiyonlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 15-25 yaş aralığında kekemelerin seslendirilmesinde akustik ve elektroglottografik parametreler ile yaş ve cinsiyet için eşleştirilmiş normal denekler karşılaştırıldı. 
Sonuçlar ve tartışma:Kekemelerin elektroglottografik parametreleri kekemelerde konuşma için gırtlak hareketlerinin ayarlanmasında güçlük olduğunu belirten normal konuşma konularınınkinden farklıydı. Kekemeler ve kekemeciler arasında formant frekanslar açısından anlamlı bir fark yoktu. Kekemelerde ve normal hoparlörlerde benzer formant frekansları ve anormal elektroglottografik parametreler, kekemelerde anormal laringeal hareketleri ve normal vokal sistem fonksiyonlarını gösterir.

Giriş 

Kekemelik, devam eden konuşma akıcılığındaki bir sapma ve konuşmanın bağlantılı ritmini sürdürememektir. Konuşma sesini üretmek için gereken eşzamanlı ve ardışık kas hareketlerinin programlanmasının geçici olarak bozulmasıdır. Kekemelik için kesin bir neden tespit edilmedi. Larinks birçok araştırmacı tarafından temel neden olarak kabul edilmiştir. Kekemelerde gırtlak davranışı birçok araştırmacı için ilgi alanı olmuştur. Uygunsuz gırtlak hareketleri ve uygunsuz vokal kord pozisyonu birçok araştırmacı tarafından bildirilmiştir. 


Schaferskupper ve Simon konuşma yapımında yer alan kasların gerginliğine karşılık olarak, kekemelerde, kekiricilere kıyasla daha yüksek bir ortalama temel frekans beklenmesi gerektiğini belirtmişlerdir. 


Schwartz kekemeliğin, konuşma için gerekli subglottal hava basınçlarına yanıt olarak arka krikaryenoid kasının uygun olmayan bir şekilde kasılması nedeniyle olduğuna inanmaktadır. 

Konuşma sırasında laringeal kas aktivitesi üzerine kapsamlı bir çalışma kasıtsız bir kelime nihayet söylendiğinde aniden düşen kekemelerde daha yüksek kas aktivitesini ortaya çıkardı, abduktor ve addüktörün koordineli kas aktivitesinin bozulması (normal konuşmacıda bu kas, mütekabil adduktör gevşetirken harekete geçer, yani ve bunun tersi.) ve kriktiroid kası, arka krikaryotenoid ve lateral krikaryenoid anormal aktivitesidir. 


Perkins ve ark .,kekemeliğin, konuşmacıların fonlamayı artikülasyon ve solunum ile koordine etmedeki zorluğundan kaynaklandığını varsaydılar.

Sesin başlangıç zamanı, ünsüzün patlaması, ünsüzü takip eden ünlülerin üretimi için periyodik glottal titreşim başlangıcına kadar geçen zaman olarak tanımlanmıştır. Agnello'nun 23 kekemesinde yapılan spektrografik çalışma, kekemelerde sesin başlama zamanının ve ses sonlandırma zamanının kekemeliklerden daha yavaş olduğunu ortaya koydu. Hillman ve Gilbert  tarafından 12 çocuk keklikçi ve eşleşen kekemelikçi grubunun sözlü okumasından alınan ünsüz sesli hecelerin spektroskopik analizi , algısal olarak akıcı ifadelerde kekemelerde sesin daha uzun süre başladığını ortaya koydu. Hoit ve diğerleri , sesin başlangıç zamanının yüksek akciğer ses seviyelerinde daha uzun olduğunu buldu. Kekemelerin, akıcı ifadeler sırasında bile tepki süresi deneyleri sırasında sesini başlatmakta normalden daha yavaş olduğu bildirilmiştir (Adams ve Hayden, 1976; Cross ve Luper 1979; Starkweather, Hirschman ve Tannenbaum). , 1976). 


Elektroglottogram (EGG) çalışmasına dayanarak, Borden ve ark . , temel sıklıktaki bir artışla desteklenen, kekemelerin ses tellerinin sert olduğunu bildirdi. EGG ve akustik analiz üzerine yapılan çalışmalara dayanarak, Chevrie-Muller (1963) sert glottal atak, gecikmiş geçişler ve vokal kıvrımların klonik çırpınması açısından usulsüzlükler bildirmiştir.Çalışmamızın amacı, kekemelerin seslendirilmesinde ve yaş ve cinsiyet için eşleştirilmiş normal deneklerin akustik ve elektroglottografik parametrelerini karşılaştırmaktı.


Yöntemler  

Cinsiyet ve yaşla eşleştirilen 15-25 yaş arasında on erkek kekemeci ve cinsiyete ve yaşa göre eşleştirilen on kekemeci (kontrol grubu) dengesi olarak kullanılmamıştır. Kekemelerin şiddeti kekemelik şiddeti endeksine göre orta ila şiddetli olarak değişmiştir 


resim


Denekler rahatça sesle muamele edilmiş bir odaya oturtuldu ve ayrı ayrı test edildi. Elektroglottograf (Kay Elementrics Corporation), bir konuşma arayüzü ünitesine ve sonra bir kişisel bilgisayara bağlanmış olan ve glottal dalga formunun görüntüsünü elde etmek için EGG kaydı için kullanılmıştır. Boyun elektrotuna iki elektrot yerleştirildi. Elektrotların konumları, denekler fonlandığında ekran üzerinde net laringeal dalga formu görünene kadar ayarlandı. Deneklere 'a' harfini 5 saniye boyunca doğal ve rahat ses ve zift seviyelerinde seslendirmeleri söylendi. Aşağıdaki parametreler elektroglottografik kayıtlardan elde edildi:


Açılış zamanı: Ses tellerinin medial pozisyondan lateral pozisyona gelmesi için geçen süre

Açık zaman: Ses tellerinin açık konumda kaldığı süre (yanal pozisyon)

Kapanış zamanı: Ses tellerinin yanal pozisyondan medial pozisyona gelmesi için geçen süre

Kapanma süresi: Ses tellerinin orta pozisyonda kaldığı süre (kapalı pozisyon)


resimAkustik analiz için, konuşma uyaranları, profesyonel bir stereo kaset masası (Ahuja) ve düz frekans tepkisi olan bir AKG-D222 dinamik kardiyoit mikrofon kullanılarak yüksek önyargılı metal kasetlerde ortam gürültüsü 40 dB'nin altındaki bir ortam gürültüsüne sahip sesle muamele edilmiş bir odada kaydedilmiştir. 50-15,000 Hz. Tüm denekler için mikrofonun ağız mesafesi yaklaşık 10 cm idi. Deneyler öncesinde tüm aletler, cihaz kılavuzunda verilen talimatlara göre kalibre edildi.


Kaydedilen konuşma örnekleri, 12 bit kullanılarak 8k Hz hızında sayısallaştırıldı ve Voice Speech Systems, Bangalore tarafından geliştirilen Speech Science Lab (SSL) yazılımı kullanılarak formant frekansları bulmak için spektrografik analiz yapıldı. Formant frekansları, insan ses yolunun akustik rezonanslarıdır. F1, F2 ve F3, ilk üç ünlü rezonansa uygun görünür karanlık enerji bantlarının orta noktasıdır. En düşük frekansa sahip formant f1, ikinci f2 ve üçüncü f3 olarak adlandırılır.


Sonuçlar 

Kekemelerin elektroglottografik parametrelerinin normal hoparlörler ile karşılaştırılması eşleştirilmiş t- testi kullanılarak yapılmıştır. Kekemeliklerin konuşmasındaki tüm elektroglottografik parametreler kekemelik yapmayanlara göre anlamlı derecede farklıydı. Kekemelerin formant frekanslarını normal hoparlörler ile karşılaştırmak için akustik analiz yapıldı. Kekemeler ile kekemelik olmayanlar arasında formant frekanslar açısından anlamlı bir fark yoktu.

resim

resim

Tartışma

Elektroglottografi, vokal kıvrımlar arasındaki temas derecesini dolaylı olarak inceleyen invaziv olmayan bir yöntemdir. Yüksek frekanslı akım tiroid çıkıntısının her iki tarafına yerleştirilen iki elektrot arasında geçirilir ve zaman içinde gırtlak dokularının empedansını ölçer. (Fourcin 1974). Akım iletim empedansı, vokal kord arasındaki temas arttıkça düşer. İnsan dokusunun elektrik akımı akışına direnci, direnç havasından çok daha azdır. Glottis kapalıyken, glottisin açık olduğu zamana (ve hava dolu) göre çok daha az empedans vardır, ve böylece akımın akışı artar. Böylece, vokal kıvrımların açılması ve kapanması, sinyal genliğindeki değişikliklerden çıkarılmaktadır.


Kekemiklerin konuşmasının tüm elektroglottografik parametreleri, bezemesizlere kıyasla anlamlı derecede farklıydı. Açılış zamanı, ses tellerinin medialden lateral pozisyona gelme zamanı olarak tanımlanmıştır. Normal hoparlörler (ortalama = 3.47 ms) ve kekemeler (ortalama = 1.63 ms) arasında açılış süresi açısından anlamlı fark vardı. Normal konuşma grubuna göre açılış süresi kekemeler için anlamlı derecede azdı. Bu ses tellerinin normal gruba kıyasla kekemelerde aniden açıldığını gösterir. Açık süre, vokal kordların bir vokal kıvrım hareketi döngüsü içinde açık pozisyonda kaldığı süredir. Kekemelerin açık kalma süreleri anlamlı şekilde daha azdı (ortalama = 0.71 ms), yani ses telleri normal hoparlörlerle karşılaştırıldığında aniden kapandı (ortalama = 1.47 ms).


Kapanma süresi, ses tellerinin lateralden medial pozisyona gelmesi için geçen süredir. Kekemeler normal hoparlörlere (1,96 ms) kıyasla çok daha fazla kapanma süresi (ortalama 3,73 ms) aldı. 


Yakın zaman, ses tellerinin orta konumda kaldığı süre (kapalı konum) olarak tanımlanmıştır. Kekemeler (ortalama = 1.31 ms), normal gruptan (ortalama = 0.77 ms) yakın zamana (0.043 ms) göre anlamlı olarak farklıydı. Daha yakın zamanları vardı, yani ses telleri normal konuşma grubuyla karşılaştırıldığında daha uzun süre medial pozisyonda kaldı.


Kekemelik grubu (ortalama = 210.8) yaş ve cinsiyet eşleşmeli kontrollere göre anlamlı şekilde daha yüksek temel sıklık gösterdi (ortalama = 127.4 Hz). Kekemelerde daha yüksek temel sıklık, larenks kaslarının gerginliğindeki, özellikle krikoroid kaslarındaki gerginliğe bağlı olabilir. Schaferskupper ve Simon , kekemeliklerde, kekiricilere kıyasla daha yüksek bir ortalama temel frekans bildirmişlerdir. 


EGG parametrelerindeki yukarıdaki anormallikler, kekemelerde konuşma için gırtlak hareketlerinin ayarlanmasındaki zorlukların bir göstergesidir.


Kekemeler ve sigara bırakıcılar arasında normal ses yollarının çalışmasını düşündüren formant frekansları açısından anlamlı fark yoktu. Formant frekansları, ses yolunun karakteristik filtre fonksiyonunu büyüklüğüne ve şekline göre yansıtır. Gırtlakta oluşturulan ses sinyali, çevreye yayılmadan önce supralarengeal vokal kanaldan geçer. Vokal kanaldaki hava kolonu, ortaya çıkan çıkış sinyalini etkileyen belirli doğal titreşim veya rezonans modlarına sahiptir (Fant, 1960) olan '' formants '' denir. Ses yolunun uzunluğu ve şekli konuşma seslerinin formant frekanslarının ana belirleyicileridir. Kekemelerde ve normal konuşmacılarda benzer formant frekansları ve anormal EGG parametreleri, kekemelerde anormal laringeal hareketleri ve normal vokal sistem fonksiyonlarını gösterir. 

Yazarlar:

Swapna Sebastian , Anto Suresh Benedict , Achamma Balraj Kulak Burun Boğaz Uzmanı , Christian Tıp Fakültesi, Vellore, Tamil Nadu, Natlab, Heykel
Trivandrum, Kerala, Hindistan

Bu konuyu yazdır

  Aerobik egzersizlerin kekemelik üzerine etkisi
Yazar: kyaman - 18/07/2019, 11:15 - Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar - Yorum Yok

Aerobik egzersizlerin kekemelik üzerine etkisi

Amaç:
Kekemelik, ergenlerde yetişkinlere göre en yaygın konuşma bozukluklarından biridir. Kekemelik, günlük yaşamda depresyon, endişe, davranış sorunu, sosyal tecrit ve iletişim sorunları ile sonuçlanır. Amacımız Aerobik Egzersizlerin (AE) kekemelik üzerindeki etkisini belirlemekti.


Yöntem:
Ulusal Rehabilitasyon Tıbbı Enstitüsünde (NIRM) Ocak-Haziran 2015 tarihleri arasında yarı iz bırakıldı. Otuz hasta seçildi ve üç farklı gruba yerleştirildi. Deney Grubu A, (EG = 10 hasta, 7-14 yaş arası), Deney Grubu B (EG = 10 hasta 15-28 yaş arası) ve kontrol grubu - grup C, (CG = 10 hasta, yaş 7-28 yıl). Kekemeli hasta bu çalışmaya dahil edildi ve konuşma patolojisi veya başka bir komorbiditesi olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kullanılan değerlendirme aracı, konuşma akıcılığı ölçeğinin Gerçek Zamanlı analiziydi. Tüm gruplara katılımcılar konuşma terapisi alırken, sadece EG - A ve B, konuşma terapisi ile birlikte koşu bandı ve sabit bisiklet kullanarak aerobik egzersizleri (AE) aldı.

Sonuçlar:
Tüm gruplar anlamlı tedavi etkileri gösterdi, ancak her iki EG grubu da (Grup A, Grup B) kekemelik şiddeti düzeyinde kontrol grubu C ile karşılaştırıldığında yüksek bir iyileşme gösterdi. Sonuçlar ayrıca AE ile tedavi edilen B grubunun p- da anlamlı farklılık gösterdiğini gösterdi. Deney grubu A'nın kontrol grubu ile karşılaştırıldığında (p <0.05) değeri (p = 0.027) bu grup arasında anlamlı bir farklılık göstermedi (p> 0.05).

Sonuç:
Geleneksel konuşma terapisi ile aerobik egzersizlerin eklektik yaklaşımı kekemelik proksimalinde rehabilitasyon sağlar.


GİRİŞ

Stammering olarak da bilinen kekemelik, konuşma motoru davranışının konuşma seslerinin, hecelerin ve kelimelerin tekrarlama ve uzamasına ve artikülatör ve sahtekarlık eylemlerinin tekrarlanmasına ve uzamasına neden olan en yaygın konuşma rahatsızlıklarından biridir. Bilişim ve dilbilim ile ilgili en motor öncesi düzeyde ya da bazen duygusal ya da psikolojik süreçler nedeniyle konuşma motor bozukluğu olarak kekemelik düşünülmesi üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır.  Kekemeliğin yaşam kalitesi üzerindeki etkisi, istihdamı ve yaşamdaki diğer fırsatları, iş performansını, iş performansını ve önemli finansal maliyetleri etkileyen olumsuzdur. - Bu nedenle kekemelik, yüksek düzeyde endişe ile ilişkilidir.

Kekemelik, erkeklerde 2,4: 1 oranında kızlardan daha fazla bulundu.Kekemelik, çocuklarda kalıcı ve baskın kalmaktadır. Nüfus kütlelerinin yaklaşık% 1'i. Yaklaşık 1000 aileden oluşan bir İngiltere nüfusunun bir anketinde, yaklaşık% 5'i puan prevalansı, yaklaşık% 1'i yıllık insidans oranı ve% 80'inde iyileşme oranı belirlendi (% 4 ila% 5). kekemelik oranı ve sadece% 20 kalıcı kalır.

Çalışmaların çoğu, üç ila beş yaş arasında iki farklı kekemelik yaşı olduğunu ve 2 ila 2-1 / 2 yaşlarında erken başlangıçlı bir dönem olduğunu da bildirmiştir. , Kalıcı kekemelik de bilinen kalıcı gelişimsel kekemelik (PDS), genellikle etkilenen çocuklarda bazen kendiliğinden düzelebilen ve kendi başına iyileşen iki ila dört yaş arası çocuklarda görülür. Kekemelik, bir hastalığa veya nörolojik yaralanma veya patolojiye ikincil olan yetişkin popülasyonda da bulunabilir.

Kekemelik için dünya çapında kullanılan birçok tedavi yaklaşımı vardır. Kekemelik yönetimi 19. yüzyılın başlarında başladı . Zaman içinde, yetişkinler ve ergenler kekemelikten dolayı çoğunlukla bazı olumsuz etkiler göstermiştir. Bu reaksiyonları ele almak için. Bilişsel davranış Terapi (CBT) çoğunlukla kekemelikten kaynaklanan sosyal kaygılarla sonuçlanan kekemelik yönetimi için kullanılır. Kekemelik yapan yaşlı nüfusun yaklaşık% 50'sinde yüksek düzeyde sosyal kaygı bildirilmiş ve TCMB temel olarak sosyal kaygılarının azaltılmasında çalışmaktadır. 

Seçici dikkat, planlama, örgütlenme, çoklu görev, engelleme, çalışma hafızası ile birlikte engelleme dahil olmak üzere, bilişin yürütme kontrol işleminde egzersiz faydalarının ve bu bilişsel etkilerin kadınlar için erkeklerden daha belirgin olabileceğini destekleyen bir dizi araştırma vardır. Çalışmaların çoğunda, hem çocuklarda hem de yaşlılarda kekemenin üstesinden gelmek için iki farklı tedavi yaklaşımı kullanılmıştır.
Bu çalışma, ağırlıklı olarak konuşmacıların kekemelik ve konuşma hızı davranışları üzerinde olumlu olumlu etkisi olan kapsamlı bir yaklaşım sunmayı amaçlamıştır. Esas olarak bu çalışma hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kekemelik tedavisinde hem konuşma dili patologları (SLP'ler) hem de fizyoterapistler tarafından topluca kullanılan eklektik bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda bilişsel yeteneklerin çeşitli yaşlarda yaygınlaştırılması ve gözlemlenen konuşma performansı için olası öngörücülerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.

YÖNTEMLER

Bu çalışma Ulusal Rehabilitasyon ve Tıp Enstitüsü (NIRM) İslamabad'da gerçekleştirildi. Çalışma protokolü, İslamabad Riphah Rehabilitasyon Koleji Etik Kurulu'ndan onaylandı. Kekeme yapan 30 Urduca konuşan hasta, amaçlı örnekleme tekniği ile seçildi. Bu çalışmanın katılımcılarının tümü 7 ila 28 yaş arasındaydı. Tüm katılımcılardan yazılı onay alındı. Hastalar üç gruba ayrıldı (2 tedavi grubu ve 1 kontrol grubu). Deney grubu A (n = 10, 7-14 yaş), deney grubu B (n = 10, 15-28 yaş) ve kontrol grubu (n = 10, 7-28 yaş). Kekemelik dışında psikiyatrik ya da nörolojik bozukluk öyküsü olan tüm bireyler dışlandı.

Bu çalışmanın katılımcılarının kekemelik şiddeti, stammerli hastalarla çalışma konusunda en az beş yıl deneyime sahip olan dört profesyonel konuşma dili patoloğu (SLP) ekibi tarafından Gerçek Zamanlı Konuşma Akıcılığı Analizi ölçeği kullanılarak analiz edildi. Konuşma akıcılığına yönelik, kendiliğinden konuşmadaki ve İngilizce ve Urduca'daki konuşma konuşması ve kendiliğinden konuşmadaki olumsuzluğun ciddiyetini değerlendirmek için Pakistan çevresindeki SLP'ler tarafından yaygın olarak ve en sık kullanılan standart bir güvenilir tanı değerlendirme aracıdır. Ölçeğin puanı normal, sınır çizgisi, hafif, orta ve şiddetli olan bireyleri, normal hecelemeyi gösteren% 2'den az ve% 12'den fazla olan 300 heceli örnekte şiddetli kekemelik olduğuna işaret eden heceli stammering skoru ile sınıflandırmaktadır. .
Müdahale öncesi değerlendirme ve müdahale sonrası teftiş sonrası değerlendirme, katılımcıların güvenilirliği için dört profesyonel konuşma dili terapistinin tümü tarafından bireysel katılımcıların heceli yüzdeliklerinin hesaplanmasıyla belgelenmiştir. Tüm katılımcıların kekemelik şiddetinin müdahale öncesi değerlendirmesi, hem İngilizce hem de Urduca dilinde kendiliğinden konuşma ve okumadaki 300 heceli örnekte hesaplandı. Deney grubu A ve deney grubu B, koşu bandı ve sabit bisiklet aracılığıyla fiziksel terapist gözetiminde 30 dakika boyunca aerobik egzersizler aldı, 6 hafta boyunca seans başına 45 dakikalık konuşma terapisi seansı (haftada 3 seans) ve kontrol grubu C alma Konuşma terapisi sadece profesyonel SLP'ler tarafından kekeleme için.

SONUÇLAR

Toplanan veriler, sosyal bilimler versiyon 21 için istatistiksel paket kullanılarak analiz edildi. NIRM'den otuz hasta seçildi ve Deney Grubu A'ya yerleştirildi (EG = 10 hasta, 7-14 yaş arası), Deney Grubu B (EG = 10 hasta yaşı) 15-28 yaş arası) ve Kontrol Grubu C, (CG = 10 hasta, 7-28 yaş arası). Verilerin analizi, deney grubu A'nın (konuşma terapisi ve aerobik egzersizler almak), deney grubu B'nin (aerobik egzersizlerle konuşma terapisi almak) ve kontrol grubu C'nin (sadece konuşma terapisi almak) ortalama ve standart sapmalarını göstermiştir. tedavi öncesi ve sonrası değerleri arasında p <0.05). A grubu (aerobik egzersizler ile konuşma terapisi uygulayan) ve B grubu (15 ila 28 yaş arasındaki) konuşma terapisi alan tedavi gruplarının ortalama ± SD kekeme şiddeti skorlarının karşılaştırılması anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p> 0.05 ) bu gruplar arasında. Bununla birlikte, kontrol grubu C (sadece konuşma terapisi) ve deneysel grup A (konuşma terapisi artı aerobik egzersiz; 7-7 yaş arası yaş) kekemelik şiddeti skorlarının ortalama ± SD'sinin karşılaştırılması da anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p> 0.05) bu gruplar arasında. Kontrol grubu C'de (sadece konuşma terapisi) ve deney grubu B'de (aerobik egzersizli konuşma terapisi; 15 ila 28 yaş arasında yaş), kekemelik şiddeti skorlarının ortalama ± SD'sinin karşılaştırılmasının sonuçları, anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir (p <0.05) bu gruplar arasında.

resim

Tedavi öncesi ve sonrası ortalama ± sadece konuşma terapisinde (grup C), konuşma terapisinde artı aerobik egzersiz grubunda A (7 ila 14 yaş arasında) ve B grubunda (15 ila 28 yaş arasında) kekemelik şiddeti skoru SD'si.


TARTIŞMA

Çalışma, konuşma terapisi ile aerobik egzersizleri entegre ederek kekemelik için tedavi yaklaşımları açısından önceki çalışmalardan farklıydı, önceki çalışmalarda kekemelik için çeşitli konuşma terapisi protokolleri üzerinde duruldu. Konuşma terapisinin tek başına ya kapsamlı bir yaklaşım şeklinde ya da başka tedavilerde kekemelik için etkili bir tedavi olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada aerobik egzersizler kekemelik için doğrudan bir tedavi şekli değildi, ancak konuşma terapisi ile işbirliği içinde bilişsel işlevselliğin iyileştirilmesi ve dolaylı olarak kekemeliği azaltan anksiyetenin azaltılmasında yardımcı oldu.

Kekemelik için bildirilen insidans sayıları değişkendir, ancak kekemelik en çok küçük çocuklarda görülür (yaklaşık% 5). Yetişkinlerin yaklaşık% 0,5 ila% 1'i kekeme. 1 Bu rakamlar çoğu çocuğun (yaklaşık% 75'inin) doğal olarak kekemelikten kurtulduğunu göstermektedir.Bu çalışmada deney grubundaki iyileşme oranı kontrol grubuna göre daha fazla gözlenmiş ve anlamlı bir fark bulunmuştur (p <0.05).

Egzersiz, insanları çeşitli şekillerde etkiler. Çocuklarda ve aynı zamanda anksiyete ve benlik saygısının yanı sıra depresyonun iyileştirilmesinde çok etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur. Beyin fonksiyonunun fiziksel aktivite nedeniyle korunmasında çeşitli beynin işlenmesi gibi görünmektedir. Egzersiz nedeniyle diğer birkaç moleküler arabulucunun beynin yapısını olumlu yönde etkilediği, yani düzenli egzersizlerin yeni nöronların gelişim sürecini arttırdığı tespit edilir, bu işlem nörojenez olarak bilinir. 

Davranış çalışmaları, zindeliği yüksek olan çocukların, yan görev performansına neden olabilecek bilişsel katılımları olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar önemliydi çünkü aerobik egzersizler bilişde gelişmeye neden oluyor ve kondisyon düzeyini arttırıyor. Gevşemenin bilişle doğrudan bağlantılı olduğu da bildirilmişti. 

Ayrıca, aerobik kondisyonun çocuklukta etkisi üzerine yapılan çalışmalar, bir veya daha fazla psikolojik süreç tutulumu ile yan görev performansı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Tüm bu sonuçlar davranıştaki değişikliklerin psikolojik ve bilişsel süreçler arasındaki önemli etkileşimden kaynaklanıyor olabileceği ihtimalini artırmaktadır. 

Geçmişte yapılan çok sayıda çalışma, aerobik egzersiz ile yürütmenin işleyişine uygunluk arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Aerobik egzersizler, icra süresi, egzersiz süresi ve egzersiz düzeni ile doğrudan ilişkisi olan öğrenme, duygular ve biliş gibi işlevlerde hayati bir değişime neden olur. Ayrıca davranış esnekliği ve ruh halindeki yükselmeye neden olan kronik bir egzersiz rejiminin benimsenmesi de gözlenmiştir.

Kekeme yapan bireyler üzerinde yapılan ileri araştırmalar kekeme alan bireylerin yürütme işlevinde çoğunlukla biliş tarafından kontrol edilen bir açığı olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca, planlama ve yürütme işlemlerinin, tıngırdatıcı olmayan akıcı konuşmacının kontrolüne kıyasla kekeme yapan insanlarda geniş çapta dağıldığı ortaya çıktı. Başka bir çalışmada da dil biti planlama ve eklemlenme sürecinde akıcı ve akıcı olmayan kişiler arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.

Motor görevlerinde performans 12 artı yaşta değerlendirildi. Ayrıca, motor görev kontrolleri 12 yaşındayken, sonuçta ıslanan hoparlörlerde kurtarılan hoparlörlere kıyasla düşük motor kontrolü olduğunu gösteren hastalara yardım edildi. Kalıcı hastalarda, daha fazla kısmi kelime yetersizliği üreten ciddiyet oranları nispeten yüksekti. Bazı çalışmaların meta-analizi, çoğunlukla kekemeye giren hastaların doğal olarak iyileşme şanslarının, 16 yaşına geldiklerinde ve ergenlikte büyüdükçe azaldığını ortaya koydu. 24

Diğer bazı çalışmaların sonuçları da genç çocuklarda erişkin gruba göre iyileşme oranının azaldığını göstermiştir.Buradaki mantık, düşük yaştan dolayı çalışmanın katılımcılarının özellikle on yaşın altındaki yaşlarının, bu çalışmada da kullanılan koşu bandında ve sabit bisiklette aerobik egzersiz yapamaması olabilir. Çocukların çoğu her iki yöntemde de deneyimsizdi. Kekemelikten toparlanma şansı cinsiyetle ilgisi olmayan yaklaşık% 50 idi; Bazı klinik çalışmalarda yaş. İyileşme şansı, tedaviye kliniğe devam etmeyle doğrudan ilişkiliydi. 

Bununla birlikte, karşılaştırmaların yapıldığı çalışmaların çoğu, anlamlı olmayan sonuçlar göstermiştir ve sonuç, fiziksel egzersizlerin bilişsel işlevi geliştirmek için yeterli kanıtlara sahip olduğu sonucuna varmıştır. Bazı araştırma bulguları, yürütmenin işleyişinin egzersiz nedeniyle% 2'ye kadar arttığını göstermiştir. Bu sonuç, 120 yetişkinin 12 aylık egzersiz eğitimi programının bilişsel işlemeyi% 2 oranında artırdığını ve bunun da yaşla ilgili normal atrofiyi 1-2 yıl geriye döndürdüğünü tespit eden başka bir araştırmacı tarafından da desteklendi. Geliştirilmiş biliş, mekansal bellekteki davranışsal olarak ilişkili iyileştirmede önemli bir role sahiptir. 

Çalışmanın sınırlamaları
Sınırlı süreden dolayı küçük bir örneklem büyüklüğü, bu çalışmanın en önemli sınırlamalarından biriydi. Dahası, özellikle egzersizlerin örnek üzerindeki bilişsel etkisi olan kekemelik yapmanın çeşitli yönlerini ölçmek için kaynakların uygun bir şekilde kullanılması mümkün olmamıştır.


SONUÇ

15 ila 28 yaş grubundaki bireylerin kekemeliği, konuşma terapisinin aerobik egzersizlerle eklektik yaklaşımı ile 7-14 yaş grubundaki gençlere göre daha iyi bir şekilde başarıldı. Ayrıca, AE'nin kekemelik yapan bireyler arasındaki ciddiyet seviyesini düşürmede de yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.


Yazarlar:
İllaylar Han , Irum Nawaz , ve Imran Amjad 

Bu konuyu yazdır

  kekedaşları arıyorum (kader arkadaşları)
Yazar: Misafir34 - 14/07/2019, 17:17 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorum Yok

bizim buralarda kekeme olanlara kekeç diyorlar
bende yeni bir isim buldum kekedaş,  meslektaş adaş gibi
aslında youtuber istagrammer gibi er mer takası takılıp kullanılması daha güzel olurdu ancak onu başka birileri kullanıyor ticari olarak
benim gibi kekeme olup 
ama teknolojiye grafik tasarım ve yazılıma ilgilenen kekedaş arkadaşlar
kekeme olmamıza ragmen böyle ortak ilgi alanlarda konuşup sosyalleşirsek hem kekemelige karşı hemde kendimize karşı yol katetmiş oluruz.
teknoloji grafik tasarım yazılıma karış ilgilenen kekedaşları bekliyorum.

Bu konuyu yazdır

  duyarsızlaştırma eksikleri devavantajı
Yazar: Misafir34 - 14/07/2019, 16:50 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorumlar (1)

duyarsızlaştırmanın en iyi tarafları güzel faydalı yönlerinden bahsediliyor ancak insanoğlunun oluşturduğu her sistemde hata vardır.
peki bu duyarsızlaştırmanın eksik olduğu dezavantajı olduğu yerler alanlar yok mudur.
bilgisi olan paylaşşın

Bu konuyu yazdır

  kekemelikte özgüven eksikligi ve gurur
Yazar: Misafir34 - 14/07/2019, 16:48 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorumlar (1)

biz kekemelerin en büyük sorunu özgüven eksikligi ve aşırı gururlu olmamız buda kekemeligimize etki ediyor
bunları nasıl aşabiliriz
fikirleri olan yeşillendirirse sevinirim

Bu konuyu yazdır

  toplumun biz kekemelere vermediği üç önemli deger
Yazar: Misafir34 - 13/07/2019, 23:14 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorumlar (1)

toplum biz kekemelere üç önemli degeri malesef vermiyor 
bunlar 
en başta olarak
saygı
anlayış
sabır
toplum bu üç degerlere önem vermedgi için sürekli olarak ayrımcılıga maruz kalıyoruz
yaşadığım en büyük örnek ise
genelde kekemelik ile beraber hızlı konuştugumuz için direk anlamadım, ne diyo bu sonra konuş gbi ithamlara maruz kalıyoruz
bu yüzden insanlar kekemeligi önemsemiyor önemsemedigi için kekemeligi araştırıp kekemelere nasıl davranılmasını gerektigini araştırmıyorlar
ayrıca bu bize olan durumlar diger engelli grublardan olanlara da aynısı yapılıyor.

Bu konuyu yazdır

  kekemelik kararlılık kararsızlık ve silah
Yazar: Misafir34 - 10/07/2019, 21:06 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorumlar (1)

kekemeligin konularda bilgi tecrübe durumunda kararlı olduığu zamanlarda sakin kaldığı ancak bilgisizlik yada suçlanma beklentisi yada bilinmeyen sebeplerde kekemelik ortaya çıkıyor. örnek vermek gerekirse tecrübelerime göre birine en ağır ama kendinden emin olduğun ve kararlı olduğun zaman en ağır küfür etsen bile kekemelik ortaya çıkmıyor.
bunu ben teknigi silaha benzetiyorum. Bir ormanda kekemeligi wahşi saldırgan hayvana benzetiyorum. ve ormanda iken wahşi hayvan bize doğru saldırıya geçtiginde elimizde full mermi dolu silah olmasına ragmen ve silahin namlusu vahşi hayvana dogru uzatılması ragmen elimiz titriyor acaba vurabilir miyim ya vuramazsam gibi kararsızlık sebebiyle kekemelik kararsızlık sebebiyle ortaya  çıkıyor.

Bu konuyu yazdır

  Ürdünlü çocukların saç örneklerinde kekeme yapan biyoelementlerin konsantrasyonları
Yazar: kyaman - 09/07/2019, 22:59 - Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar - Yorum Yok

Ürdünlü çocukların saç örneklerinde kekeme yapan biyoelementlerin konsantrasyonları

Bu çalışma Ürdün kekemesinin saç türlerinde 15 biyo elementin (kalsiyum, bakır, krom , sodyum, demir, magnezyum, manganez , çinko, kobalt , selenyum , molibden ,vanadyum , potasyum , bor ve lityum) seviyelerini araştırmaktadır .

Çalışmanın konuları 25 kekemelik vakası ve 25 normal çocuk (yaş ve cinsiyet eşleşmesi) idi. Kekemelik şiddeti (düşük, orta ve şiddetli) Kekemelik Şiddeti Enstrümanı, Dördüncü baskı (SSI-4) kullanılarak değerlendirildi. Deneklerin saç örnekleri kesilmiş, yıkanmış, kurutulmuş, fiziksel olarak parçalanmış, hidrolize edilmiş ve Endüktif Olarak Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) ile analiz edilmiştir .

Elde edilen sonuçlar biyo elementlerin (Kalsiyum, Bakır, Krom, Magnezyum, Manganez, Kobalt, Selenyum, Molibden, Vanadyum, Bor ve Lityum) seviyelerinin kekeme grubundaki saç numunelerinde kontrol grubundan anlamlı derecede düşük olduğunu göstermiştir.

Mevcut çalışmanın bulguları kekemelik için biyokimyasal analizlerin tanısal biyobelirteç olarak kullanılmasını destekleyebilir.

Araştırma

Kekemelik, (a) kelimelerin tekrarı, hecelerin ve seslerin, (b) seslerin uzaması ve © konuşma sesinin tıkanması  tarafından tarif edilen konuşma pürüzsüzlüğünde sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu davranışlar genellikle fiziksel gerginlik ve yüksek konuşma hızı ile ilişkilidir . Kekemeliğin başlangıcı herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla 2-5 yaş arasında . Kekeme karmaşık bir hastalıktır ve bu fenomenin kesin nedeni bilinmemektedir, bazı yaklaşımlar fizyolojik veya biyolojik olarak , psikolojik olarak , genetik olarak , nörolojik olarak ve motor kontrolünde  ve öğrenilmiş davranış . Kekemeliği azaltmak için bir takım tedavi programları mevcuttur, bu programların çoğu davranışsaldır. Solunumu izlemek için etkinliği arttırma ve konuşma hızını azaltma konusunda belirli becerileri veya davranışları bilen kişiye öğretmek için tasarlanmıştır. Ayrıca, tedavinin amacı kekemelikle ilişkili fiziksel gerginliği, psikolojik davranışları ve sosyal kaygıdan kaçınmayı önlemektir . Biyoelementler insan sağlığı ve hastalıklarında önemli bir rol oynamaktadır. Enzimler, vitaminler ve proteinler gibi biyolojik moleküllerin yapısal bileşenleridir. Doku, hücresel ve hücresel düzeyde farklı reaksiyonlara katılırlar. Bunlar arasında bağışıklık düzenleme, sinir iletim, kas kasılması, membran potansiyel regülasyonu, mi-tokondriyal aktivite, protein ve nükleik asit metabolizması, enzim fonksiyonlarının aktivasyonu . Bu nedenle, biyo element seviyelerindeki dengesizlikler, biyolojik yolları olumsuz yönde olumsuz yönde etkileyebilir ve birçok hastalıkla ilişkilidir . O zaman, kekemelik arasındaki ilişkiyi ve biyoelrasyonların konsantrasyonlarını, kekemelik nedenini ele almak ve bu elementlerin seviyelerini düşürmek veya arttırmak için verimliliği artırmak amacıyla ilgi çekicidir. Saç konsantrasyonlarını ve kan örnekleri almak için birçok girişimde bulunulmuştur. farklı hastalık ve risk türlerini değerlendirebilir. Forexample [34], bir ilaca maruz kalan çocukların saç konsantrasyonlarını bildiren bir derleme makalesi yayınladı; pasif olarak maruz kalan çocuklara kıyasla uteroexpozandaki saç konsantrasyonunun, pasif olarak maruz kalan çocuklara kıyasla, utero maruziyetten daha yüksek olduğunu saptadılar. pasif ve uteropozisyon arasında anlamlı bir fark bulunmadı.Gelişimsel kekemeliği olan 30 hastanın kan örneklerinde GPER-1 seviyesini değerlendirmiştir (2 erkek, 6 erkek). Çalışmanın sonuçları, kekemeli hastalardaki GPER-1 seviyelerinin, yüksek duyarlılık ve spesifik şehir olan GPER-1 seviyelerinin kekemelik tedavisinde ve tedavisinde önemli bir faktör olabileceğini belirten spesifik olarak, istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir.


Sunulan araştırma çalışması, Kral Abdullah Üniversitesi Hastanesi kurumu inceleme kurulu (IRB no. 10/215/2444) tarafından onaylandı. Ürdün'deki Kral Abdullah hastanesinde konuşma kliniğine katılan, 3 yaş ve 8 yaşları arasında kekemeye katılan 25 çocuk Bu çalışmanın amacı. 25 normal hastadan oluşan kontrol grubu, aynı kekeme grubunun aileleri arasından seçildi. Bazı konuşma patologları, konuşma ve dil bozukluğunun yanı sıra konuşma ve dil bozukluklarını da kontrol eder, ayrıca konuşma, nörolojik işlev bozukluğu veya işitme kaybı gibi diğer iletişim bozukluklarına sahip olanları dışlamak için işitme değerlendirmesi yapar. Konuşma örnekleri, kekemelik kullanan Kekemelik Önem Enstrümanının (SSI-4) şiddetli tanısını konuşma uzmanı doktoru (Tablo 1) tarafından teşhis etmek için vaka grubundan toplandı. Hem vaka hem de kontrol grubunun denekleri, yaşları eşleşmeli, cinsiyet eşleşmeli ve menşe bölgeleri eşleşmedi. Failyer kontroller casegroup için benzer yaş ve cinsiyette seçildi. Çocuklar genellikle çok benzer bir diyet ve çevreye sahiptir.


krom, sodyum, demir, magnezyum, manganez, çinko, kobalt, sele-nium, molibden, vanadyum, potasyum, bor ve lityum) tereyağındaki tiftik türlerinin tiryakisi. 11 biyoelementin (Kalsiyum, Bakır, Krom, Magnezyum, Manganez, Kobalt, Selenyum, Molibden, Vanadyum, Bor ve Lityum) tabakalarının kekeme grubundaki saç numunelerinde kontrol grubundan anlamlı derecede daha düşük olduğu tespit edildi. daha önce yapılan çalışmalarla desteklenmiştir , kurumsal olarak engelli gruptaki kıllarda daha düşük seviyelerde demir, bakır ve magnezyum bulan ve , epilepsili hastaların kıllarında daha düşük seviyelerde bakır, magnezyum ve çinko bulan. Ayrıca, şizofren vakalarının saç türlerinde çinko ve kalsiyum konsantrasyonlarının azaldığı da ileri sürülmüştür . Ek olarak, Parkinson hastalığına sahip hairof vakalarında daha az demir, kalsiyum ve magnezyum konsantrasyonları bulunmuştur . Kekemelik olaylarında bu gibi unsurları değerlendiren sınırlı çalışmalarda, mevcut çalışmanın sonucuyla uyuşan  çalışmasında bakırın düşük seviyesi gibi tartışmalı sonuçlara ulaşıldığı, kekemelik ve çalışmadaki bakır . Bu çalışmada bulunan düşük magnezyum seviyeleri DEHB'li çocuklarda magnezyum konsantrasyonlarını araştıran ve en sık saçta (% 77.6) magnezyum sıklığı tespit eden  ile uyumluydu. Otistik spektrum bozukluğuna sahip çocukların saç örneklerinde düşük seviyelerde düşürülen ses seviyelerinde azalma bildiren, demir, magnezyum, manganez ve se-selenyum seviyelerinin düşüklüğü  ile tutarlıydı. Magnezyum saç dökülmesinde saç örneklerinde belirgin olarak daha düşüktü. kekeme (P = 0.000), magnezyum ile kasları gevşetmek ve kasları kalsiyum ile uyarmak gibi bazı vücut işlemlerinde kalsiyum ile etkileşime girer . Magnezyumdaki yetersizlik, sinirlilik, kas krampları ve titreme, dil gerizekalıları ve titremeleri, sürekli kas kasılması ve istemsiz gözlenmeler gibi pek çok etkiye sahiptir . Bu etkiler kekemelikle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Örneğin, dilin sarsıntılarının, titremelerinin ve gönüllü göz hareketlerinin kekemelemenin ikincil davranışları olduğu belirtilmiştir . Ayrıca, kekemelik etiyolojisi için teorik modellerden biri Refs tarafından önerilmiştir.  kekemelemenin, eş zamanlı konuşma üretmek için gerekli olan eşzamanlı ve başarılı kas hareketlerinin programlanmasının geçici olarak bozulmasının bir sonucu olduğunu öne süren . Çinko ve bakır, birbirlerinden etkilenmeyen, mevcut çalışmada kesin olarak bulunan iz elementlerdir. = 0.074, p = 0.025 yeniden spektroskopi). Biyokimyasal olarak, düşük bir çinko seviyesi, korku ve depresyon da dahil olmak üzere nörotoksik etkilere yol açan bakır toksisitesini arttırır.

Sinirlilik, huzursuzluk, öğrenme ve davranış bozuklukları  .Bunun etkileri önceki çalışmalarda normal konuşmacılarla karşılaştırıldığında kekemelik yapan kişilerle ilişkili bulunmuştur  .Takım çalışmasının kekeme grubundaki numunelerde kobalt azalmıştır. (0.000). Kobalt, B12'nin sinir fonksiyonunun korunmasına yardımcı olan bir bileşenidir, eksikliği, iç hastalıkları ve hücre oluşumu semptomlarına yol açar . Lityum aynı zamanda kekemelik yapan çocukların saçlarında da belirsizdi (p = 0.016), nörolojik bozuklukları tedavi etmek için kullanılan gereksiz bir iz. B12 vitamini taşınımı ve dağılımında önemli bir rol oynar . Nörolojik olarak, kekemelik yapan bazı kişiler dil işlevinin lateralleşmesiyle normal konuşmacılardan farklı olabilir ve merkezi sinir sistemine etki eden ilaçlar tarafından da kekeme başlatılabilir . Ek olarak kekemelik, inme, travma ve epilepsi gibi merkezi sinir sistemini takiben nörolojik hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Translate ile çevrilmiştir.
Mazin Alqhazo
Ayat Bani Rashaid
Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Rehabilitasyon Bilimleri Bölümü, Irbid, Ürdün
Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Kimya Bölümü, Irbid, Ürdün - Temmuz  2018

Bu konuyu yazdır