Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 607
» Son Üye: furkanozevliya
» Toplam Konular: 511
» Toplam Yorumlar: 1,686

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 3 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 3 Ziyaretçi

Son Aktiviteler
Mcguire Türkiye 2019
Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler
Son Yorum: PetraS
3 saat önce
» Yorumlar: 9
» Okunma: 251
duyarsızlaştırma sırasınd...
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: PetraS
4 saat önce
» Yorumlar: 1
» Okunma: 107
shaping tekniği
Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar
Son Yorum: PetraS
9 saat önce
» Yorumlar: 1
» Okunma: 9
Parkinson ve Kekemelik
Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar
Son Yorum: kyaman
24/05/2019, 12:37
» Yorumlar: 0
» Okunma: 172
Kekemelik ve Uyku: Bazı S...
Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar
Son Yorum: kyaman
21/05/2019, 19:31
» Yorumlar: 0
» Okunma: 132
Kekemelikte Premotor Sist...
Forum: Kekemelikle İlgili Faydalı Bilgiler
Son Yorum: kyaman
18/05/2019, 17:32
» Yorumlar: 0
» Okunma: 61
Kekemeler B-1 Vitamini Al...
Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar
Son Yorum: ayhannn
17/05/2019, 12:31
» Yorumlar: 5
» Okunma: 216
Kaygı Bozukluğu Danışmanl...
Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler
Son Yorum: ayhannn
15/05/2019, 12:17
» Yorumlar: 0
» Okunma: 54
Uzun Süreli Konuşma Yönte...
Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler
Son Yorum: kyaman
14/05/2019, 18:45
» Yorumlar: 0
» Okunma: 65
Gecikmiş İşitsel Geribild...
Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler
Son Yorum: kyaman
14/05/2019, 10:28
» Yorumlar: 6
» Okunma: 603

 
  shaping tekniği
Yazar: serdar - Bugün, 05:29 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorumlar (1)

merabalar forumda shaping tekniğini uygulayan arkadaşlar varsa ne derece faydasını gördü kekemeliği bitirmede etkili yöntem mi ?

Bu konuyu yazdır

  Parkinson ve Kekemelik
Yazar: kyaman - 24/05/2019, 12:37 - Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar - Yorum Yok

Parkinson ve Kekemelik

Kekemeliğin etiyopatogenezindeki bazal ganglion - talamokortikal motor etkilerin araştırılmasında, başlıca disfonksiyonun bazal ganglionun bir sonraki konuşma bölümünün başlatılması için zamanlama ipuçlarını üretebilmesindeki bozukluk olduğu düşünülmektedir. Bu, kazanılmış ve yeniden ortaya çıkan kekemelikle, distoni ve Parkinson gibi hastalıklar arasındaki ilişkinin de araştırılmasına yol açmaktadır.

Yeniden ortaya çıkan kekemelik ve hafif hypomimia ile başvuran kimi hastalarda karşılaşılan, vakanın Parkinson tedavisine iyi yanıt verdiği halde kekelemeye devam etmesi, bazal ganglion bozuklukları açısından dikkatle incelenmesini gerektiren bir ipucu olmaktadır.
Parkinson, tremor, rijidite ve bradikinezi kardinal özelliklerinden ikisinin varlığı ile tanı konulan nörodejeneratif bir hastalık olmakla birlikte, erken aşamalarında bu yolla saptanması doğru görülmemektedir. Nitekim yapılan istatistik incelemelerde bu yöntemle tanı konulmuş vakaların yüzde yirmibeşinde yanlış tanı konulmuş olduğu saptanmıştır.

Bir tarafın daha fazla etkilendiği asimetri, dinlenmede tremor varlığı ve levodopaya iyi yanıtın idiyopatik Parkinson teşhisinde daha güvenilir kriterler olduğu düşünülmektedir.
Erken başlangıçlı postural bozukluk, otonomik disfonksiyon, yutma güçlüğü, aksiyal rijidite ve belirgin konuşma bozukluğu ise atipik Parkinson olasılığını desteklemektedir.

Konuşma, üretiminde beynin farklı bölgelerinin son derecede senkronize rol oynadığı dinamik bir motor fonksiyon sürecidir. Wingate, kekelemeyi, "sözlü anlatımın akıcılığındaki istemsiz, sessiz ya da sesli, küçük konuşma parçalarının yani hece ya da kelimelerin tekrarı ya da uzatılmasıyla kendini gösteren kesinti" olarak tanımlamaktadır.
Palilaliadan, sesli harflerin uzatılması ve ani kitlenmeleriyle kolayca ayırt edilen kazanılmış kekemelikte, birden fazla beyin bölgesinde lezyon (bazal ganglion, putamen, korpus kallozum) görülmesi, kazanılmış kekemelik ile ilişkilenen sol hemisferin primer konuşma bölgelerindeki sorunların kekemelikten çok afaziye neden oluşturması da dikkat çekicidir.
1983 yılında, Koller'in bildirdiği ekstrapiramidal bozukluk içindeki kekemelik, başka araştırmalarda süpranükleer palsi ve parkinsonyen sendromlar içindeki kekemelik, daha yakın çalışmalarda Moretti ve arkadaşlarının bildirdiği, hiçbir konuşma sorunu öyküsü olmayan hastada subtalamik nükleus derin beyin stimülasyon ameliyatı sonrası gelişen kekemelik, distoni ve Tourette sendromu vakalarında rastlanan kekemelik, dikkatleri bazal ganglion üzerindeki çalışmalara yoğunlaştırırken, kekemeliğin basit bir sorun olmadığının altını kalın bir çizgiyle çizmektedir.

(Daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için :

Wingate M.E., "A standard definition of stuttering". J. Speech Hear Disord.1964;29:484-9.
Maguire G.A., Riley G.D., Yu B.P., "A neurological basis of stuttering".Lancet Neurol 2002;1:407.
Moretti R., Torre P., Antonello R.M., Capus L., Gioulis M., Zambito Marsala S., et al. “Speech initiation hesitation” following subthalamic nucleus stimulation in a patient with Parkinson’s disease. Eur. Neurol 2003;49:251-3.
Abwender D.A., Trinidad K.S., Jones K.R., Como P.G., Hymes E., Kurlan R.,"Features resembling Tourette’s syndrome in developmental stutterers". Brain Lang. 1998;62:455-64.
Shahed J., Jankovic J., "Re-emergence of childhood stuttering in Parkinson’s disease: a hypothesis". Mov Disord 2001;16:114-8.
Benke T., Hohenstein C., Poewe W., Butterworth B., "Repetitive speech phenomena in Parkinson’s disease". J. Neurol. Neurosurg. Psychiatry 2000;69:319-24.
Alm P.A., "Stuttering and the basal ganglia circuits: a critical review of possible relations". J. Comm. Disord. 2004;37:325-69.)

Bu konuyu yazdır

  Kekemelik ve Uyku: Bazı Spekülasyonlar
Yazar: kyaman - 21/05/2019, 19:31 - Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar - Yorum Yok

Kekemelik ve Uyku: Bazı Spekülasyonlar - 22 Ekim 2011 
Giriş

Bu yazıda kekemelik ve uyku arasındaki olası bir ilişki incelenmiştir. Bu konuya olan ilgim kendi tecrübelerimden geldi: birkaç yıl önce, birkaç gece uykusuz uyuduktan sonra kekemelik durumunun kötüleştiğini fark ettim. Bu soruyu hastalarıma sorduğumda, uykuları konuşmalarını etkiliyorsa, genellikle hiç gözlemlemedikleri cevaplar. Bununla birlikte, birkaç haftalık gözlemden sonra, yetersiz uyuduklarında kekemeliklerinin daha da kötüleştiğini bildirirler.

Klinik pratiğimde üç durum gördüm. İlk önce, uyku hijyeni önlemleri alındıktan sonra kekemelikte tamamen iyileşme olan çocukluk kekemelik vakalarını gördüm. Bununla birlikte, uyku hijyen önlemlerinin kekemeliği iyileştirmek için gerçekten etkili olup olmadığını veya bu vakaların sadece kendiliğinden iyileşme vakaları olup olmadığını söylemek mümkün değildir. İkincisi, uyku hijyeni önlemleri uygulandıktan sonra konuşmada belirgin iyileşme olan kalıcı kekemelik vakaları gördüm. Üçüncüsü, uyku hijyeni önlemleri uygulandıktan sonra konuşmada iyileşme gözlenmeyen kalıcı kekemelik vakaları gördüm.

Kötü bir uyku gecesi nedir? Uyku hijyen önlemleri

Bu sorunun birkaç cevabı var. Klinik pratiğimde daha sık gördüğümleri belirteceğim.

1) Gerektiğinden daha az saat uyuyan bir gece. İnsandan insana gerekli değişiklikler nelerdir, ancak her yaş grubuna daha fazla olanın ne olduğuna güvenmek mümkündür (O'Brien, 2009):

Okul öncesi çocuklar için uyku saatleri: 14 saat
Okul çocukları için uyku saatleri: 10-11 saat
Gençler ve yetişkinler için uyku saatleri: 8 saat
2) Fazlardan birinin uykuya daldığı bir gece. "Aşama dışı" nedir? Daha erken yatmayı tercih eden insanlar var ve gece geç saatlerde yatmayı tercih edenler de var. İnsanlar birkaç saat önce veya sonra doğal ihtiyaçlarından daha fazla uzandıklarında, dinlenme hissi ertesi gün aynı olmayacak. Bu, uykusunun biyolojik saate göre farklı bir aşamada olması nedeniyle oluşur. Bu nedenle, yatmak için tercih edilen saati gözlemlemek ve kişinin biyolojik saatinin doğal ritmini izlemeye çalışmak da önemlidir (Benca ve ark, 2009).
3) Çok düzensiz bir uyku takvimi olduğu zamandır. Örneğin, saat 10: 00'da uyumaya ve geceleri sabah 6'da uyanma, geceleri saat 1: 00'de uykuya çıkma ve sabah 9'da uyanma geceleri vardır. Düzensiz uyku programları anksiyete ve depresyon gibi zihinsel hastalıklar için risk faktörleri olarak kabul edilir (Benca ve ark, 2009).

4) Gece uykuya dalmak veya birkaç kez uyanmak uzun zaman alır. Bu genellikle herkesle oluşur, ancak bir alışkanlık haline geldiğinde bir problemdir. Muayeneleri (polisomnografi gibi) veya ilaçları (uyku hormonu gibi) gösteren bir nöroloğun görülmesi önerilmektedir. Hekim hastayı bir psikiyatriste veya psikoloğa (örneğin, uyku bozukluğu kaygı ya da depresyondan kaynaklanıyorsa), hatta bir beslenme uzmanına (örneğin uyku bozukluğu nedeniyle sonuçlandığında) sonuçlandırabilir. kahve ya da alkol kötüye kullanımı gibi kötü yiyecek alışkanlıkları.

Bu nedenle, bazı uyku bozuklukları uykunun kendisi ile ilgili zorluklarla ilişkilidir: birkaç saat uyumak, uykuya dalmak için uzun zaman almak, gece boyunca birkaç kez uyanmak ya da sabah erken kalkmak. Bu durumlara "birincil uyku bozuklukları" denir.

5) Kötü bir uyku gecesi, biri yeterince nefes alamadığında da olur. Bu geçici bir şey olabilir (üst solunum yolu enfeksiyonu gibi) veya kalıcı solunum bozukluğu (ağızdan solunum, horlama, rinit, sinüzit, nazal septum sapması, adenotonsiller hipertrofi, uyku engelleyici apne veya astım gibi) (Simmons & Clark, 2009).

Uyurken yeterince nefes alamayanlar, sadece nefes alma problemi ile değil aynı zamanda sık sık uyanma ile uykuyu daha iyi bozmaya çalışmak için gece boyunca birkaç kez uyanırlar.

Uyku yoksunluğu, kas gevşemesi ve kendi kendine izleme

Uyku yoksunluğunun sonuçlarından biri kas gerginliğinin artması olabilir.

Uyku, gece boyunca döngüsel olarak değişen dört farklı aşamadan oluşur. Tam bir uyku gecesinde:

% 50 hafif uyku
% 25 derin uyku. Dinlenme hissini destekleyen bu tür bir uyku. Yoğun uyku oluşumu gecenin başında daha uzundur (Guyton ve Hall, 1996a). Biri dinlendikten sonra derin uyku oluşumları azalır.
Uykunun% 25'ine REM (hızlı göz hareketi) uykusu denir. Derin uyku azalırken, REM uykusu gece boyunca artar. Bu nedenle, gerekenden daha az saat uyumak, öncelikle REM uykusunu engeller. Bu uyku evresinde yoğun kas gevşemesi meydana gelir (Guyton ve Hall, 1996a). Ertesi gün, konuşma kaslarında (dudaklar, dil ve vokal kıvrımlar) daha fazla kas gerginliği potansiyeli ile kekemelik kötüleşebilir.
Uyku yoksunluğunun bir başka sonucu da, konuşmayı destekleyen bilişsel işlevlerin bozulması olabilir. Kötü bir uyku gecesinden sonra, ertesi gün dikkat ve yürütme işlevleri daha da kötüleşir (Schmidt ve ark. 2007) ve bu konuşma akıcılığını etkileyebilir. Dikkat ve yürütme işlevleri, akıcılığı artırmak için konuşma stratejilerini uygulamak için gerekli yeteneklerdir.

Uykusuzluk ve beyin hasarı

Altena ve diğ. (2010) inatçı uykusuzluğu olan ve olmayan yetişkinlerin beyin anatomisini analiz etti. Uykusuzluğu olan grup, her iki cinsiyette 52-74 yaş arası 24 hastadan oluşmaktaydı. Sonuçlar orbitofrontal kortekste gri maddede ve ayrıca kontrol grubuna kıyasla inatçı uykusuzluk hastalarının beynindeki pruneusta azalma gösterdi.

Primer arka parietal korteksdir (Brodmann area 7). Bu bölgedeki lezyonların konuşma terapisinde olumsuz sonuçları olabilir. Posterior parietal korteks, somatik duyumların bilinçli algılanması ile ilişkilidir (Guyton ve Hall, 1996b). Bazı kekemelik hastalarla konuşma terapisinin amaçlarından biri konuşma sırasında daha küçük bir kas gerginliği kullanmayı öğrenmektir (pürüzsüz hareketler stratejisi). Ünsüzlere daha sık geçenler için, dudakların ve dilin farklı gerginlik derecelerini algılamak gerekir. Ünlü harfleri daha sık tınlayanlar için, vokal kıvrımlardaki farklı gerginlik derecelerini algılamak önemlidir.

Öte yandan, orbitofrontal korteks (Brodmann bölgeleri 10, 11 ve 47) deneyimlere duygusal değerler atamakla ilgilidir (Kringelbach ve Rolls, 2004). Bu nedenle, sekonder işitsel korteks, premotor korteks ve bazal ganglionlar da dahil olmak üzere, beynin hemen hemen tamamını birbirine bağlar, bu da kekemelikle doğrudan ilişkilidir. Uykusuzluğun orbitofrontal korteksi zedelemesi gerçeği, kekeme yapan bazı kişilerin neden konuşma ile ilgili deneyimlere çok olumsuz duygusal tepkiler gösterdiğini açıklamaya yardımcı olabilir. Bazıları sosyal ceza deneyimlerine karşı çok hassastır; diğerleri ise başarıya ve olumlu pekiştirme deneyimlerine karşı özellikle duyarlı değildir. Bu iki tür duygusal davranış genellikle terapideki ilerlemeyi geciktirir.

Altena ve diğ. (2010) sürekli uyku yoksunluğunun yetişkinlerin beyinlerine zarar verdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, sürekli uyku yoksunluğu çocuklukta daha da zararlıdır, çünkü beyinleri hala gelişmektedir. Bir tür nörogelişimsel bozukluğu olan çocukların% 80'inin rehabilitasyonu zorlaştıran uyku bozuklukları gösterdiği tahmin edilmektedir (Blunden ve Beebe, 2006).

Fakat kalıcı uyku yoksunluğu tam olarak nasıl beyin hasarına neden olur? İki mekanizma incelenmiştir: oksidatif stres ve gen ifadesi (Jan ve ark. 2010).

Uykunun işlevlerinden biri beyni detoksifiye etmektir. Gün içerisinde üretilen serbest radikallerin uyku sırasında uzaklaştırıldığı düşünülmektedir. Hücrelerdeki aşırı serbest radikal sayısına "oksidatif stres" denir. Oksidatif stres tehlikelidir çünkü hücrelere zarar verir. Nöronlara yapısal hasar farklı alanlarda ortaya çıkabilir: hücre zarı, nöronun içindeki organeller veya DNA zarar görebilir (Delwing, 2003). Nöron yapısı hasar görürse, artık düzgün çalışmayacaktır. Bu mekanizma, kekemelikle ilgili olduğu tespit edilen ilk gen mutasyonları olan GNPTAB, GNPTG ve NAGPA genlerinin fonksiyonlarına benzer. Bu üç gen, hücrenin çöp atma sistemiyle ilişkili iki enzimin üretiminde rol oynar (Kang ve diğerleri, 2010).

Kalıcı uyku yoksunluğu, beyindeki gen ekspresyonunu değiştirerek de zarar verebilir. Sadece uyanıklıkta aktive olan genler var, diğerleri sadece uykuda aktive oluyor ve diğerleri ise uyku yoksunluğu ile aktive oluyor. Örneğin fare beyninde yaklaşık 2.000 gen uyanıklıktan uykuya açılır ve kapanır. Bu nedenle, uyku bozukluklarının, bu genleri taşıyan çocuklarda kekemelikle ilgili genleri açarak çocukluk kekemeligini çökertmesi mümkündür.

Uyku, nefes alma ve beyin hasarı

Uyku sırasındaki solunum problemleri beyindeki oksijen seviyesini azaltır (Blunden ve Beebe, 2006). Beyin, oksijen eksikliğine en duyarlı vücut organıdır. Arteriyel oksijenin doygunluk seviyesindeki% 4-10'luk azalma beyine hipoksiye neden olur (Barbosa ve ark. 2006). Beyindeki oksijen seviyesindeki tekrarlayan azalmalar, mitokondride spesifik bir biyokimyasal reaksiyondan dolayı serbest radikallerin artmasına neden olur (Barbosa ve ark. 2006; Blunden ve Beebe, 2006). Mo <Oksijen eksikliği 30 dakika veya daha uzun bir süre devam ederse nöron ölümüne neden olur (Barbosa ve ark. 2006). Bundan daha az sürdüğü zaman (uykuda solunum bozukluğunda olduğu gibi), nöron yeniden oksijenlenebilir. Bir yandan, reoksijenasyon nöron ölümünü önler, ancak diğer yandan, serbest radikalleri serbest bırakan birçok biyokimyasal reaksiyondan dolayı nörona zarar verir (Barbosa ve ark. 2006). Böylece hem oksijen eksikliği hem de reoksijenasyon, serbest radikalleri serbest bırakan ve nöronlardaki oksidatif stresi artıran biyokimyasal bir reaksiyon başlatır.

Bu yüzden, oksidatif stresin ilk sonucu nöron hasarıdır. İkinci sonuç nöronal fonksiyondaki bozulmadır. Bozulmuş fonksiyonlardan biri öğrenme ile ilgili “uzun vadeli güçlendirme” dir (Blunden ve Beebe, 2006). Uyku bozukluğu olan çocuklar zeka, hafıza ve yönetici işlev testlerinde daha kötü performans gösterir, kelime bilgisi ve sözel akıcılık eksiklikleri gösterir ve uyku bozukluğu solmayan çocuklara kıyasla daha kötü okul performansı gösterirler (Blunden ve Beebe, 2006; Gottlieb ve ark. ., 2004). Performanstaki bu farklılıklar beş yaşından küçük çocuklarda bile tespit edilebilir (Gottlieb ve ark. 2004). Fakat ne tür solunum problemleri performansta bu gibi farklılıklara neden olabilir? Obstrüktif uyku apnesi gibi sadece daha ciddi olanlar? Uyku engelleyici apneyi kesinlikle yapabilir, fakat aynı zamanda basit nefes alma problemleri (horlama ve gürültülü nefes alma gibi) bu gibi eksikliklere neden olabilir (Gottlieb ve ark. 2004). Ayrıca, uyku engelleyici apnesi olan 6 ila 16 yaş arası çocuklar, hipokampus ve ön kortekste zarar görme ihtimalinin daha yüksek olduğu birincisi, uzun süreli hafıza ve ikincisi, dil ve yürütücü işlevlerle ilgilidir (Halbower ve ark. , 2006).

Sonuç açıktır: uyku bozukluğu en kısa sürede belirlenmeli ve tedavi edilmelidir (Simmons & Clark, 2009). Bu, potansiyel beyin hasarını önler veya en azından durdurur.

Diğer yandan.. . .

Macey ve diğ. (2002), obstrüktif apnesi olmayan 21 erkeğin ve 21 erkeğin beyin morfolojisini analiz ettiler. Apneli grupta beyin lezyonlarını (gri madde kaybı) buldular. Lezyonların bazıları beynin sadece bir tarafında lokalize idi. Yazarlar, tek taraflı beyin hasarlarının apnenin ortaya çıkmasından kaynaklanamayacağı sonucuna vardılar. Tüm tek taraflı lezyonlar somatik duyumlar, motor fonksiyon veya solunum kontrolü ile ilişkiliydi. Tek taraflı lezyonlardan biri, kekemelik yapan insanlardan etkilenen bir beyin alanı olan Broca bölgesinin (Brodmann 45) bölgesinde idi. Yazarlar apneli 21 yetişkinin 8'inde kekemelik öyküsü olduğunu keşfetmiştir (kontrol grubundaki 21 denekten sadece 2'sine kıyasla). Yazarlar kekemeliğin uyku apnesi geliştirmek için uygun bir faktör olabileceğini öne sürdüler.

Beynin her iki tarafında başka lezyonlar meydana geldi. Bu durumda, tekrarlayan oksijen eksikliği bölümlerinin sonuçları olarak kabul edildiler. Bu lezyonlardan biri, konuşma rehabilitasyonunda olumsuz sonuçlara yol açabilecek posterior parietal korteks (Brodmann 7) idi (yukarıya bakın).

Bu nedenle, bu araştırma kısır bir döngü gösterdi. Bir yandan, kekeme yapan kişilerde beyin hasarı, uyku apnesi gelişme olasılığını arttırır. Öte yandan, uyku apnesinin neden olduğu beyin hasarı konuşma terapisindeki iyileşmeyi zorlaştırmaktadır.

Sonuçlar

Uyku bozukluklarının zihinsel bozukluklar için risk faktörleri olduğu iyi bilinmektedir (O'Brien, 2009). Kekemeliğin başlangıcı ve devam etmesi için de risk faktörü olabilirler.

Uyku bozuklukları, çeşitli mekanizmalar yoluyla kekemelik kötüleşebilir:

Serbest radikallerin uzaklaştırılmasının bozulması, beyin hücrelerinde oksidat stresin artması.
Kekemelikle ilgili genlerin açılması.
Vokal kanaldaki kas gerginliğini artırmak.
Konuşma akıcılığını destekleyen bilişsel işlevlerin bozulması.
Konuşma prodüksiyonuyla ilgili somatik duyumları bilinçli olarak algılama yeteneğini bozan arka parietal korteksin hasar görmesi.
Konuşma ile ilgili deneyimlerin duygusal değerlerinin atanmasını bozan orbitofrontal korteksin zarar görmesi.
Sonuç olarak, konuşma hijyen önlemlerini konuşma terapisinin temel prosedürleri olarak ve gerektiğinde bir nöroloğa veya kulak burun boğaz uzmanına atıfta bulunmak gerekir.

Yazar: Sandra Merlo, kekeleyen bir Brezilyalı konuşma terapisti. Sao Paulo Üniversitesi (USP) tarafından Konuşma Terapisi derecesini aldı. State Campinas Üniversitesi'nde (UNICAMP) Dilbilim alanında yüksek lisans ve doktora derecesi aldı. Ayrıca, kekemelik yapan insanlara hizmet eden klinik uygulamasını da adamıştır. Brezilya Akıcılık Enstitüsü Bilimsel Direktörüdür


translate ile çevirildiğinden bazı kelimeler anlamsız olabilir.

Referanslar

mnsu.edu

Bu konuyu yazdır

  duyarsızlaştırma sırasında yaşanan sıkıntılar
Yazar: Misafir34 - 19/05/2019, 19:35 - Forum: Kekemelikle İlgili Düşünceler, Soru ve Cevaplar - Yorumlar (1)

duyarsızlaştırma sırasında yaşanan yanlış anlaşılmalar, sapık sanılması veya dilenci veya hırsız olarak görülmesi sıkıntı olabilir
duyarsızlaştırma yapılmak istenen durumlara daha da fazla duyarlılaşma olabilir
bu gibi durumlarda ne yapılabilinir.

Bu konuyu yazdır

  Kekemelikte Premotor Sistemler
Yazar: kyaman - 18/05/2019, 17:32 - Forum: Kekemelikle İlgili Faydalı Bilgiler - Yorum Yok

Kekemelik ve Medial Premotor Sistemi
Dopamin dengesizliklerinin bazal ganglionlardaki kekemelik nedeni olarak muhtemel rolünü biliyoruz. Şimdi, bu dengesizliklerin başlangıçta Van Riper tarafından önerilen ve Per Alm tarafından daha ayrıntılı olarak hazırlanan bir konuşma prodüksiyonu modeli ile olumsuzluğa nasıl yol açabileceği konusunda daha detaylı olarak detaylandırıyoruz.
Şekil 1, bileşenleri konuşma üretiminden sorumlu olan medial premotor sistemin şematik bir gösterimidir. Medial premotor korteks (serebral kortekste beynin bir kısmı, eylemlerin planlanmasından, seçilmesinden ve yürütülmesinden sorumludur) bazal ganglionlara sinyaller gönderir. Bu sinyaller nöronal yollardan geçer ve nörotransmiterler aracılık eder.

Sırayla, bazal ganglionlar ek motor alanına (SMA) sinyaller sağlar. SMA beyin korteksinde, bellekten gelen bir dizi hareketin performansı gibi, iç kontrol altındaki eylemlerle ilgili bir alandır. Bir kelimeyi oluşturan heceleri konuşmak, böyle bir diziyi oluşturur.


resim


Bazal ganglionlar, motor komutlarının başlatılmasında ve düzenlenmesinde rol oynar. Özellikle, bazal ganglion sistemi, konuşma yapımını etkileyen zamanlayıcıyı çok iyi içerebilir. Konuşma, tam zamanlama gerektiren sıralı bir motor görevidir ve her heceyi uygulamak için bir "git" sinyali gereklidir. Bazal gangliyonlar tarafından SMA'ya bir besleme olarak verilen sinyal, SMA'yı bir sonraki segmenti (yani heceli) kelime dizisinde serbest bırakmak üzere işaretler. Kekemelik, rahatsız zamanlamanın bir sonucu olarak bir kelime oluşturan hecelerin bu dizilişinin bozulması olarak görülmektedir. Sinyal zayıfsa, bir önceki bölümün tekrarı, durması ve uzaması ile sonuçlanan bir sonraki bölüm serbest bırakılmayabilir.

Nörotransmitter dopamin, zamanlama gibi bazal ganglion fonksiyonlarının başlıca aracısıdır. "Normal" dopamin seviyelerinden kaynaklanan zamanlama, Şekil 2'de gösterilmiştir. Bazal gangliyadan zayıf bir zamanlama sinyali, iki yolla ortaya çıkabilir. İlk olarak, bazal ganglionlardaki yetersiz dopaminerjik aktivite, Şekil 3'te gösterildiği gibi SMA'nın beslenmesinde zayıf bir sinyale yol açabilir.


resim
İkincisi, bazal ganglionlardaki aşırı dopamin seviyeleri, sinyalin çoğundan çıkan gürültü nedeniyle SMA'ya etkili bir şekilde zayıflamış bir sinyale neden olabilir. Bu durum, Şekil 4'te gösterilmektedir. Sinyalin "yararlı" kısmı, gürültünün üzerinde yükselen kısmın ve genliğinin açıkça azalmasıdır. Dopaminerjik aktivite seviyesini azaltan ve gürültüyü azaltan ilaçlar bu kekemeler için uygun olacaktır.

Her iki durumda da, sorun doğrudan ya bazal ganglionlarda ya da alternatif olarak, çok zayıf bir sinyal ya da çok fazla gürültü ile zayıflatılmış bir kontrol dışı bazal ganglionlara yol açan ön-motor alanından gelen bozulmuş girdilerden kaynaklanabilir. 

Beyin korteksini bazal ganglionlara bağlayan medial premotor sistem, nigrostriatal yolu içerir. Bu yolun, mezolimbik yolla yakın ilişkileri vardır (duyguları yönetir) ve bu ilişki nedeniyle, belirli bir bağlamda ortaya konan duygusal durumlar, konuşmayı içerenler gibi motor aktivitelerini etkileyebilir 

Kekemelik ve Yanal Premotor Sistemi
Kekeme yapan bireyler, belli bağlamlarda ani akıcılıklarından dolayı şaşkın olabilir. Örneğin, bir koronun parçası olarak birlikte konuşurken, akıcı olma eğilimindedirler. Benzer şekilde, şarkı söylerken, bir metronomun ritmiyle konuşurken ya da bilinçli olarak ritmik monotonik konuşmaya katılırken akıcılık artar. Değiştirilmiş ses geri bildirim cihazlarının kullanımı, en azından geçici olarak akıcılığı arttırır. 


Rol oynamak, yabancı bir aksanı taklit etmek veya konuşma oranını azaltmakla bilinçli bir şekilde kontrol edilen konuşma da akıcılığı artırabilir. Bazı kişiler ayrıca, kamuya açık bir konuşma için hiper hazırlamanın konuşma sürecine daha fazla dikkat edilmesine izin vererek daha fazla akıcılık ile sonuçlandığını gözlemler; benzer şekilde, bir klinik ortamda bir cümleyi art arda okurken akıcılığı arttırdığı gösterilmiştir.


Bu gelişmiş akıcılığın tüm örneklerinin ortak noktası, bu durumlarda kullanılan nöral devrelerin, zamanlama mekanizması olarak bazal gangliyonları içeren yukarı akışlı medial premotor sistemi (bkz. "Kekemelik ve Medial Premotor Sistemi" üzerindeki direk) çevrilmesidir. Medial premotor sistemi yerine, konuşma üretimi, lateral premotor sistemi tarafından daha da aşağısında başlatılmaktadır. Bu sistem sadece zamanlama mekanizması olarak beyincik içerir ve sonuç olarak bazal gangliya / SMA kompleksinin hatalı zamanlama sinyalleri devreye girmez.


Yanal premotor sistemin şematik bir gösterimi Şekil 1'de gösterilmektedir. Sinir sinyallerinin lateral premotor kortekten serebelluma, oradan da ek motor alanı yerine korteks içindeki kavisli premotor alana (APA) iletildiğine dikkat edin. SMA) medial premotor sistemde olduğu gibi. Muhtemelen, bazal gangliya / SMA kompleksinde bulunabilecek dopamin reseptör dengesizliği, yanal premotor sistemin nöral devrelerinde yoktur.
resim
Yukarıda belirtilen konuşma bağlamlarında ya konuşma süreci ya dış zamanlama ipuçlarına dayanır ya da beyin korteksi belirli planlama ve başlatma işlemlerinden kurtarılır. Her iki durumda, sinirsel olarak işlev görmeyen medial premotor sistemin çevresi kolaylaştırılır ve bunun yerine duyusal girdiyle bağlantılı olarak çalışan lateral premotor sistemi doğrudan aktive edilir.


Öte yandan, medial premotor sistemi kendi kendine başlatılan, dahili olarak işaretlenmiş konuşma durumları için oyuna sokulur. Bu durumlar düşünceleri ve duyguları yansıtır ve öğrenilmiş hareketlerin (yani kelimelerin hecelerini konuşma) otomatikleştirilmiş dizilerinin dikkatsizce yürütülmesini içerir. Sonuç olarak, bu gibi durumlar daha fazla hoşnutsuzluğa neden olabilir. Ayrıca, hem kortikal hem de bazal ganglionlar seviyelerinde, medial premotor sisteme limbik sistem girdileri (yani duygularla ilgili sistem) olduğu için, duygusal tepkilerin akıcılığa ilave bir etkisi olabilir.

Kekemelik ve Çift Premotor Sistemi
Medial ve lateral premotor sistemleri ayrı ayrı tartışmamıza rağmen, bunlar Şekil 1'de gösterildiği gibi çift premotor sistemi olarak bilinen entegre bir motor fonksiyon sisteminin bir parçasıdır. Döngü 1, medial premotor sistemi karakterize ederken, döngü 2 lateral sistemi temsil eder. 
resim
Konuşmanın planlama ve başlangıç aşamaları, beyin korteksinde ortaya çıkar ve sinyaller daha sonra bazal ganglionlardan ek motor alanı (SMA; gösterilmemiştir) yoluyla beyin korteksine geri döner. Talamus, SMA'ya mesajlaşmayı düzenler. Bu, kendi kendine başlatılan, dahili olarak işaretlenmiş konuşma durumları için yukarı akış döngüsüdür. Kekemelik olmayanlar için, motor aktivitesinin bölümleri (yani heceler) daha sonra SMA ve diğer çeşitli premotor alanlar boyunca engellenmeden geçerek sonunda akış aşağı döngünün bir parçası olan serebelluma ulaşır. Öte yandan, kekemeler bazal ganglionlar / SMA ile ilişkili beyin bölgesinde sinyal bozukluğu yaşar ve nöronal sinyallerin beyinciklere ulaşması engellenir.


Beyin korteksinin çeşitli bölgelerinden serebelluma yapılan girdilerin, beyin korteksini belirten daha büyük olan kutu içindeki küçük kutu ile belirtildiği gibi, bazal gangliyonlara verilen beyin girdilerinden daha sınırlı olduğuna dikkat edin. Beyincik, beyin motor sistemlerinin çıkışını periferik sinir sistemine (Şekil l'de gösterilmemiştir) etkileyerek koordinasyon ve ince motor hareket kontrolünü teşvik eder. Bu ince motor kontrolünü elde etmek için, beyincik, duyusal veya başka girdilerle modüle edilen, döngü 2'deki birkaç yinelemeden geçen geri besleme kontrolüne dahil olabilir.


Önceki yazıda belirttiğimiz gibi, koro konuşma, şarkı söyleme, işitsel geri bildirimi değiştirme, vb. Gibi belirli faaliyetler için, konuşmacının yalnızca döngü 1 ile ilgili bozuklukları olmayan döngü 2'yi kullanmasına izin vermek için önceden korunabilir. Son olarak, döngü 1'e sınırlayıcı girdiler (duygular ile ilgili) olduğunu, duygusal faktörlerin bu döngünün aktivitesini daha da etkileyebileceğini (belki de olumsuz olarak) olduğuna dikkat edin.

Ek bilgiler:
SMA(supplementary motor area): birincil motor korteksin dışında kalan; davranışların planlanması, zamandaki organizasyonu, çoklu hareketlerin ardışık performansı gibi ileri motor fonksiyonlardan sorumlu kortikal alan. İstemli hareketlerin başlatılmasında da önemlidir. Frontal lobun medial yüzeyinde, Brodmann’ın 6 no’lu alanının anterior bölümünde yer almaktadır.

Limbik: Talamusun her iki yanında, serebrum'un sağ altında bulunan beyin yapılarının tümü. Limbik sistem davranışsal, motivasyon, uzun süreli bellek ve koku alma duyusu gibi çeşitli fonksiyonlar içerir.

Talamus:Diensefalonun bir parçasıdır. Koku duyusu hariç, tüm sistemlerden gelen afferent(duyusal) sinyaller için bir kapı olarak kabul edilir. Ayrıca amaca yönelik bilinçli davranışlardan sorumludur. Vücuda gelen çeşitli uyaranlara bir çeşit filtre görevi yapar.

Bazal ganglion, beynin orta kısmında bulunan prefrontal korteks ve alt motor ve duyu bölgeleri arasındaki iletişim ve yönetimi sağlayan yapıların genel adıdır. Karmaşık motor hareketlerin uygulanması ve yönetilmesi bu yapılar aracılığıyla yürütülür.

Kortikal - Serebral Korteks:Gri madde olarak da adlandırılan, beyinde bulunan bir örtüdür. Beynin diğer kısımlarının çoğunun beyaz renkte olmasını sağlayan yalıtımın kortekste (ince doku katmanı) bulunmamasından dolayı rengi gridir.  Serebral korteks sağ ve sol yarım küre olmak üzere iki yapısal kısıma ayrılmaktadır.gri madde olarak da adlandırılan, beyinde bulunan bir örtüdür. Beynin diğer kısımlarının çoğunun beyaz renkte olmasını sağlayan yalıtımın kortekste (ince doku katmanı) bulunmamasından dolayı rengi gridir. Serebral korteks sağ ve sol yarım küre olmak üzere iki yapısal kısıma ayrılmaktadır.

Beyincik ya da Cerebellum: Vücudun denge organlarından biridir. Kasların düzenli çalışmasını sağlar. Fossa cranii posterior'da, bulbus ve pons'un üst arka kısmında bulunur. Beynin ikinci büyük (beynin 1/8'i kadar), rhombencephalon'un en büyük parçası olan beyincik 150 gr ağırlığındadır.

Dopamin:İnsan vücudunda doğal olarak bulunan kimyasal bir maddedir ve vücuttan beyne sinyaller iletir. Kişinin duygusal tepkilerinin ve eylemlerinin kontrolünde önemli bir rol oynar. Kişinin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığının pekişmesinde oldukça özel bir yeri vardır. Beyin reseptörlerindeki herhangi bir problem nedeniyle dopaminin miktarında düşüş olabilir ve bu düşüşler, depresyon ve Parkinson başta olmak üzere pek çok mental rahatsızlığa yol açabilir. Dopamin eksikliğinin tedavisinde daha çok dopamin içeren ilaçlar reçete edilir.

Diğer yandan dopamin yüksekliğinden kekemeliğin arttığı söz ediliyor.(Kekemeliğin fizyolojik nedeni ile ilgili mevcut hipotez, beynin motor nöron kısmında aşırı dopaminerjik aktivite olduğu yönündedir.)

Bu konuyu yazdır

  Kekemeler B-1 Vitamini Almalı mı?
Yazar: kyaman - 16/05/2019, 20:44 - Forum: Kekemelikle ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar - Yorumlar (5)

Martin F. Schwartz'ın tiamin ve magnezyum hakkında bilgiler bulacaksınız.Araştırma eskidir ve kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.

Kekemeler B-1 Vitamini Almalı mı?
resim

İki çalışma, tiaminin (B-1 vitamini) kekemeliği azaltabileceğini gösteriyor. Bir çalışma çocuklardandı; diğer çalışmada kekemelik eden yetişkinler araştırıldı.


Hale Çalışması
Bir 1951 çalışmasında 1 tanımlanmamış sayıda çocuğu olan tiamini araştırdı.

Her çocuğa bir ay boyunca 30 mg tiamin (B1 vitamini) veya bir plasebo ve sonra da ikinci ay için bunun tersi verildi. Bir çocuğun tiamin üzerinde başladığı ve daha sonra çocuk plaseboya gittiğinde kekemelik döndüğü dört vakada, üçüncü çocuğun konuşmalarının dördüncü sonucunun düzeldiği sonucuna varılarak üçüncü ayda tiamin verildi.

Çalışma çift kördü. “Çoğu durumda takip gözlemleri iki aylık kontrol süresinin ötesinde devam etti.”

Kekemelik ölçülmedi. Derginin aynı sayısındaki önceki makale kekemeliği ölçmenin yolları hakkındaydı. Başka bir deyişle, 1951'de kekemelik ölçmeye yeni başlıyordu.

Hale çalışmasının sonuçları:

İki ve üç yaşındakilerin% 80'i konuşmayı “gözle görülür şekilde iyileştirdi”.
Dört yaşındakilerin% 50'si “kesinlikle iyileştirildi”.
Beş yaşındaki çocuklarda çok az iyileşme görüldü.
Yedi ve sekiz yaşındaki çocuklarda düzelme görülmedi.
Yukarıda da belirtildiği gibi, dört çocuk bir tiamin kekemeliklerini kapattıkları, plaseboya döndükleri kekemeleri kapattıkları ve ardından kekemeleri kekemeleri tekrar kapattıkları bir ABA tasarım çalışması yaptılar.
Bir çocuk dışında, tiamine cevap veren tüm çocuklar bunu iki hafta içinde yaptılar.
İlk dört sonuç şu anda bildiklerimize benzer, çocuklar için kendiliğinden iyileşme oranı, yani okul öncesi çocukların% 80'i terapi olmadan kekemelikten iyileşme ve bir çocuk yaklaşık beş yaşından sonra kendiliğinden iyileşme olasılığı düşük hale geliyor. Yani, tiamine cevap veren çocuk sayısı etkileyici değildi.

Hale çalışmasının ilginç sonuçları son ikide ortaya çıktı: etkiler tiamine başladıktan sonraki iki hafta içinde görüldü ve dört çocukta tiaminin kekemeliği açıp kapattığı ortaya çıktı. Tedavi olmadan, spontan düzelme çoğu başlangıçtan 31 ila 36 ay (iki buçuk ila üç yıl) sonra ortaya çıkar. % 80 spontan iyileşme oranı beş yıldan fazladır. Başka bir deyişle Hale çalışması, tiaminin, tedavi olmadan kendiliğinden iyileşen aynı sayıda çocuk için etkili olduğunu; Ancak tiamin iyileşme süresini iki buçuk ila beş yıl ila iki hafta arasında hızlandırdı. Tiamine cevap vermeyen çocukların kendiliğinden kekemelikten iyileşmeyen aynı çocuklar olup olmadığını araştırmak ilginç olacaktır; belki bu çocuklar bazı nörolojik anormalliklere sahiptirler veya belki de B vitaminlerini iyi emmezler?

Büyük çocuklarda azalan etki, iki ve üç yaşındaki çocukların tipik olarak yaklaşık 30 kilo ağırlığında olması olabilir; Yedi ve sekiz yaşındaki çocuklar genellikle yaklaşık 60 kilo ağırlığında, bu nedenle büyük çocuklar dozajın yaklaşık yarısını alıyorlardı. Diğer bir deyişle, küçük çocuklar kilo başına yarım miligram aldıklarında, vücut ağırlığının kilosu başına yaklaşık bir miligram tiamin almıştır.

Bu çalışma modern çalışmaları nasıl ölçmektedir? En büyük sorun kekemelik ölçüsünün olmaması, denek sayısının açıklanmaması ve istatistiklerin olmamasıdır. Bu çalışmayı geçersiz kılmaz; aksine, sonuçları dramatik ya da hiçbir şeyle sınırlandırır. Buna karşılık, bir ilacın modern bir çalışması ince etkileri ölçebilir.

Eşya aynı zamanda, yayınlanmamış çalışma sevk 3 olan 17 yetişkin “en büyük ses iyileştirme plasebo uygulanmıştır sırasında bu süreler ile karşılaştırıldığında tiamin tüketim dönemlerde gözlendi.”

B-1 vitamini yiyecekler
resim
Et, bira mayası, tahıllar (pirinç, mısır, buğday), patates, soya fasulyesi, yumurta, ekmek, ceviz, fındık, kuşkonmaz.

Buna ek olarak  Nörotransmitter arttırıcı besinlere bakabilirsiniz.

Schwartz Çalışması
Yakın zamanda yapılan bir çift-kör çalışmada , 38 yetişkin erkek kekemenin 4'ünde , yarısı 300 miligram B-1 vitamini almıştır (her biri bir öğünle birlikte üç 100 mg hap, ayrıca günlük B kompleksi hapı). Diğerleri plasebo aldı. Vitamin alan 19 erkekten kekemelik altı erkekte “büyük ölçüde ortadan kalktı”. Diğer 13 erkek için ise hiçbir etki görülmedi. Altı adam daha sonra yedi ay boyunca takip edildi ve “konuşmaları esasen kekemelikten uzak kaldı”.

Yetişkin erkekler tipik olarak yaklaşık 190 kilo ağırlığındadır, bu yüzden bu erkekler vücut ağırlığının kilosu başına bir miligramdan daha fazla aldı veya Hale çalışmasında küçük çocuklar için etkili olanlardan biraz daha fazla aldı.

Çalışma, insan deneklerin kaydı için resmi prosedürleri takip etmediği ve sonuçlarla ilgili bir haber bülteni yayınlandığı için Doğa tarafından reddedildi . Çalışma bilimsel nedenlerden dolayı reddedilmedi. Yazar, çalışmayı diğer dergilere sunmamıştır, çünkü araştırmaya, konuşması etkilenmemiş erkeklerle, 1000 mg tiamin, B kompleksi ve magnezyum orotat kombinasyonu ile devam etmektedir.

Magnezyum takviyeleri, 5-12 yaşları arasındaki 53 kekemelik çocuğunun kanında mineralleri test eden bir çalışma 5 ve 6-16 yaşları arasında kekemelik yapmayan 22 çocuktan oluşan bir kontrol grubu ilave edildi. Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum test edildi. Magnezyumda tek önemli fark bulundu. Kekemeli çocukların% 47'si magnezyumda düşüktü. Magnezyumun fonksiyonlarından biri B vitaminlerini metabolize etmektir.

Kanıt Kalitesi Ne Kadar Önemli?
Kanıt standartları, yan etkisi olmayan, pahalı olmayan, zaman gerektirmeyen, vb. Tedaviler için daha düşük olabilir. Tek yapmanız gereken, eczaneden 5 dolarlık bir şişe vitamin almaksa, elimizdeki kanıtı önerecek kadar iyidir. Tiamin deniyorum.

Buna karşılık, zararlı yan etkileri olan ilaçlar, beyin ameliyatı (evet, bu önerildi!) Veya uzun, pahalı terapi programları tavsiye edilmeden önce yüksek kaliteli çalışmalarda kanıtlanmalıdır.

StutterSense Anketi
StutterSense blogunda yapılan resmi olmayan bir ankette, tiamini deneyen 22 kekecinin % 36'sının yardım etmediğini,% 36'sının biraz yardım ettiğini ve% 27'sinin konuşmalarında çarpıcı bir iyileşme yaşadığını söyledi.

Kendime Çifte Kör Çalışma
2011 sonunda 300 mg tiamin denedim. Konuşmam birkaç gün içinde büyük ölçüde gelişti. Sonra iki ay sonra konuşmam bozuldu. Tiamin kullanmadan önceki kadar kötü değildi, ama daha iyi değildi. Etkisi zamanla “yıpranmış” diye hayal kırıklığına uğradım. Sonra ilk altmış tablet şişesini bitirdiğimi ve yeni bir şişe almak için eczaneye gittiğimi hatırladım. Baktım ve yeni şişenin 100 mg tablet olduğunu gördüm. 300 mg geri döndüm ve akıcılığım hemen geri döndü. Kendime çift-kör bir çalışma yaptım!

2013'te dozajımı 1200 mg'a yükselttim ve konuşma akıcılığımı tamamlamak üzere gelişti.

O zamandan beri konuşmamın oldukça iyi olduğu dozu geri aldım. Konuşmamı kontrol edebilir ve akıcı bir şekilde konuşabilirim veya sadece hafif kekemelik ile konuşabilirim. Günde iki kez 300mg tiamin alırım (toplam 600mg), ayrıca günde 300mg ve 400mg magnezyum alırım (toplam 700mg).

Yorumlarda farklı tiamin biçimlerinin olduğunu göreceksiniz. Bazı tiamin yağda çözünür ve diğer tiamin suda çözünürdür; bazı kekemeler, birinin kendileri için işe yaradığını ancak diğerinin olmadığını söylüyor. İkisini de denedim ve bir fark görmüyorum. Sadece “normal” ucuz B-1 vitamini olan tiamin hidroklorürü (HCl) alıyorum.

Magnezyum ayrıca çeşitli biçimlerde gelir. Birkaç denedim ve fark etmedim. Her biri beş form magnezyum (sitrat, taurinat, süksinat, vb.) Karıştıran iki marka buldum. Bunlardan herhangi birinin diğerlerinden daha iyi olup olmadığı hakkında hiçbir fikrim yok, bu yüzden her birinden birini alıp, bütün üsleri ele alıyorum.

Thiamine Güvenliği
B-1 vitamininin Önerilen Günlük Ödeneği (RDA) 1.4 mg'dır, yani sağlık için gereken minimum miktar. Maksimum güvenli dozaj, günde 7000 miligramdır.

Beyinde Tiamin Ne Yapar?
Thiamine'in beyindeki rolü benim uzmanlık alanımın ötesinde, ama Paul Brocklehurst'i alıntılayacağım . Brocklehurst iki yıl boyunca tıp okudu ancak şiddetli kekemelik yüzünden bırakılmak zorunda kaldı. Yirmi beş yıl sonra üniversiteye döndü, konuşma terapisi derecesini aldı ve ardından 2011'de doktora derecesini aldı. kekemelik üzerine bir tez ile. O yazıyor:

Özellikle ilgi çekici olan, tiaminin, serebellar fonksiyon ve yapıyı korumada oynadığı roldür. Tiamin eksikliği, serebellar vermisin bazı kısımlarında Purkinje hücrelerinin sayısında ve büyüklüğünde bir azalmaya katkıda bulunur (Philips ve ark. 1987). Bu nedenle, tiamin eksikliği ataksinin klinik ve subklinik belirtilerine neden olabilir (zayıf uzaysal ve temporal kas koordinasyonu). Bunun en yaygın örneği (yetişkinlerde) aşırı alkol tüketimi ile ilgilidir (alkol tiamin eksikliğine neden olabilir). Aynı zamanda ilgi çekici olan, tiaminin, miyelin üretimi için gerekli olan piruvat dehidrojenaz (PDH) üretiminde ve enzimde rol oynamasıdır. Görüntüleme çalışmaları, bazı PWS'nin miyelin eksikliklerine ve / veya bozulmuş serebellar fonksiyona sahip olduğunu göstermiştir.6

Aşağıdaki alkoliklerdeki tiamin eksikliği ile ilgili bir makaleden alınmıştır :
Tiamin, iki karbonhidrat metabolizması yolunda yer alan üç enzimin ihtiyaç duyduğu yardımcı bir moleküldür (yani bir kofaktör). Hücrelerdeki diğer temel moleküllerin üretilmesi için bu yolların ara ürünlerine ihtiyaç duyulduğundan (örneğin, proteinlerin ve DNA'nın yanı sıra beyin kimyasallarının yapı taşları), tiamindeki bir azalma ciddi beyin hastalıklarına yol açarak çok sayıda hücresel fonksiyona müdahale edebilir. . 7

Wikipedia:
Sinir sistemi, özellikle oksidatif metabolizmaya bağlı olması nedeniyle tiamin eksikliğine duyarlıdır… Beyin, vücudun diğer hücrelerinde olduğundan çok daha fazla miktarda tiamine ihtiyaç duyar. Yutulan tiaminin çoğu, pasif difüzyon ve kan beyin bariyeri nedeniyle beyine asla ulaşmaz.

Kaynaklar:
Hale, L. (1951). A consideration of thiamin supplement in prevention of stuttering in preschool children. Journal of Speech and Hearing Disorders, 16:4; 327-333. ↩

Yairi, E., & Ambrose, N.G. Early Childhood Stuttering for Clinicians by Clinicians. (2005, ISBN 89079-985-7), page 167. ↩

Penson, E.M. An exploratory study of the effect of thiamin hydrochloride on adults who stutter. M.A. thesis, Ohio Univ., 1951. ↩

Schwartz, M. Thiamin and Stuttering; a preliminary study. http://www.stuttering.com/research.html (accessed 2013 April 24) ↩

Schleier E, Schelhorn P, Groh F. (1991) Biochemical studies in stuttering in children. Otolaryngol Pol. 1991;45(2):141-4. ↩

Brocklehurst, Paul. 2013. RE:Vitamin B1 and stammering. [ASHA SIG 4]: SIG 04, Fluency and Fluency Disorders Digest for Friday May 10, 2013 ↩
Peter R. Martin, M.D., Charles K. Singleton, Ph.D., and Susanne Hiller–Sturmhöfel, Ph.D. 2004 The Role of Thiamine Deficiency in Alcoholic Brain Disease. http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/a...34-142.htm
http://www.casafuturatech.comTiamin - kekemelik tedavisinde bir atılım?(Kekemelik Ulusal Merkezi)

Kekemelik yapan yetişkin erkeklerin yaklaşık% 30'u, Ulusal Kekemelik Merkezi'ndeki son bir çalışmaya göre, günde 300 mg tiamin (normal B1 vitamini) almaktan önemli ölçüde fayda sağlayabilir .

“21 ila 37 yaş arasında 38 erkek kekemici rastgele iki gruba ayrıldı. Bir gruba günde 300 mg tiamin ve diğerinde bir plasebo verildi ”dedi.

Deneklere deney öncesi ve sonuçta kekemelik için standart testler verildi.

“Vitamin grubu için bulgular oldukça önemliydi, bu kadar önce ve sonra büyük olasılıkla ortaya çıkma ihtimalinin yüzde birden az olmasıyla fark edildi.” Ancak 19 denekten sadece 6'sı dramatik etki gösterdi.

“Etkisi devam edip etmediğini görmek için bu altı kişiyi takip etmeye karar verildi. Şimdi açıkça vitamin olarak kabul edilenleri almaya devam ettiler. Yedi aydan fazla sürdü ve konuşmaları temelde kekemelikten uzak kaldı ”dedi.

“Bu çalışmanın sonuçları geçerliyse (ve yalnızca bağımsız araştırmacılar tarafından yapılan replikasyon bunu ortaya koyacaktır), yetişkin erkek kekemelerin yaklaşık% 30'u günlük 300 mg tiamin almanın basit bir müdahalesiyle kekelemeyi tedavi edebilir.”

Tiaminin etkisini olumsuz yönde etkileyebilecek diyet alışkanlığına sahip olanların veya tiamin emilimini engelleyebilecek tıbbi durumu olanların deney dışında bırakıldığına dikkat edin.

“Neyse ki, bu çalışmada kullanılan miktarların üzerinde olsa bile tiamin için toksisite eksikliği iyi belgelenmiştir . Bununla birlikte, tüm takviyelerde olduğu gibi, tiamin denemekle ilgilenenlerin her zaman önce doktorlarına danışmaları gerekir. ”

Belirtilen dozaj yetişkin erkekler içindir, çocuklar veya yetişkin kadınlar için değildir. Bu popülasyonlar üzerine araştırmalar görünüşte devam ediyor.

Dr. Schwartz , varsa etkilerinin iki hafta içinde görülebileceğini söyledi. Bu süreden sonra hiçbir etki görülmezse, hiçbiri gerçekleşmez ve tiaminin fayda sağlayamayacağını varsayabilirsiniz. 

Bazı koşulların, yiyeceklerin ve minerallerin anti-tiamin özelliklerine sahip olduğunu belirtmek önemlidir . “ Tiamin eksikliği; malnütrisyon, antasitler, barbitüratlar, diüretikler, tiaminaz yönünden zengin besinler (çiğ tatlı su balıkları, çiğ kabuklu deniz ürünleri, eğrelti otları) ve / veya tiyazid önleyici faktörler ( çay, kahve ve gazlı içecekler ) bakımından yüksek besinler açısından yüksek bir diyet nedeniyle ortaya çıkabilir. ) , tütün ve alkolizm, mide-bağırsak hastalıkları, HIV-AIDS ve ısrarcı kusma gibi kronik hastalıklar ile bağlantılı ağır beslenme bozukluğu nedeniyle, ”Dr Schwartz'a göre.

Yorumlarım:

İki hafta boyunca günlük 300 mg tiamin kursuna başlamakla ilgileniyorsanız (vitaminin akıcılığınızı sağlayıp sağlamadığını görmek için gereken zaman),örneğin almayı da bırakmak mantıklı olacaktır . çay, kahve, gazlı içecekler, antasitler ve yukarıda belirtilen diğer yiyecekler, çünkü bunlar alınan tiamini etkisiz hale getirip deneyi olumsuzlaştırabilir.

Çalışma çok büyük değildi ve kekeleyen daha büyük insan gruplarını kullanırken farklı sonuçlar elde edilebilir.

Kekemelik yapan bazı kişilerin tiaminden fayda sağladığı doğruysa, bu durum stresin azalmasından kaynaklanıyor olabilir. Dr. Schwartz geçmişte stresi ve kas gerginliğini azaltmak için (nihayetinde vokal kord kas gerginliğini azaltmak için) B vitamini içeren B vitamini Kompleksine sahipti, bu yüzden doğru ise B1 (tiamin) olabilir. B Kompleksinde stresi azaltan temel faktör. Nisan 2013 Güncellemesi: Dr. Schwartz'ın kekemelik sebebi ve tiaminin ses tellerini daha iyi koordine etmek için beyindeki bazal ganglionlara yardım etmesine nasıl yardımcı olabileceği konusundaki son düşüncesi için BU POST'u okuyun  .

İlaçlar, ilaçlar, takviyeler vb. Yoluyla kekemelik tedavisi uzun ve karmaşık bir geçmişe sahiptir. Kekemede - Pagoclon'un en sonuncusu olduğu - ve bugüne kadarki sonuçlar genellikle hayal kırıklığı yarattı, birçok kekemci olumsuz yan etkilerden şikayetçi oldu. Ancak diğerleri bir dereceye kadar fayda sağlamıştır. Bu nasıl açıklanabilir?

Bu şekilde elde edilen faydalar, geçici olarak azaltılmış stres seviyelerinin sonuçları olabilir. Örneğin, grip veya soğuk algınlığından muzdarip bazı ağrı kesiciler ve grip ilaçlarının, biraz uyuşuk ve uyuşuk hissettirirken konuşmalarımı geliştirdiğini sık sık anladım. Merkezi sinir sistemini ve korkulan kelimeleri taradığımız “zihinsel tarayıcı” yı uyuştururlar. Ayrıca genel gerginlik seviyelerini azaltabilir ve ayrıca ve daha spesifik olarak vokal kord gerilimini azaltabilir. Alkol de benzer bir etkiye sahip olabilir. Ne yazık ki, bazı kekemeler çeşitli yasadışı kullanıyorve sağlıksız ilaçları konuşmalarını geliştirme çabası içinde. Gerçekten olan şey, bu ilaçların bazılarının sadece stres düzeylerini azaltma etkisine sahip olmasıdır. Zararlı ilaçlardan uzak durmak çok daha iyidir ve gerginlik seviyelerini azaltarak, tam olarak aynı etkiyi sağlayan reçetesiz satılan takviyeleri almalısınız.     

Geçmişte stresi azaltan takviyeler aldım ve kekemelikten kurtulmada kesinlikle yardımcı oldular. Ancak bu günlerde, B Kompleksi başımı ağrıtıyor, bu yüzden hala magnezyum (yavaş salım) ve potasyum (yavaş salım) almama rağmen bunu durdurdum. Bunların kombinasyonu genellikle bir kas gevşetici olarak önerilmektedir ve onları çoğunlukla başka bir sorun yüzünden alıyorum - geceleri aldığım bacak kas krampları. Kas krampları için çok etkilidirler ve kanıtlamak zor olsa da akıcılığımı arttırıyor gibi görünmektedir. 

Stres azaltan takviyelerin birçok kekeme makinesi için, özellikle de yüksek stres seviyelerine sahip olanlar için çok faydalı olabileceğinden eminim. Akıcılık tekniğini kullanmanın yanı sıra onların vazgeçilmez olduğunu buldum . Akışkanlık tekniğinizi başarı ile uygulayabileceğiniz bir noktaya gerginlik seviyelerini düşürürler - stres düzeylerinin çok yüksek olması durumunda bu tekniklerin uygulanması zordur. Deneyin - kaybedecek bir şeyiniz yok!   Postscript - Bu blogdaki gayri resmi 2011 araştırmamın sonuçları: Soru şuydu: Günde 300 mg B1 vitamini (tiamin) akıcılığınızı arttırıyor mu? 57 kişi şöyle cevap verdi: "Dramatik gelişme!" - 6 kişi (% 10) "Biraz yardımcı oldu" - 8 kişi (% 14) "Hiç yardımcı olmadı" - 8 kişi (% 14)

"Henüz denemedim" - 29 kişi (% 50) 
"İşe yarayacağına inanma" - 6 kişi (% 10).   2011 sonunda olduğu gibi, ankete katılanların% 24'ü tiaminin onlara “çarpıcı biçimde” veya “bir şekilde” yardımcı olduğunu belirtti. Bu, Dr. Schwartz'ın bulgularında belirtilen% 30'dan fazla değil - anketim bilimsel olmaktan uzaktı. Buna rağmen, kekeleyen kişilerin akıcılıklarını arttırıp arttırmadığını görmek için tiamin kullanmayı denemeleri gerektiğini düşünmeleri gerekir. İkinci yazı, Ekim 2012:Bir okuyucu (Anonim - aşağıya bakın), yukarıdaki sonuçların işe yaramadığını ve denemeyen insanlar tarafından çarpıtıldığına dikkat çekti! Anonim elbette kesinlikle doğru.

Dramatik iyileştirme -% 27 Bir 
şekilde yardım -% 36 Yardım edilen tüm insanların toplanması halinde, bunun anlamı% 27’inde dramatik bir iyileşme yaşayan tiamin kullananların% 64’ünden daha azının bir fayda sağladığıdır. Ankete nispeten az insan katılmış olsa da, bu rakamlar etkileyici; Bununla birlikte, öneri ve plasebo etkisinin burada işte olabileceği ve bu tür anketlerin hiçbir şekilde bilimsel olmadığı akılda tutulmalıdır. % 27, Dr. Schwartz'ın% 30 rakamına çok yakın. En azından, kekeme yapan kişilerin, fayda sağlayıp sağlamadıklarını görmek için tiamini denemeleri gerektiğini belirtir. Bu potansiyel atılımın neden halka açıklanmadığını şaşırtıcı buluyorum. Üçüncü posta yazısı, Aralık 2012:

Schwartz bana şu ilgili e-postayı gönderdi: " Ben de az önce Tiamin ve ABD'deki en prestijli tıp dergimiz olan New England Tıp Dergisi'ne  kekemelikle ilgili bir rapor gönderdim . Çalışmanın bir parçası olarak Uzun süreli günlük kullanım açısından başarı bildiren bazı bireylerin  takibi:  Vitamin almaya devam ettikleri sürece akıcı kaldıkları anlaşılabilir, bildiğiniz gibi, bazı ulusal kuruluşlar  üst sınır bildirmemişlerdir. Ağız yoluyla alındığında tiamin için toksisite  ve bazı çalışmalar, örneğin Alzheimer'lerin tedavisi olarak,  günde 9 g (9000 mg) alan denekler olduğunu bildirmiştir. 


gözlemlenebilir yan etkisi olmayan bir yıl veya daha uzun. Bu nedenle, tiamin, genellikle güvenli olduğu bilinen vitaminlerden biridir  . Bununla birlikte,bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir , bu  nedenle önce bir doktora danışmanız en iyisidir  . İlginçtir ki, kan dolaşımındaki tiamin miktarının  belirli bir seviyeye yükselmeye devam ettiği ve daha sonra  artmadığı gösterilmiştir. Bu seviye, günde 1 200 mg alım ile çakışmaktadır  . Yani eğer birisi kontrol etmek için bir üst sınır olmadığını sormaya vardı  Tiamin akıcılık gelişmiş üretebilecek, ben 1 200 mg adresinden çıpa olacaktır  . Günde " Ve Dr Schwartz dan başka bir mesaj 22 Ocak 2013 tarih: Tiamin alırken belirtileri - 2 yıldan fazla. Takip iki haftada bir elephone tarafından yapıldı . Sonuçlar , tiamini almaya devam ettikleri sürece  semptomsuz kaldıklarını göstermektedir. Bu  sonuç bir tedavinin tanımına yaklaşıyor ve açıkça açıkça göstermektedir ki  , bu kişiler için en azından kekemelik bir tiamineksikliği bozukluğunu temsil etmektedir  . Ayrıca, iki yıllık bir süre boyunca günlük 300 mg tiamin alınması ile ilişkili herhangi bir yan etki görülmedi. Bu gözlemler bilimsel bir çalışma protokolü çerçevesinde yapılmamasına rağmen , yine de bu bulgu beni teşvik ediyor ve bu konuları takip etmeye devam edeceğim.
Güncelleme Ocak 2013:

Dr. Schwartz, 1951'de, çocuklara verilen 30 mg tiamin üzerinde benzer bir çalışmanın (Hale denemesi) ilginç sonuçlar verdiğini belirtti. Kekeme yapan insanlar, Hale denemesine ve önemli sonuçlarına tekrar baktıkları ve insanları bunun etkilerinden haberdar ettiği için Dr. Schwartz'a borçludur. Casa Futura sahibi tarafından. Bay Kehoe'nın akıcılığı tiamin-magnezyum rejiminden önemli ölçüde yararlanmıştır.   
Güncelleme 31 Ocak 2013: Tiamin hidroklorür önerilir. Kekeminiz için tiamin kullanırsanız, Dr. Martin Schwartz'a göre, tiamin hidroklorür önerilen tiamin türüdür.

Bu tür tiaminin güvenliği hakkında daha fazla bilgi için, Amerikan FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) ile ilgili aşağıdaki linke göz atın:  TIKLAYINIZ.  Dr. Schwartz, "Tiamin hidroklorürün magnezyum ile birleştirilmesi iyi bir fikirdir" diye ekliyor. “Üstün biyoyararlanımı nedeniyle magnezyum orotat'ı tercih ediyorum.1 A Consideration Of Thiamin Supplement in Prevention Of Stuttering In Preschool Children. Lester L. Hale, JSHD, Vol. 16: 327-333, 1951.
2 Useful suggestions can be found at: http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/Parent...ather.html
3 Thiamine deficiency can be caused by malnutrition, antacids, barbiturates, diuretics, a diet high in thiaminase-rich foods (raw freshwater fish, raw shellfish, ferns) and/or foods high in anti-thiamine factors (tea, coffee and carbonated beverages) tobacco and by grossly impaired nutritional status associated with chronic diseases, such as alcoholism, gastrointestinal diseases, HIV-AIDS, and persistent vomiting.
4 Stuttering Severity Instrument, 4th Edition, Glyndon D. Riley, © pro-ed, 2009, Austin, Texas

Martin F. Schwartz, Ph.D. is Executive Director of The National Center For Stuttering and Research Professor of Speech Pathology (retired), Department of Surgery, IRPS, New York University Medical School.


Tiamin: Bazı kekemelere yardımcı olmasının olası bir nedeni?

resim


Cevap daha karmaşık olabilir, kekemelik uzmanı Dr. Martin F. Schwartz'ı speküle eder ve beyindeki bazal ganglionları içerebilir. Schwartz, “Son araştırmalar, bazal gangliyaya, konuşma prodüksiyonu için gerekli dizilimin strese bağlı dağılımının yeri olarak işaret ediyor” diye açıklıyor Dr. Schwartz.“Stres birçok kaynaktan gelebilir ve psikolojik stresle sınırlı değildir. Bu, küçük çocuklarda gerçekleştiğinde, ses tellerinin ani bir hareketsizliği vardır. Bu,kekemelik başlamak için kullandığımız öğrenilmiş  davranışlar kademesini başlatır. Yetersiz asetilkolin?


“Bazı araştırmalar, kekemelik yapan insanların bazal ganglionlarında aşırı dopamin (bir nörotransmiter) olduğuna işaret ediyor. Bazı farmakolojik yaklaşımlar, dopamini azaltarak kekemeye yaklaşmaya çalıştı. Dopamin, bir başka nörotransmitere asetilkolinle uğraşan bir antagonist. sürekli dengeleme kanunu.


“Aşırı dopamin olmayabilir, ancak bunun yerine asetilkolin yetersizliği vardır. B1 Vitamini (tiamin) asetilkolin üretimi için gereklidir. B1 fazlalığı vererek, en azından teorik olarak üretimi artırabilirsiniz. asetilkolin ve dolayısıyla varsayılan dengesizliği giderir. Bu nedenle B1 işe yarayabilir. B1 bazal gangliyonların daha iyi çalışmasını sağlayabilir, böylece konuşma üretimi denilen karmaşık dengeleme eylemiyle başa çıkabilir "dedi. "Bu, elbette, sadece spekülasyon." Bir başka olasılık, bir başka nörotransmiter olan GABA'nın suçlu olmasıdır ve GABA'nın yetersiz kalması, vokal kordların gerildiği zaman bozulmasına neden olmasıdır. Bu konuda daha fazla bilgi için, Dr. Schwartz'ın ücretsiz çevrimiçi e-kitabı olan The Thiamin Protokolünü okuyun.
BU FAKTÖRLER TİAMİN SEVİYENİZİ AZALTIR


Tiaminin (B1 vitamini) kekemeliklerini azalttığını tespit edenler, bir uzman tarafından bana gönderilen ve vücuttaki tiamin seviyelerini azaltan faktörlerin bulunduğu aşağıdaki listeyle ilgilenebilirler. Eğer daha fazla tiaminin akıcılığınızı arttırdığını tespit ederseniz, mümkün olduğunda vücudunuzda tiaminin tükenmesini denemek ve kaçınmak mantıklıdır - elbette bu, bu faktörlerin sağlığın diğer yönleri üzerindeki olumlu etkilerine karşı tartılmalıdır. Tiamin / magnezyum ve bunların olası etkileri hakkında, varsa kekemelik üzerine daha fazla bilgi için bu SSS bölümünü okuyun  Sağlık Uyarısı: İlk önce doktorunuza danışmadan gıda takviyesi almayın.  Tiamin kullanımını olumsuz yönde etkileyebilecek ayrıntılı bir madde ve diğer faktörler listesi:

Tiamin eksikliği, fazla miktarda B1 vitamini vücut tarafından kullanıldığında ortaya çıkabilir. Buna şunlar neden olabilir:


  • Gebelik
  • Hipertiroidi
  • emzirme
  • Ateş - şiddetli enfeksiyon / sepsis
  • Artan fiziksel egzersiz; ve
  • Refeeding sendromu ( ciddi düzeyde yetersiz beslenen hastalara beslenme desteği verildiğinde meydana gelen metabolik bir komplikasyon ).Yetersiz tiamin alımı, esas olarak aşağıdakilerden oluşan diyetler yoluyla da gerçekleşebilir:


  • Bazı çiğ tatlı su balıkları, çiğ kabuklu deniz hayvanları ve eğrelti otları dahil, yüksek seviyede tiaminaz içeren (tiamini bozan) besinler. Pirinç alırken, beyaz pirinç öğütüldüğü için kahverengi pirinci almaya çalışın; bu, pirinçteki tiaminin çoğunun çıkarıldığı anlamına gelir.
  • Kahve, çay ve tembul fındık gibi anti-tiamin faktörleri yüksek olan maddeler (sadece kahve ve çaydaki tiamini etkileyen kafein değildir - bu ürünlerdeki tanenler aynı zamanda tiamine karşı da çalışırlar. rooibos çayı gibi bitkisel çayları tercih edin.) 
  • İşlenmiş gıdalara koruyucu olarak sülfitler eklenir. Sülfitler tiamini tahrip eder.
  • Basit karbonhidratları yüksek olan yiyecekler (şekerler, kekler, şuruplar, şeker, gazlı içecekler ve diğerleri).

Alkol tüketimi, tiamin asimilasyonunu bloke eder ve ayrıca ince bağırsaklara zarar verir ve tiamini emme kabiliyetini azaltır. Sigara içmenin tiamin üzerinde de olumsuz etkisi vardır.

Bazı ilaçlar B1 vitaminini tüketebilir. Bunlar şunları içerir:

Asit blokerleri:  c imetidin (Tagamet), esomeprazol (Nexium), famotidin (Pepcid ve Pepcid Complete), lansoprazol (Prevacid 24 saat), nizatidin (Axid), omeprazol (Prilosec OTC), pantoprazol (Proton) (Zantac'ın).


Antasitler: Alüminyum ve magnezyum hidroksit (Maalox, Mylanta), alüminyum karbonat jeli (Bazaljel), alüminyum hidroksit (Amphojel, AlternaGEL), kalsiyum karbonat (Rolaitler, Titralac, Tums, Digestif Rennie), magnezyum hidroksit (Phillips Magnesia Sütü) sodyum bikarbonat (Alka-Seltzer, kabartma tozu).


Antibiyotikler (sadece birkaçı burada listelenmiştir, fakat tümü B1 vitamini tüketmektedir):

Aminoglikozitler, amoksisilin (Amoksil), azitromisin (Z-pak), sefdinir (Omnicef), sefaleksin (Keflex), siprofloksasin (Biaxin), doksisiklin (Doryx), eritromisin (EES), levofilinokin (Minosin (Minosin (Minosin (EIN)) kinokin) (Pen VK), sülfametoksazol ve trimetoprim (Bactrim, Septra) ve tetrasiklin (Sumisin).


Antikonvülsanlar: fenitoin (Dilantin) - ilaçtan en az 4 saat uzakta boşluk takviyesi; zonisamid (Zonegran).


Antiviraller: delavirdin (Tanımlayıcı), lamivudin (Epivir), nevirapin (Viramune), foskarnet (Foscavir), zidovudin, AZT (Retrovir), zidovdin ve lamivudin (Combivir).


Meme kanseri için aromataz inhibitörleri: anastrozol (Arimidex).


Kardiyak glikozit: digoksin (Lanoxin, Lanoxicaps ve  Digitek).


Kan basıncı ilaçları:  b umetanid (Bumex), etakrinik asit (Edecrin), furosemid (Lasix), torsemid (Demadrex), indapamid (Lozol), hidroklorotiyazid veya HCTZ (Hyrodiuril). HCTZ veya hidroklorotiyazid (düzinelerce ilaç ihtiva eden) içeren herhangi bir kombinasyon ilacı, klorotiazid (Diuril), klorthalidon (Hygroton), metiklotiyazid (Enduron) ve metolazon (Zaroksolin).


Diüretikler: diüretiklerin tümü olmasa da çoğu durumda, renal atılım yoluyla tiamin kaybı olabilir. Mannitol, asetazolamid, klorotiazid, amilorid ve loop diüretikler gibi diüretiklerin kullanımı ile görülmüştür. Tiamin kaybı, idrar akış hızındaki artışla ilişkilidir.


Bronkodilatörler: teofilin (Uniphyl, Theo-24 veya Theo-dur).


H ormon replasman tedavisi / oral kontraseptifler: estradiol (Estrace, Climara, Estraderm, Estep, Activella, Dişileştirme, Combipatch, Strogel, Menostar ve diğerleri), östrojen içeren ilaçlar (hormon replasman tedavisi ve doğum kontrolü), konjuge östrojenler Pempro) ve etinil östradiol (birçok doğum kontrol hapında bulunur).


Sulfonamidler: sulfa antibiyotikler, bazı diyabet ilaçları.


ERM'ler (meme kanseri için kullanılan seçici östrojen reseptörü modülatörleri): raloksifen (Evista), tamoksifen (Nolvadex) ve toremifen (Fareston).

KEKEMELIK IÇIN TIAMIN (B1 VITAMINI) VE MAGNEZYUM HAKKINDA SSS


Vitamin B1 ve magnezyum dahil herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzun onayını almanız çok önemlidir, çünkü aldığınız bazı sağlık koşulları veya ilaçlar yeni takviyeyle etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. İlaç veya tıbbi uzman veya konuşma terapisti / patologu olmadığımı ve sadece bu bilgiyi aktarabileceğimi unutmayın.
Tiamin hapları kekelemeyi azaltmada yardımcı olur mu?

İki çalışma  , tiaminin (B1 vitamini için başka bir isim) bazı insanlarda kekemeleri bazen çarpıcı biçimde azalttığını ortaya koydu. Bu etkinin nedeni, tiaminden kaynaklanan stres veya gerginlik seviyelerinin azalması olabilir - stres veya gerginliğin kekemeliği önemli ölçüde artırabileceği iyi bilinmektedir. Ya da tiamin, bir nörotransmitter eksikliğini giderebilir. Bunun  bir ilaç veya ilaç olmadığını unutmayın - bu bir besin takviyesidir. 

Günde 300 mg alan yetişkinlerin yaklaşık üçte biri daha fazla veya daha azına yarar sağlarken, diğerleri hiç yarar görmez.  Biraraya, Hatta birkaç kişi tiamin olduğunda kekemelik artışı olduğunu bildiriyor. Bu, söz konusu ürün markası içindeki bir katkı maddesine veya tiaminin kendisine alerjiye bağlı olabilir - bu durumda markaları değiştirmek ve başka bir marka tiamini denemek veya başka bir şekilde tiamini kesmek isteyebilirsiniz. 

Tiamin denemekle ilgileniyorsanız, bu yaklaşımın hala erken bir deneme aşamasında olduğunu unutmayın. Ancak, aşağıdaki yönergelere uymanız koşuluyla, riskler asgari düzeydedir ve en azından üç hafta boyunca bunu denemek ve birlikte tiaminden veya tiaminden yararlanıyor gibi görünen şanslılardan biri olup olmadığınızı görmek için kendinize borçlusunuz magnezyum ile. Kaybedecek çok şeyin olmadığı bir deney olarak görüyorsunuz, ancak sizin için işe yaramayabileceği için umutlarınızı erken kalkmayın.

B1 vitamini ve magnezyum dahil herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzun onayını almanız önemlidir; çünkü bazı sağlık koşulları veya aldığınız ilaçlar yeni takviyeyle etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. Test süresince bir tiyamin yanlısı diyet uygulanmalıdır - şu andaki diyetinizde anti-tiamin maddeleri - çay ve kahve (tanen ve kafein), şekerler ve tatlılar, çiğ balık ve diğer alkoller varsa, tiamin hapları almanın anlamı yok şeyler - bu vücudunuzdaki tiamin miktarını azaltır. Ayrıca, bazı hipertansiyon, antibiyotik ve antasit hapları gibi alabileceğiniz bazı ilaçların vücudunuzdaki tiamini azaltabileceğine dikkat edin -  bu listeyi okuyun

Tiamin seviyelerini etkileyebilecek faktörlerin sayısı. Açıkçası, sağlığınız bu tür ilaçlara bağlıysa, öncelik taşır ve atılmaması gerekir. 

Kekemelik yapan herkes için işe yarıyor mu?
Ne yazık ki değil. Tüm yetişkinlerin yaklaşık üçte biri, bir dereceye kadar fayda sağlıyor gibi görünmektedir. 1951 Hale çalışması, bazı çocukların da fayda sağlayabileceğini, dozajın yaş, kilo vb. İçin ayarlanması gerektiğini belirtti. Ancak, kadınlar herhangi bir denemenin konusu olmamasına rağmen, bazıları da yarar sağlayacak. Yararlı görünen her on kişiden yaklaşık üçünden başkaları, diğerleri, önemli olmasa da, onlara yardım ettiğini buluyor. Bazıları için akıcılıklarını etkilemez.

Bir yetişkin için ne kadar tiamin alınmalı?
Yetişkinler için (20 yaş ve üstü) Dr. Martin F. Schwartz, kahvaltıdan hemen sonra 100 mg, öğle yemeğinden hemen sonra 100 mg ve yemekten hemen sonra 100 mg dozlarında alınan, günde 300 mg tiamin hidroklorür (tiamin mononitrat değil) önerir. . Bu yüzden 100 mg'lık bir hap kabı almak önemlidir. 

Bununla birlikte, aynı zamanda, vücudunuzdaki tiamin seviyelerini nötralize eden maddeleri yiyip içerek tiamini kaybetmediğinizden emin olmalısınız. Bununla ilgili daha fazla bilgi için, "İki haftalık deneme süresi boyunca yapmam gereken ya da yapmamam gereken başka şeyler var mı?" Altındaki aşağıdaki yorumlara bakın. Günlük tiamin hidroklorürü bir kerede alabilir miyim? İşimden dolayı günde üç kez hap alamam.
Alımın gün boyunca yayılmasının nedeni, vücutta bir seferde sadece az miktarda tiamin hidroklorürün emilmesidir. Aynı anda 300 mg tiamin alırsanız çok az amaca hizmet eder ve çoğunu boşa harcarsınız. Bu hapları nereden alabilirim?Ülkeden ülkeye değişir. Birçok ülkede, eczaneler ve / veya sağlık dükkanları tarafından tezgahta satılmaktadır. Ülkenizde bulunmuyorsa, internet üzerinden sipariş verebilmelisiniz. Bir vitamin olduğu için, genellikle bir doktordan reçete almanız gerekmez. Bununla birlikte, günde 300 mg tiamin hidroklorür almaya başlamadan önce doktorunuzdan OK almalısınız, çünkü aldığınız bazı sağlık koşulları veya ilaçlar tiamin ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. Satın almak için doktor reçetesine ihtiyacım var mı?
Tiamin, genellikle reçetesiz satılan bir besin takviyesidir. Bu bir ilaç değildir ve bu nedenle genellikle doktor reçetesi gerekmez. Bununla birlikte, günde 300 mg tiamin hidroklorür almaya başlamadan önce doktorunuzdan OK almalısınız, çünkü aldığınız bazı sağlık koşulları veya ilaçlar tiamin ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. 


Bu hapları ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Önerilen test süresi iki haftadır (anekdot olarak bazıları etkinin daha sonra başladığı sonucuna varmıştır). İki hafta boyunca hapları dene. İki haftanın sonunda akıcılığınızda değişiklik olmazsa, doktorunuza danıştıktan sonra magnezyum (aşağıdaki magnezyum ile ilgili yorumlara bakınız) ekleyin. Tiamin ve magnezyum kombinasyonu hala konuşmanızı geliştirmiyorsa, maalesef bu rejimden yararlanan şanslı azınlıklardan biri olmadığınız sonucuna varabilirsiniz. 

Tiamin, magnezyum içeren veya içermeyen, akıcılığınızı değiştirir ve bunları almaya devam etmeye karar verirseniz, akıcılığınızı arttırmak için, bunları ömrünüz boyunca almak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Anekdotal olarak, bazı insanlar tiamin etkisinin, alındıktan sonra sadece birkaç saat sürdüğünü, ardından akıcılıklarının tekrar tiamin alıncaya kadar kötüleştiğini söyledi. 

Tiamin kendi başına akıcılığınızı arttırırsa (yani herhangi bir magnezyum olmadan) ve uzun süre tiamin almaya devam etmeye karar verirseniz, magnezyum eksikliğini önlemek için magnezyum eklemeniz gerekir. Bunun nedeni, tiaminin yüksek seviyelerinin, tiamini kullanılabilir formuna dönüştürmek için artan miktarda magnezyum gerektirmesidir. Vücutta bunu yapmak için yeterli magnezyum yoksa, vücut vücudun diğer bölümlerinden magnezyum çekecektir. Bu arzu edilmez.


Tiamin hidroklorür haplarını almanın riskleri var  mı? 

Tiamin, B1 vitamini için başka bir isimdir. Bir ilaç ya da ilaç değildir; Bu bir vitamin takviyesidir. Doğal B1 vitamini normal sağlıklı bir diyetin bir parçasıdır ve çeşitli gıdalarda bulunur. Aşırı vitamin B1 idrarla atılır ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi Tiamin HCL hatta büyük aşırı dozlar sağlığa zararlı olmadığını. Yine de, günde 300 mg tiamin hidroklorür veya bu konuda herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışmalısınız, çünkü alabileceğiniz bazı sağlık koşulları veya ilaçlar takviye ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir.

1998'de ABD'deki Ohio Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, genellikle birçok kanser hastasının üzerinde olan B1 vitamininin, kanser tedavisi gören insanlar için dikkatli bir şekilde düzenlenmesi gerektiği konusunda uyardılar.çok fazla tiamin aslında tümörler büyümesine yardımcı olabilirdi. ABD'de hükümetin tavsiye ettiği günlük tiamin kullanımı erkekler için sadece 1,4 mg iken, kadınlar için 1,0 mg kadar azdır ve bu miktarlara normal bir Batılı diyetle kolayca ulaşılabilir. 300 mg bu öneriyi büyük ölçüde aşıyor, bu nedenle doktorunuza danışarak ek tiamin hapları almanın potansiyel riskleri ile potansiyel faydaları dengelemenizin bir nedeni budur.

Herkesin takviye veya ilaçlara aynı şekilde yanıt vermediğini unutmayın. Tiamin haplarının sizin için olumsuz yan etkilere neden olduğunu tespit ederseniz, dozu azaltın veya hapları derhal durdurun - "Hangi yan etkiler mümkün?" Bölümüne bakın. bu yazı daha aşağıya. Paradoksal olarak, B1'i alırken kekikliği artmış, B1'e veya bu özel tiamin markası içindeki katkı maddelerine bağlı olarak stresi artmış stres ve daha fazla kekemelikle sonuçlanan bazı anekdotlar bildirilmiştir. Bu kişiler, markaları değiştirmeye ya da dozu azaltmaya karar vermeli ya da tiamin almayı bırakmalıdır. 


Dükkanlarda çeşitli tiamin formları mevcut. Ne tür tiamin önerilir?

Martin Schwartz, suda çözünür olan tiamin hidroklorürü (HCL) önerir, böylece vücudun idrar yoluyla fazla tiaminden kurtulabilmesini sağlar. Yağda çözünebilir olduğu için tiamin mononitrat önermez, bunun sonucu olarak uzun vadede vücutta birikebilir ve aşırı doza neden olabilir.

Kekemelik için magnezyum almalı mıyım, ve ne kadar?
İlk önce iki hafta boyunca tiamin HCL'yi kendi kendine deneyin. Bu, akıcılığınız için bir şey yapmazsa, günde 400 mg ekleyin (bir yetişkin ise; çocuklar için bu, BDA - Tiamin ile birlikte alınan magnezyum glisinatın günlük yaşına, ağırlığına ve cinsiyetine uygun olan Tavsiye Edilen Günlük Ödeneği) yemekler ve iki hafta daha deneyin. Hala bir değişiklik yoksa, maalesef bu rejimin sizin için işe yaramadığını ve testi durdurabileceğinizi (ve kendinize biraz para kazandıracağınızı) güvenle yapabilirsiniz.

Magnezyumlu veya magnezyum içermeyen tiaminin konuşmanızı geliştirdiğini tespit ederseniz, takviye (ler) ile devam edip etmeyeceğinize karar vermeniz gerekecektir. Tiaminin sizin için magnezyum olmadan iyi çalıştığını tespit ederseniz ve tiamini uzun süreli almaya karar verirseniz, magnezyum eksikliğini önlemek için yine de magnezyum ile takviye etmeniz gerekecektir. Bunun nedeni, tiaminin yüksek seviyelerinin, tiamini kullanılabilir formuna dönüştürmek için artan miktarda magnezyum gerektirmesidir. Bu artan magnezyum talebi, tiaminin varlığının artmasıyla ortaya çıktı, ancak yeterli magnezyum olmadığında, vücudun diğer bölgelerinden magnezyum çekilmesine neden oldu. Bu arzu edilmeyecektir, bu nedenle magnezyum alımınız da arttırılmalıdır.

Magnezyumun tiamine eklenmesinden sonra akıcılıkta bir miktar iyileşme görürseniz, Dr. Schwartz, tiamin dozunu günde 600 mg'a çıkarmayı deneyebileceğinizi söylüyor (kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinden sonra 200 mg alımına yayılır). Başka bir deyişle, magnezyum ile birlikte günlük en fazla 600 mg tiamin alacaksınız. Bu adımları atarken doktorunuzu resimde tutun.


Magnezyum neden gerekli?

Tiamin ile ilgili problem, vücut tarafından kolayca emilmemesidir; bir anda sadece küçük miktarlarda emilir. Bununla birlikte, magnezyum, bu emme işlemine yardımcı olur. 

Magnezyum takviyeleri aldığınız bazı sağlık koşullarını veya ilaçları engelleyebileceğinden, doktorunuzun magnezyum almak için yeşil ışık alması gerektiğini unutmayın. Örneğin, böbrek yetmezliği olan insanlar magnezyum takviyesi almamalıdır. Ayrıca magnezyumun olası yan etkileri hakkında aşağıdaki paragrafı daha da okuyabilirsiniz. 

Uzun süreli tiamin kullanımı ayrıca ilave magnezyum alımını gerektirir. Dr Schwartz şöyle açıklıyor:
“Bir kişi kekemeliklerine hitap etmek için sadece tiamin kullanıyorsa, birkaç ay sonra önemli oranlarda bir magnezyum eksikliğinin ortaya çıkma olasılığı belirgindir. Artan tiiamin seviyeleri, tiamini kullanılabilir şekline dönüştürmek için artan miktarda magnezyum gerektirir. Tiaminin varlığının artmasıyla ortaya çıkan, ancak yeterli magnezyumun bulunmadığı durumlarda magnezyum, vücudun vücudun diğer bölümlerinden magnezyum almasına neden olur, bu arzu edilmez.Bu yüzden bunu önlemek için her zaman 300 mg kullanan bir kişinin önerebileceğini söyleyebilirim. günlük tiamin ayrıca magnezyum için her zaman BKİ (önerilen günlük ödenek) 'i alır - tıpkı bir önlem olarak. "

Devamı:

http://stuttersense.blogspot.com/2013/08...1-and.html


DR. MARTIN F. SCHWARTZ kimdir?

Ulusal Kekemelik Merkezi İcra Direktörü Dr. Martin F. Schwartz, on yıllara yayılmış bir kariyere sahip dünyanın dört bir yanında 14 binden fazla kekemeyi tedavi eden bir konuşma patoloğu. Yol boyunca kekemelikle ilgili birkaç kitap yazdı - yedi dile çevrilmiş kitaplar ve ayrıca üç kez, farklı zamanlarda ve farklı ülkelerde kendisiyle ilgili kitaplar yazdı. Yüzlerce konuşma terapistini eğitti, birkaç büyük üniversitede akademik randevular düzenledi, kekemelik yapanları tedavi etmek, dünyanın her yerinde ders veren ve otuz üç yaşında tam bir profesör olan birçok eyalette lisans aldı.
Konuşma patolojisine ek olarak, bir Konuşma Bilimcisi (Doktora) olarak eğitim gördü, büyük üniversitelerde birkaç konuşma araştırma laboratuvarı yönetti ve birkaç yıl boyunca eşzamanlı olarak her ikisinin editör kadrosunda iki kişiden sadece biriydi. Konuşma ve İşitme Bozuklukları Dergisi ve Konuşma ve İşitme Araştırmaları Dergisi, mesleğin iki büyük dergisi.

Translate ile çevirilmiştir.

Bu konuyu yazdır

  Kaygı Bozukluğu Danışmanlığı
Yazar: ayhannn - 15/05/2019, 12:17 - Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler - Yorum Yok

Merhaba,
Çok iyi bildiğimiz gibi, kekeme bireylerde bazı eylemler için kaygı durumu normalden yüksek düzeydedir. Aslında prensip olarak kaygının artması, kekemeliğimizi de tetikler ve içinden çıkılamayan bir kısır döngüye girmiş oluruz. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak, bilgilerimi ve deneyimlerimi kullanarak ilk etapta 5 kekeme bireye kaygı danışmanlığı programı vereceğim. Testi 5 kişiyle tamamladıktan sonra, talebe ve ispatlanmış programın içeriğine göre düzenli alımlara devam edeceğim. Bu program dahilinde; Kekeme arkadaşlarımla haftada 2-4 gün arası görüşmeleri bizzat kekeme bir birey olarak yapacağım ve onların içinden birisi olarak geliştirdiğim en faydalı yöntemlerle düzenli olarak en az 3 ay görüşmelere devam edeceğiz ve bu süreç tamamlandığında artık kekeme bireylerin kurumsal şirketlere gidip danışmanlık görüşmeleri bile yapabileceklerine hep beraber şahit olacağız. Bizlerin tahta gibi kalın inançlarımızın değiştirilmesi, yıkılması kolay olmuyor. Ancak, bir kere onu deldiğinizde, aslında bir şeylerin değişebildiğini hissediyorsunuz. Bu danışmanlık süreci boyunca kekeme bireylerin konuşma stilleriyle değil, kişisel gelişim ve psikolojik tarafıyla ilgileneceğim. Bir kekeme olarak ben tek başıma kaldığımda hiçbir takılma yaşamadan konuşabiliyorsam, odaya giren kişi hakkındaki gerçek olmayan düşüncelerimde problem olduğunu düşünüyorum.
Bu danışmanlık süreci boyunca, edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri de burada paylaşıyor olacağız.
İlgilenen arkadaşlarım özelden bana mesaj atabilirler. Talepleri topladıktan sonra, başlıyoruz.

Bu konuyu yazdır

  Uzun Süreli Konuşma Yöntemi
Yazar: kyaman - 14/05/2019, 18:45 - Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler - Yorum Yok

Uzun Süreli Konuşma - Kekemelik Tedavisi Altın Standardı


Bu yazı Stuttering Jack isimli blog sahibi tarafından yazılan ve uyguladığı bir yöntemdir.


Kekemeliğin fiziksel belirtilerini tedavi etmek için bir çok ana yaklaşım vardır, ancak geliştirilen en etkili yaklaşımlardan biri genellikle Uzun Süreli Konuşma yöntemi olarak bilinir .

Düzgün Konuşma olarak da bilinen Uzun Süreli Konuşma yöntemi, bugünlerde dünya çapında çeşitli şekillerde öğretilen akıcı şekillendirici tedavi programlarının temelini oluşturur. Adı, bu yöntemi kullanırken, ilk olarak kekeleyen kişilere hecelerine ayrılmış sözcükler söylemesi öğretilmesinden ve bu hecelerin söylenişinin, aşağıda bahsedeceğim bazı nedenlerden dolayı, farklı derecelerde “uzamış” olduğu gerçeğinden geliyor. .Uzun Süreli Konuşmanın öğrenilmesi nispeten kolaydır, ancak çoğu kekemelik tedavisi yönteminde olduğu gibi, bireyin klinik ortamda kullanımında sağlam bir topraklaması olmadıkça dış dünyaya aktarılması zor olabilir. Yöntemi kekeleyen kişilere öğretmekten sorumlu olan uygulayıcı, müşterinin hileli konuşma biçimini, müşterinin daha bilinçli olduğu yerde daha yumuşak ve kontrollü bir konuşma biçimiyle değiştirmeyi amaçlar.Konuşma sürecinin tüm yönleriyle. Bu nedenle, tekniğin en iyi ve en etkili biçimde yoğun bir kursta öğretildiği ve en etkili kursların en az 3 hafta sürdüğü gösterilmiştir. Psikolojide iyi bilinen bir anlayıştır, bir alışkanlığı değiştirmek 21 gün sürer ve kekemelik bir alışkanlıktan öte olsa da, bu anlayış kekemelik davranışının bir davranış temelli fenomen olarak etkili bir şekilde ele alınmasında kaybedilmez.
Uzun Süreli Konuşma yönteminin öğretilmesine yönelik yaklaşımlar klinikten kliniğe değişebilir, ancak en etkili biçim, çok iyi eğitilmiş bir psikoloğa veya konuşma patologuna sahip olmak, kekemelikten fazla yetişkin olmayan bir grupla çalışmaktır. Grup bir masanın etrafında oturur ve yeni bir şekilde konuşurken, Uzamış Konuşmanın çeşitli yönlerini mükemmel bir şekilde ve ayarlanan konuşma oranında sürekli ve etkili bir şekilde kullandıklarından emin olmak için klinisyen tarafından sürekli izlenir ve gözlemlenir. çeşitli konuşma oturumları. Yoğunluğun ilk haftası Uzun Süreli Konuşmayı kullanmayı öğrenme süreciyle ve aynı zamanda izlemenin oldukça farkında olmakkonuşma olarak süreç gerçekleşiyor. İlk haftanın ilk aşamasında, müşteriye kelimeleri hecelere ayırması öğretilir ve bu heceler, başlangıçta abartılı uzatmalar ile okunur. Bu uzama oranı, müşteri kabul edilebilir bir normal hız veya hızda ne olacağını söyleyene kadar hafta boyunca kademeli olarak artar. Tipik olarak, bu günlük oturumlar, ilk haftada, 10 - 12 saat uzunluğundadır. Yoğunluğun ikinci ve üçüncü haftası, kepçeleri çeken kişinin klinikte öğrendiği becerileri “klinik dışı” ortamına aktarmaya başlaması için kullanılır. İkinci hafta konuşmada “ödevler”, yabancılarla konuşmak, telefon kullanmak vb. Gibi, klinik tarafından belirlenen standart ödevlerdir. üçüncü haftada ise günlük yaşamda belli zorluklar yaşadıkları göz önünde bulundurularak atamalar yapılmaktadır. örneğin iş, ev, eğitim ortamı vb. Eğer kurs tecrübeli bir profesyonel tarafından doğru bir şekilde yapılmışsa, sonuçta tüm bireyler kurs sonunda tüm “klinik dışı” durumlarda akıcı konuşabilirler. bununla birlikte, ne yazık ki bu, uzun süreli bir konuşma yapmak için yoğunlaşmayı amaçlayan tüm kliniklerin sonucu değildir.

İşlemden hemen sonra tedavi, uzun süredir devam eden Uzun Süreli Konuşma yoğunluğundan kaynaklanırken, öğrenilen her beceri gibi, yeni konuşma ve ilişkili konuşma izleme yönteminin sürekli kullanılması gerekir. Bu, çoğu insan için, dış dünyadaki baskı ile karşı karşıya kaldıklarında, Uzun Süreli Konuşma yöntemini oluşturan tüm becerilere daha az odaklanarak, daha hızlı ve kendiliğinden konuşma yapmak için çok zorlu bir görev olabilir. Bu nedenle, yoğun kurs sırasında elde edilen akıcılık seviyesinin korunmasındaki başarı, uzun süreli Konuşma kullanımından kazanılan akıcılığı mükemmelleştirmek için çalışan diğerlerinin de üye olduğu kekemelik destek grubuna katılmakla en iyi şekilde sağlanır.
Öyleyse kekemeliğin kontrolünde Uzun Süreli Konuşma yöntemini oluşturan “beceriler” nelerdir? Temel olarak bu yöntemin 9 kısmı vardır:
1) Ön-seslendirme nefes nefese. 
2) Nazik başlangıçlar. 
3) Sürekli seslendirme. 
4) Dil ve dudak hareketlerinin kontrolü. 
5) Hecelerin uzaması. 
6) Düzenli kontrollü duraklatma. 
7) İlginç tonlama. 
8) İyi göz teması. 
9) Yavaş kontrollü solunum.


1) Ön-seslendirme nefes nefese. 
Basit bir ifadeyle, kekemelik, boğazda bulunan vokal akorlarının veya vokal kıvrımlarının kilitlenmesinden kaynaklanır. Bu kıvrımlar kapandığında, konuşma oluşturmak için hava dışarı akamaz. Kekemelik gerçekleştiğinde, bu kıvrımlar kapanır. Aynı zamanda konuşma başlatmak üzere olduğunda bu kıvrımların kapalı olarak kilitlenmesi sık görülen bir durumdur. Ayrıca, kişi konuşmaya başladığında, biri nefes almak yerine nefes alırken bir problem ortaya çıkabilir. Konuşmak için önce ses kıvrımlarının açık olduğundan emin olmak için nefesin dışarı akması ve ardından konuşma sırasında onları açık ve titreşimli tutmak gerekir. Kişi konuşurken nefesin akmaya devam etmesi gerekiyor.

2) Nazik başlangıçlar. 
Nefes dışarı akarken, birey sesi seslendirmeye başlamalıdır, ancak yumuşak bir başlangıçla, sesli ve sesli bir konuşmadan sesli konuşmaya yavaş ve dereceli bir geçiş vardır. Konuşma konuşmasının başlangıcı yavaş ve yumuşak değilse, artikülatörlerin kilitlenmesi mümkündür. Tüm cümlenin ya da cümle başlangıçlarının başlangıcı yumuşak bir başlangıçsa, bireye yardımcı olacaktır. Aracın düzensiz ve sarsıntılı bir başlangıç olmadan hareket etmeye başlaması için debriyajın yavaşça serbest bırakılması gereken manuel bir motorlu taşıtın hareketini başlatmaya benzer.

3) Sürekli seslendirme.
Nefes dışarı akarken ve vokal kıvrımlar titreştiğinde ve konuşma artikülatörleri (dil ve dudaklar) kullanılarak konuşma oluşturulurken, altta yatan vokalizasyonun sürekli olması şarttır. Sürekli olarak, konuşmanın başladığı andaki cümlenin veya ifadenin bitiminden itibaren sesin devamlılığında bir kopukluk olmadığını kastediyorum. Sürekli vokalizasyon, vokal kıvrımları titreyen sürekli nefes alma ile sağlanır. Sadece 5 saniye boyunca “aaaahhhhhhhhh” diyerek sürekli vokalizasyon yaşayabilirsiniz. Kesintisiz sürekli bir sestir. Bir cümle ya da cümleyi söylerken sürekli vokalizasyon önemlidir, çünkü ses durduğunda, tınlayan bir kişinin vokal kıvrımları tekrar kapalı olarak kilitlenip bir konuşma bloğu oluşturabilir. Yoğun sırasında,

4) Dil ve dudak hareketlerinin kontrolü.
Takılan bir kişi bir konuşma bloğuna sahipse, genellikle ses kıvrımlarının kapanması ve kilitlenmesi, t, d, n ve Sesler Benzer şekilde, vokal kıvrımların kapanması ve kilitlenmesi, b, m ve p sesleri yaparken dudakları sert bir şekilde iterek, kaldıraç yoluyla kolaylaştırılır veya verilir. Yukarıda bahsedildiği gibi, konuşma sırasında nefesin akmaya devam etmesi zorunludur ve eğer kakan kişi, dili ağzı tepesine temas etmeyecek şekilde kontrol edebiliyorsa, bu kolaylaştırılabilir. konuşma ve benzer şekilde dudakların hareketini kontrol etme, böylece normalde böyle bir dokunuş gerektiren sesler yapıldığında konuşma sırasında aslında dokunmazlar.

5) Hecelerin uzaması.
Adından da anlaşılacağı gibi, kekemeliği kontrol etmek için Uzatılmış Konuşma tekniğinin adı verilir, çünkü sözcükleri oluşturan hecelere söylendiklerinde uzar. Heceler çeşitli nedenlerle uzar. İlk olarak, bu kekemelik tedavisi yöntemi öğrenilirken heceler uzatılır, böylece konuşma sunumu yavaşlatılır, böylece yöntemin çeşitli yönleri öğrenilebilir ve ustalaştırılabilir. İkincisi, uzayan hecelere odaklanma süreci, beyindeki konuşma sırasında, dinleyiciden veya izleyiciden uzakta ve konuşmakta kullanılan süreçler hakkında farkındalık kazanmalarını sağlar. Son olarak, kekemelik anıyla karşılaşıldığında hecelerin uzatılmasının, kelimeleri daha akıcı bir şekilde ortaya çıkarmada yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

6) Düzenli kontrollü duraklatma.
Nefes kontrolü, kekeme yapan, kekemeliği kontrol edebilme ve serbest akışlı kekemeliksiz konuşma yapabilme için çok önemlidir. Sızan bir kişi bir cümle veya cümle söylemeye başladığında ve söylemek istediği şey akıcı bir şekilde ortaya çıkıyorsa, kişinin başka bir nefes almayı duraklatmadan mümkün olduğunca uzun konuşmaya devam etme eğilimi vardır. . Bu davranışın mantıklı bir nedeni tartışılabilir olsa da, bu tür davranışlar hızlı bir şekilde disfluent konuşmaya yol açabilir. Bunun nedeni, bireyin sonunda nefes kesmesi ve nefes nefesi hissi, koştu nefes alıp verme gibi kekemelik davranışını tetikleyebilmesidir. Püsküren kişinin nefes süresinden daha kısa değil, daha kısa konuşması ve tercihen sürekli bir nefes alma, konuşma ve duraklatma ritmiyle konuşmayı hedeflemesi önerilir.

7) İlginç tonlama. 
Takılıp kalmış bir kişi hecelerin uzamasıyla birlikte sürekli vokalizasyon kullanıyorsa, kişinin biraz monoton ve robotik bir ses türü geliştirmesi için başlangıç eğilimi vardır. Bu, sınırlı bir tonlama ya da ses melodisi üzerinde yapılan temel seslendirmeden kaynaklanmaktadır. Prolonged Speech'i öğrenmeyi öğrenen kişinin, seslendirmenin tonlamasını, konuşma sunumunun herhangi bir düzeyde monotonluğunu ortadan kaldıracak ve mümkün olduğunca “normal” sesleri çıkaracak şekilde değiştirmeyi öğrenmesi zorunludur.

8) İyi göz teması. 
Konuştuğu kişiyle iyi göz teması, herkesin sahip olması için iyi bir özelliktir ve tınlayanlara göre daha fazla değildir. Kekemelik yapan insanlar genellikle kekemelik halindeyken dinleyiciden uzaklaşma eğilimindedir. Bu, hem dinleyici hem de kekeme yapan kişi için zorlaştırır. Takılan kişi uzak göründüğünde, dinleyicinin utanma eğilimi vardır ve aynı zamanda uzak durmak isterken, takan kişi konuşma durumundaki gücünü ve güvenini kaybetme eğilimindedir.

9) Yavaş kontrollü solunum.
Bir cümle veya cümle söylendiğinde ve vokalizasyon geçici olarak durduğunda, ciğerlerde kalan tüm havanın serbest bırakılmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada, yeni konuşma döngüsünün başlamasına hazırlanmak üzere, bir sonraki ifade veya cümlenin söylenmesi için akciğerlere hava soluma zamanı geldi. Bazı kekemelik kontrol teknikleri hızlı ve tam bir nefesin alınması gerektiğini öğretirken, bu yöntemde nefesin yavaş ve kontrollü olması ve ideal olarak duraklatmayı ve bir sonraki cümlenin veya cümlenin oluşturulmasını kolaylaştıran 1-2 saniye sürmesi gerekir. . Nefesi acele etmiyoruz. Nefesin tepesinde, yukarıda birinci maddede bahsedildiği gibi konuşmaya başlamıyoruz. Tüm döngüye tekrar başlamalıyız; bu, vokalizasyon yeniden başlamadan önce vokal kıvrımları açmak için az miktarda hava solumakla başlamaktır.

Uzun Süreli Konuşma yönteminin uzman bir üssü konuşurken, bu kekemelik kontrol yöntemini kullanarak, çoğu “normal” konuşmacının konuşacağından daha akıcı bir şekilde konuşuyor olacaktı ve ortalama bir dinleyici, herhangi bir dilde konuştuğunu tespit edemezdi. mükemmel akıcı bir normal konuşmacıdan başka bir yol.
Uzun Süreli Konuşma'nın tüm durumlarda etkili olması için, sürekli olarak kullanılması gerekir; çünkü bu durum, çıkmaktan ziyade kekemelik davranışına girmeyi durdurmak için kullanılan bir tekniktir. Bu herkes için değildir ve toplam akıcılığı sağlamak için yüksek motivasyona sahip olan şiddetli ve kronik kekemeler dışındaki çoğu insanın, spontan konuşmayı bırakması ve sürekli çaba göstermesi ve bunun için gerekli olan farkındalığı koyması pek mümkün değildir. her durumda kekemelik kontrol etmek için bu yöntem. Bununla birlikte, kronik kekemeyi tedavi etmek için mevcut en iyi yöntem ve akıcı konuşma arayışının tartışılmaz olmadığı motivasyonun yüksek olduğunu söyledi.Translate ile çevirildiğinden bazı kelimeler-cümleler anlamsız olabilir ama siz tahmin edebilirsiniz

Bu konuyu yazdır

  Ulusal Kekemelik Farkındalık Haftası - Bildiri(1988)
Yazar: kyaman - 12/05/2019, 19:39 - Forum: Kamuoyu ve farkındalık çalışmaları - Yorum Yok

40.  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı:  1981 - 1989

Bildiri 5795 - Ulusal Kekemelik Farkındalık Haftası, 1988Düşünceleri konuşma yoluyla iletme konusundaki benzersiz insan yeteneği, fikirlerimizi olabildiğince çabuk, az bilinçli bir çaba ile paylaşmamızı sağlar. Ancak kekeme yapan üç milyondan fazla Amerikalı için konuşma mücadele ile ilişkilidir. Seslerin, uzun süreli sesli harflerin ve sözlü blokların hızlı ateş tekrarı, konuşmanın düzgün ve kolay akışını bozar ve kendiliğinden fikir ve duygu alışverişini sınırlar. Kekemelerin çoğu, zararlı duygusal strese yol açabilecek hayal kırıklığı ve utançtan muzdariptir.
Kekemelik kalıtımsal olma eğilimindedir ve dişilerden dört kat daha fazla erkek insanı etkiler. Çocuklar genellikle yetişkinliğe ulaşmadan önce kekemelikten daha fazla büyürler. Bozukluk yetişkinlerde devam ettiğinde veya başladığında, kronik olarak kabul edilir ve kontrol edilmesi çok zordur.
Kekemeliğe neden olan şey henüz bilinmemektedir, ancak araştırma ipuçları sunmaktadır. Normal konuşmada, beyin ve ses sisteminin 100'den fazla kasları akıcı sesler üretmek için birlikte çalışır. Larinks içinde, bir kas seti vokal kıvrımları ayırmak için büzüşür ve kıvrımların kapanmasına izin veren kaslar ile yakın koordinasyon içinde çalışır. Bununla birlikte, tıngırdaklı konuşmada, bu kas kümeleri, ses kıvrımlarının normal hareketini önleyen düzgün bir şekilde koordine etmez.
Bu özel arızaya odaklanarak, Ulusal Nörolojik ve İletişimsel Bozukluklar ve İnme Enstitüsü'ndeki (NINCDS) bilim adamları, ciddi kronik yetişkin kekemeleri için umut verici, ancak henüz deneysel bir tedavi geliştirdiler. Larinks enjeksiyonları, kaslardan birini geçici olarak felce uğratır, karşıt kaslar arasındaki yıkıcı savaş sırasını kolaylaştırır ve böylece konuşmayı geliştirir.
NINCDS, federal hükümetin, kendi laboratuvarlarında araştırmalar yürütmesinin yanı sıra, ülke çapında projeleri finanse etmek için kekemelik, araştırma çabalarına öncülük ediyor. Özel gönüllü sağlık kuruluşları tarafından desteklenen araştırmalar, büyüyen bilgi havuzuna katkıda bulunmaktadır. Bu özel kuruluşlar ayrıca kekemeler ve ailelerine paha biçilmez danışmanlık ve diğer hizmetler sunmaktadır. Birlikte Federal ve özel gruplar, halkın yardım edebileceği basit yöntemlere dikkat çekiyor; Örneğin, birçok kekemci, dinleyiciler sabırlı ve destekleyici olduklarını bildiğinde konuşmalarını geliştirir.
Kamusal kekemelik bilincini arttırmak için, Kongre, 100-263 sayılı Kamu Hukuku ile 9 Mayıs - 15 Mayıs 1988 tarihini "Ulusal Kekemelik Farkındalık Haftası" olarak belirledi ve Cumhurbaşkanı’nın bu olay.

Şimdi, bu nedenle, ben Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan, 9 - 15 Mayıs 1988 tarihlerini Ulusal Kekemelik Farkındalık Haftası Haftası olarak ilan ediyorum ve bunu gözlemlemek için Amerika Birleşik Devletleri halkını ilan ediyorum. uygun tören ve etkinliklerle hafta.
Tanık olarak, burada elimi Nisan ayının onüçüncü günü, Rabbimiz'in bin dokuz yüz seksen sekiz ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsızlığının iki yüz ve on ikinci yılı olarak belirledim.
resim

Translate ile çevirildiğinden dolayı bazı kelimeler farklı anlamsız olabilir.

Bu konuyu yazdır

  Mcguire Türkiye 2019
Yazar: mesutkaplan - 10/05/2019, 09:47 - Forum: Terapi yöntemleri, deneyimler ve öneriler - Yorumlar (9)

Gruptaki arkadaşların istegi üzerine Mcguire kursuna ilk defa katılmış biri olarak nacizane görüşlerim..

Yıllardır kekemelik ile hayatı kısıtlanmış işinde diyalog kurmada zorlanan bir insan olarak çeşitli terapi yöntemlerini araştırmaya başladım,bir hekim olarak benim için en önemli şey bir defa terapinin gerçekçi olmasıydı çünkü kekemeliyin kesin çözümü olmadıgını ancak kontrol altına alınabildigi gerçegini en iyi bilenlerden biri olarak bu şekilde birçok terapi yöntemini araştırdım,3 yıl kadarda Mcguire programının türkiyede yapılmasını bekliyordum ve sonunda 1 mayıs istanbulda kurs yapılacagını duyunca türkiye sorumlusu Cem bey ile iletişime geçtim ve kursa 1 mayısda katılım için kayıt yaptım ,kurs istanbulun istiklal caddesi üzerinde bulunan Richmond otelde yapıldı .

4 günlük bir kurs idi, 1 mayıs işçi bayramı olması nedeniyle istiklal caddeside trafige kapalıydı ve kasımpaşadan yaklaşık 30 dk yürümekle istiklaldeki oteli bulmaya çalıştım,klasik kekeme mantıgı birilerine adres sormaktansa google map ile yada google maapda oteli gösterip bulmaya çalıştım,bu kurs sonrası sokaga çıkıp 100 lerce insana adres sormak ben kekemeyip diyecegim aklımın ucundan bile geçmezdi.. kursda ilk akşam bir tanışma faslı oldu kurs yetkilileri muhteşem ilgili ve alakalı insanlar hepsi bu sorunu yaşayan bizlerinde nasıl bir psikolojik durumda oldugunu çok iyi bilen insanlardı. 2 ci gün kekemelikle alakalı gerçek mantıklı sunumlar yapıp örnekleriyle emek ve çaba ile eloquent speaker denilen yani hatiplik seviyesinde bir konuşmacı olma yolunda neler yapılacagını tek tek anlatmaya başladılar,

Ögretilen fiziksel teknikler ve psikolojikler teknikleri uzun saatler pratik çalışmaları yapıldı, kekemeliyi kontrol etmenin gücü elimize verildi,yani ben artık istersem kekelerim mantıgı yerleşti zihnime ve kursun 3 cü günü ögretilen teknikleri günlük hayatta uygulamamız için önceden bu kursu almış arkadaşlarla sokak çalışmaları yapıp insanlarla ögrendigimiz tekniklerle konuşma korkumuzu yenmeye çalıştık ve kekeme oldugumuzu insanların gözünün içine baka baka söyledik,bunlar benim için hayatta yapamayacagım işlerdi ben ki kekemeliyi kendinden bile gizlemeye çalışan biri olarak yada gizledigini sanan biri olarak yıllarca bu psikolojik yük altında ezilmiştim.

Bu ögretilen teknikler ve çalışmalar coachların muhteşem destekleri ile istiklal caddesinde 100 den fazla insana adres sorup,kekemeliyimi itiraf edip ve tekniklerin ne kadar güzel uygulandıgınıda bizzat yaşayarak görmüş olduk 30 yıllık içimdeki korkuyu hafifletip, 4 günlük kurs süresinde bayagı rahatlamış bir şekilde meydan konuşması yaparak tamamladık, ve sokaktan geçen insanların önünde bagırarak artık konuşmamızı kontrollü oldugunu herkese haykırdık,bu duygular anlatılmaz kesinlikle,

Mcguire programının en sevdigim yönleri bu kursda egitimcilerinde eskiden kekemelik sorunu yaşamış olmaları ve özgüvenli diksiyonu çok güçlü konuşmacılar olmaları,psikolojik destek yönü ve dünya genelinde mcguire kursuna katılmış insanlarla istedigimiz zaman görüşebilme imkanımızın olması yani adamlar 4 günlük kurs yaptık git işine demiyor,kurs sonrası bile hergün coachlar’la görüşüp yaptıklarını anlatıyorsun bu destek agı gerçekten çok önemli,ben hergün bugün yaptıklarımı için coachlarımı arayıp görüşüyorum ve aklıma takılan veya merak ettim noktaları hemen soruyorum,hepsi içtenlikle cevaplanıyor ve ilgileniyorlar.

Mcguire kursu sonrası hayatımda neler degişti ?

İşte burda anlatacak çokşeyim var.Adres sormaya,biriyle tanışmaktan çekinmeye,biriyle konuşurken göz teması kuramayarak duvara bakan yada saga sola bakıp duran özgüvensiz biri gidip yerine bambaşka bir mesut gelmişti..
Kursun bittigi gün havalimanında gelen geçenlere sorular sormaya başladım,öyle hoşuma gidiyordu ki konuşma özgürlügünün tadına varmak,30 yıllık bir moladan sonra  gelen geçeni durdurup saati soran yada mekan sorarak bu kekelerim korkusunu yenmeye devam ettim,hayatımda ilk defa gerçek anlamda mutlu oldugumu hissetim,kaldıgım şehire gelince hemen hemen hergün 40 kişiyle konuşup telefon görüşmeleri yapip üstümdeki yılların getirmiş oldugu yük adeta kalkmış gibiydi .

Birkaç ay sonrası yada 1 yıl sonrası ne olur bilemem ama şuan için gerçek anlamda çok mutlu oldugumu hissediyorum,Hekim olarak çalıştıgım işyerinde hastalarıma daha detaylı bilgi verip onların sorunlarına daha fazla ilgi göstermek beni dahada mutlu etti,odamda bile telefonla görüşme yapmaya çekinirken kekelerim diye şimdi artık insanların gözünün içine baka baka telefonlarla görüşüyorum,google map dan adres bakmıyorum artık,arkadaşıma mesaj yazmanın yerine telefon edip konuşuyorum, hastalarım hocam sosyal yardımlaşma yardımlarına nasıl başvuracaz diye yanıma gelince onları yanıma oturtup telefon ile arayıp bilgi alıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor,
Kursdan döneli 1 hafta oldu olmadı belki, şuan için çok iyi oldugumu söyleyebilirim,yıllardır içimde saklı tutup beni bunaltan kekemeyim korkusunu dışarı çıkartıp insanlara açıkca göstermek beni oldukça rahatlattı ve bunu Mcguire kursu ve çok degerli kurs ekibi arkadaşlar sayesinde başardım.

Kurs öncesi çabuk sinirlenen,aşırı ters tepki veren ben şimdilerde git gide sakin bir yapıya büründüm işimde çok olumlu etkileri gördüm kekemeliyimi gerçekten kontrol altına alabildigime inanmam beni oldukça rahatlattı.
Kursun son günü yapmış oldugumuz veda konuşmasında kursa katılan genç bir arkadaşımızın duygu yüklü konuşması ve gözlerindeki mutluluk gözyaşları hepimizin duygularına tercüman olmuştu.

Son olarak maddi imkanı olan arkadaşlara Mcguire kursunu kesinlikle tavsiye ederim.Kekemeliyin kesin bir tedavisi olmadıgı günümüzde akıllı ve gerçekçi bir terapi yöntemini araştırıp size uygun gelen terapiyi alınız,ben mcguire seçtim çünkü kursun felsefesi,dünya geneli destek platformu,olaya sadece kekemelek olarak bakmadıkları olayın psikolojik yönüylede çalışma yaptıkları ve emek vererek muhteşem sonuçlar alan binlerce Mcguire kursu mezunlarını görerek ikna oldum. Biz hekimler herşeyi mantıkla,akıl süzgecinden geçirip detaylı analiz ederek karar veririz..Mcguire programı tamda istedigim gibi bir kursdu bana gül bahçeleri vadetmiyordu ama çalışarak emek vererek ne kadar güzel konuşacagımı ispatlayarak,canlı örnekleriyle gösterdiler.Bu imkanı ülkemize getirerek bizlere yardımcı olan Cem bey’e sonsuz teşekkürler…..

(Arkadaşlar sormak istediginiz bir şey olursa gruptan bana mesaj atarsanız özelden numaramı yazabilirim,umarım herkes kendine uygun bir terapi alarak kekemelikle barışık birhayat yaşar ) bunlar benim nacizane şahsi görüşlerimdi,detaylı bilgi için program sorumlusuyla görüşebilirsiniz.....

Bu konuyu yazdır